25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2020 - 16:54

Επιτέλους νίκη για τον Παναθηναϊκό στην επαρχία

Σημαντικό τρίποντο για τους «πράσινους» στα Πηγάδια, 1-0 την Ξάνθη και βαδίζουν ολοταχώς για την 6άδα

Εκεί που πέρσι ξεκίνησε την προσπάθειά του με την αφαίρεση βαθμών (-6) και με τη νέα ομάδα με τα νεαρά παιδιά, έμελλε να «σπάσει» την… κατάρα της επαρχίας ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινοι» νίκησαν το απόγευμα της Κυριακής (19/1) την Ξάνθη στα Πηγάδια με 1-0 για τη 19η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1 και κέρδισαν ξανά σε επαρχιακό γήπεδο μετά τις 30 Ιανουαρίου 2019 και το 1-0 με τον Παναιτωλικό.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλό ποδόσφαιρο στα Πηγάδια, έκανε ευκαιρίες και σε μία από αυτές σκόραρε με τον Μακέντα φτάνοντας σε μία υπερπολύτιμη νίκη στη μάχη για τα πλέι οφ, φτάνοντας τους 28 βαθμούς, ενώ η Ξάνθη παρέμεινε στους 26 και υπέστη για δεύτερη σερί σεζόν ήττα από το «τριφύλλι» στη Θράκη.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ το γρήγορο 0-1 του δευτέρου ημιχρόνου έδωσε στον Παναθηναϊκό τον τίτλο του φαβορί, ενώ οι παίκτες του Γιώργου Δώνη έχασαν ευκαιρίες και για το 0-2 καθώς οι Ακρίτες είχαν βγει μπροστά ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης.

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τους «πράσινους» να πατούν καλύτερα και να τους ανήκει η καλύτερη στιγμή στο πρώτο 45λεπτο, στο οποίο ακυρώθηκε σωστά τέρμα του Παναθηναϊκού για οφσάιντ.

Η καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους ανήκε στο «τριφύλλι», όμως ο Μακέντα στο 14’ μετά από ωραία προσωπική ενέργεια και σουτ είδε τον Άμπαντ να διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ. Μάλιστα από την εκτέλεση του Ζαχίντ, η μπάλα έφτασε στον Χατζηγιοβάνη που έκανε ωραίο διαγώνιο σουτ από τα αριστερά, στέλνοντας άουτ τη μπάλα.

Η Ξάνθη ισορρόπησε και βγήκε μπροστά απειλώντας για πρώτη φορά στο 20’ με το ωραίο μακρινό σουτ του Κοβάτσεβιτς και τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ, καθώς βρήκε στο πόδι του Ζαχίντ. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια και το ματς ήταν κέντρου χωρίς φάσεις για τις δύο ομάδες.

Όλα αυτά μέχρι το 32’ όταν στην εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ, ο Σένκεφελντ έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ σωστά δεν μέτρησε καθώς είχε προηγηθεί οφσάιντ του Δώνη. Το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα με την Ξάνθη να έχει δύο φάσεις, σουτ του Κοβάτσεβιτς στο 35’ που πέρασε άουτ και στο 39’ κεφαλιά του Μαλεζά, με τον Διούδη να μπλοκάρει τη μπάλα.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ όταν ο Ζαχίντ από τον άξονα πέρασε την κάθετη στον Μακέντα και ο Ιταλός στράικερ με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Άμπαντ για το 0-1, με τον φορ του Παναθηναϊκού να σκοράρει για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι.

Ο Παράσχος πέρασε στο ματς τους Μπαριέντος και Τζουρίτσκοβιτς με τον ρυθμό πάντως του αγώνα να πέφτει και τα δυνατά μαρκαρίσματα να κυριαρχούν. Αποτέλεσμα αυτού ο ρέφερι Φωτιάς να μοιράσει ουκ ολίγες κάρτες και ενώ οι φιλοξενούμενοι θα αγγίξουν στο 55’ το 0-2 με το σουτ του Μπεκ και τον Άμπαντ να αποκρούει.

Οι γηπεδούχοι θα έχουν την πρώτη τους τελική στο β’ ημίχρονο με τον Κασάδο στο 63’ για να μπλοκάρει ο Διούδης, ενώ στο 67’ ο Ανουάρ θα πιάσει ένα δυνατό σουτ από τον άξονα για να διώξει σε κόρνερ ο Άμπαντ, σε ένα σφυροκόπημα με συνεχόμενα κόρνερ για τους «πράσινους».

Παράλληλα ο Γιώργος Δώνης «φρέσκαρε» την ομάδα του με την είσοδο των Χατζηθεοδωρίδη και Νάγκι, τη στιγμή που ο Παράσχος τα έπαιξε όλα για όλα περνώντας στο παιχνίδι τον Φοσέ, σκόρερ της νίκης της Ξάνθης στο πρώτο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι θα απειλήσουν στο 80’ με το ανάποδο «ψαλίδι» του Κάστρο και τον Διούδη να μπλοκάρει, ενώ οι «πράσινοι» θα έχουν σουτ με τον Χατζηθεοδωρίδη στο 83΄ το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Άμπαντ. Ουσιαστικά όλα θα κριθούν στο 89’ με την αποβολή του Μπαριέντος για δυνατό μαρκάρισμα του στον Ανουάρ.

Μάλιστα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από πάσα του Δώνη, ο Νάγκι βγήκε τετ-α-τετ με τον Άμπαντ τον οποίο πέρασε και πλάσαρε, όμως πάνω στη γραμμή ο Μαλεζάς έδιωξε τη μπάλα στο πλασέ του Ούγγρου και έτσι το 0-1 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Φωτιά.

Κορυφαίοι για την Ξάνθη οι Μαλεζάς, Κοβάτσεβιτς, Άμπαντ, ενώ για τους νικητές οι Ζαχίντ, Μακέντα, Ινσούα και Ανουάρ.

Κίτρινες: 56’ Καμαρά, 59’ Μπαριέντος, 87’ Μπαξεβανίδης - 38’ Σένκεφελντ, 53’ Ινσούα, 58’ Γιόχανσον, 65’ Μπεκ, 68’ Ζαχίντ, 85’ Δώνης, 90+5’ Xατζηθεοδωρίδης

Κόκκινη: 89’ Μπαριέντος (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας), Βοηθοί: Δημητριάδης (Καστοριάς), Νατσιόπουλος (Μακεδονίας), 4ος: Μαλούτας (Ημαθίας), VAR: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), AVAR: Δημητριάδης (Μακεδονίας).

ΞΑΝΘΗ (Γιώργος Παράσχος): Άμπαντ, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Μαλεζάς, Καρασαλίδης, Καμαρά, Κοβάτσεβιτς, Στάρτζεον (58’ Τζουρίτσκοβιτς), Σόσα (53’ Μπαριέντος), Τεσέιρα (72’ Φοσέ), Κάστρο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Δώνης, Ανουάρ, Χατζηγιοβάνης (67’ Χατζηθεοδωρίδης), Μπεκ (72’ Νάγκι), Ζαχίντ (84’ Αλεξανδρόπουλος), Μακέντα.