23/02/2020
Πρωτάθλημα | Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2020 - 17:44

Έμεινε όρθιος ο Ασπρόπυργος στην Καβάλα

Πολλές και σημαντικές αποκρούσεις από τον Γκίνη ενάντια στους «αργοναύτες» (0-0)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η σαββατιάτικη (18/1) αναμέτρηση στο «Ανθή Καραγιάννη», με Καβάλα και Ασπρόπυργο να «κολλούν» στο 0-0 για τη 16η αγωνιστική της Football League.

Έτσι, οι «αργοναύτες» με 25 βαθμούς παραμένουν στην 4η θέση, αλλά απέτυχαν να μειώσουν τη διαφορά από την κορυφή, ενώ με 16 πόντους οι φιλοξενούμενοι μοιράζονται τη 10η θέση με τον Ιάλυσο, φεύγοντας βέβαια με σημαντικό βαθμό από μια δύσκολη έδρα.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, μόλις στο 1ο λεπτό ο Ζγκούρι άγγιξε το 0-1, καθώς πλάσαρε από κοντά και πάνω στη γραμμή έδιωξε την μπάλα ο Κέρθι.

Για τους γηπεδούχους η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 45', με τον Ορφανίδη να εκτελεί απευθείας φάουλ και τον Γκίνη να μπλοκάρει με δυσκολία.

Ο τερματοφύλακας του Ασπροπύργου έμελε να εξελιχθεί σε πρωταγωνιστή του αγώνα, κρατώντας όρθια την ομάδα του Γιώργου Βαζάκα στο β' ημίχρονο με αρκετές σπουδαίες επεμβάσεις.

Στο 63', λοιπόν, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του Μαρκόπουλου, ένα λεπτό αργότερα εξουδετέρωσε το σουτ του Ορφανίδη, ενώ δήλωσε παρών και στο 74' σε κοντινή κεφαλιά του Καθάριου.

Τέλος, ο Γκίνης απέκρουσε και την κεφαλιά του Μαρκόπουλου στο 90', για να μείνει το 0-0 μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Tσιμεντερίδης του Συνδέσμου Κοζάνης με βοηθούς τους Παπαδάκη και Γιάντση, αμφότεροι του Συνδέσμου Ημαθίας.

ΚΑΒΑΛΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Δήμιζας, Καζαντζίδης, Παπαστεριανός, Μαρκόπουλος, Μελισσόπουλος (82' Οκάν), Κέρθι, Θωμαΐδης, Ορφανίδης (70' Καθάριος), Μαϊδανός, Κουτσούμπας, Παπαδόπουλος.

ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκίνης, Νικολακάκης, Φιλίποβιτς, Ζώνας, Σταγάκης, Κόσεφ (83' Φράγκος), Γκατσολάρι, Μπαξεβάνος, Σρέτσκοβιτς, Ζγκούρι (68' Μίλιτς), Κάκκο.