25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2020 - 21:56

Ισοπαλία σαν ήττα για τον Παναιτωλικό με τη Λαμία

Οι Φθιώτες έχασαν τη νίκη (1-1) με πεναλτι στο 90’+6! * Δίκαιες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Τζήλος χαρίστηκε στον Τζανακάκη και δεν τον απέβαλε στο 54’

Ήταν ένα ματς που άπαντες στον Παναιτωλικό το ήθελαν πολύ…

Αυτό του Σαββάτου (18/1) με αντίπαλο την, σαφώς πιο άνετη βαθμολογικά, Λαμία, στο Αγρίνιο για τη 19η «στροφή» του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας 1.

Τα «καναρίνια» παραχώρησαν ισοπαλία με σκορ 1-1 στην ομάδα της Φθιώτιδας, ένα αποτέλεσμα που τους κράτησε χαμηλά βαθμολογικά όντας με μόλις 9 βαθμούς στην προτελευταία θέση.

Αν υπάρχει κάτι θετικό για την ομάδα του Χάβου είναι το γεγονός ότι αύξησε τη διαφορά από τον ουραγό Πανιώνιο στους τρεις βαθμούς, μετά την ήττα των «κυανέρυθρων» από τον ΟΦΗ με 1-2.

Η Λαμία πιο άνετη στον βαθμολογικό πίνακα καθώς έχει «χτίσει» διαφορά από τις επικίνδυνες θέσεις, πήρε έναν ακόμα βαθμό φέτος και έφτασε στους 23, αν και ο τρόπος που ήρθε η ισοπαλία αφήνει γλυκόπικρη γεύση στους «κυανόλευκους».

Αυτό διότι για μερικά δευτερόλεπτα οι Λαμιώτες δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν τους τρεις βαθμούς της νίκης, δεχόμενοι το γκολ της ισοφάρισης με πέναλτι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων στη μοναδική αδράνεια της άμυνας τους στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ντάουντα δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και έκανε το 1-1 δίνοντας έναν ανέλπιστο βαθμό στην ομάδα του, αν και με βάση την εικόνα της στο πρώτο ημίχρονο δικαιούνταν κάτι παραπάνω, έχοντας δοκάρι στο 2’ καθώς και σωρεία ευκαιριών για να προηγηθεί.

Η Λαμία άντεξε και «χτύπησε» την κατάλληλη στιγμή, λίγο πριν το ημίχρονο όταν και προηγήθηκε στο 43’ με τον Μπεχαράνο, παίρνοντας προβάδισμα. Μάλιστα δικαιούται να φωνάζει στις αρχές του δευτέρου 45λέπτου για μη αποβολή του Τζανακάκη, ο οποίος είχε ήδη κίτρινη και σταμάτησε υποσχόμενη επίθεση της Λαμίας. Ο Τζήλος του… χαρίστηκε μη δείχνοντας του τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Γνωρίζοντας την αναγκαιότητα για κατάκτηση των τριών βαθμών, ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά και με το «μαχαίρι στα δόντια» παίζοντας ουσιαστικά τη Λαμία στο πρώτο 20λεπτο σαν τη «γάτα με το ποντίκι». Οι Φθιώτες ισορρόπησαν μετά το ημίωρο και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 0-1 χάρις στο τέρμα του Μπεχαράνο.

Έτσι μόλις στο 2’ ο Άλβαρεζ με ωραία κίνηση και σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Θεοδωρόπουλου. Ο ίδιος ήταν πρωταγωνιστής και στην επόμενη φάση στο 10’ αλλά έκανε αδύναμη κεφαλιά, με τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων να μπλοκάρει τη μπάλα.

Η Λαμία θα «απαντήσει» με το σουτ του Σάλιακα στο 12’ και τον Κνετ σε ετοιμότητα να μπλοκάρει τη μπάλα, πριν αρχίσουν να «πυροβολούν» οι γηπεδούχοι. Έτσι στο 17’ από ωραία προσπάθεια του Ρόσα και σουτ η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια, ενώ ένα λεπτό μετά διπλή χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους και τον Θεοδωρόπουλο να δηλώνει «παρών». Αρχικά αποκρούοντας το σουτ του Άλβαρεζ και εν συνεχεία μπλοκάροντας αυτό του Ρόσα.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και έψαξαν να βγουν μπροστά και έτσι στο 23’ είχαν σουτ με τον Σάλιακα και τον Κνετ να μπλοκάρει, ενώ στο 34’ ο κίπερ των Αγρινιωτών μπλόκαρε τη μπάλα στην κεφαλιά του Μπεχαράνο. Δύο λεπτά νωρίτερα ο Ντίας στο πρώτο δοκάρι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ, πριν πάρουν το προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι. Ήταν το 43’ όταν ο Ρόμανιτς από τα αριστερά έκανε τη σέντρα και ο Μπεχαράνο με δυνατή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κνετ κάνοντας το 0-1.

Το 0-1 επηρέασε τους γηπεδούχους οι οποίοι δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα θα πρέπει να… ευχαριστήσουν και τον ρέφερι Τζήλο ο οποίος στο 54’ χαρίστηκε στον Τζανακάκη και δεν τον απέβαλε, όμως ο Χάβος υπό τον φόβο της αποβολής τον απέσυρε στο 56’ και πέρασε στο ματς τον Ταχάρ.

Μάλιστα βλέποντας το ότι η ομάδα του μπήκε άσχημα στον αγωνιστικό χώρο έριξε στη μάχη του Ντουάρτε, όμως άργησε να κάνει το ίδιο με τον σαφώς πιο επικίνδυνο Ντάουντα, τον οποίο και πέρασε στο 73’ αντί του Μπαΐροβιτς μην ρισκάροντας να παίξει με δύο επιθετικούς.

Πέρα από κάποια κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα, οι του Παναιτωλικού δεν μπορούσαν να απειλήσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της Λαμίας η οποία κρατούσε άνετα το υπέρ της 0-1 και μάλιστα θα μπορούσε να φτάσει στο 0-2 στο 71’ αλλά ο Βασιλόγιαννης εξ επαφής έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Λαμία θα «αποδράσει» από το Αγρίνιο με τους τρεις βαθμούς ήρθε η φάση του 90+5’ και στη μοναδική αδράνεια της λαμιώτικης άμυνας στο δεύτερο μέρος, με τον Ντάουντα να βγαίνει ταχύτατα στην πλάτη αυτής και να ανατρέπεται από τον Θεοδωρόπουλο. Ο ρέφερι Τζήλος έδειξε κατευθείαν το σημείο του πέναλτι με τον Ντάουντα στο 90+6’ να ευστοχεί και να ισοφαρίζει στο τελικό 1-1.

Από πλευράς Παναιτωλικού καλύτεροι παίκτες ήταν οι Άλβαρεζ, Ρόσα, Σιέστεντ, Ντάουντα, ενώ για την ομάδα της Λαμίας οι Μπεχαράνο, Ρόμανιτς, Πλιάτσικας και Ασίγκμπα.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης και η επανεμφάνιση του Ισμαέλ Σασί για την ομάδα της Λαμίας, ο οποίος πέρασε στο ματς στο τελευταίο λεπτό στη θέση του Δημούτσου. Θυμίζουμε ότι ο μέσος της Λαμίας είχε τραυματιστεί στο εντός έδρας παιχνίδι της 4ης «στροφής» με τον Πανιώνιο στο ΔΑΚ Λαμίας (είχε υποστεί ολική ρήξη συνδέσμων στην ποδοκνημική) και το Σάββατο επέστρεψε και πάλι στα παιχνίδια της ομάδας του.

Κίτρινες: 34’ Τζανακάκης, 59' Κέβιν - 26’ Μπεχαράνο

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας), Βοηθοί: Δίπλαρης (Καρδίτσας), Βασιλόπουλος (Έβρου), 4ος: Καραντώνης (Ημαθίας), VAR: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), AVAR: Πάτρας (Μακεδονίας).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Τζανακάκης (56’ Ταχάρ), Κέβιν, Σιέστεντ, Γιοβάνοβιτς, Τσιγγάρας, Ντάλσιο (59’ Ντουάρτε), Ντίαζ, Ρόσα, Άλβαρεζ, Μπαϊροβιτς (73’ Ντάουντα).

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Ασίγκμπα, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Σκόνδρας, Δημούτσος (90+4’ Σασί), Μπεχαράνο, Ρόμανιτς (90+2’ Βύντρα), Σάλιακας (70’ Βασιλόγιαννης), Καραμάνος.