25/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 17 Ιανουαρίου 2020 - 23:30

Με τα χίλια ζόρια ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν δύσκολα με 96-94 της Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΟΑΚΑ * Πρώτος σκόρερ των νικητών με 20 πόντους ο Ράις

Μία πολύ δύσκολη νίκη, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, πανηγύρισε το βράδυ της Παρασκευής (17/1) ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 96-94 της Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΟΑΚΑ.

Όπως και με τη Μπάγερν Μονάχου, έτσι και με τους Λιθουανούς, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο τα βρήκε... μπαστούνια ωστόσο κατάφερε να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα. Μάλιστα, στο φινάλε της αναμέτρησης φλέρτασε με την... αυτοκτονία αλλά τη γλίτωσε.

Βελτίωσε, έτσι, το ρεκόρ του στο 12-8 και εδραιώθηκε στην έκτη θέση την ώρα που οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 6-14, βλέποντας τα πλέι οφ να απομακρύνονται.

Πρώτο βιολί του Παναθηναϊκού ήταν ο Ράις, που σταμάτησε στους 20 πόντους, ενώ στο σκοράρισμα τον ακολούθησαν οι Τόμας και Παπαγιάννης με 16 και 13 αντίστοιχα. Στον αντίποδα, κουρφαίοι των φιλοξενούμενων ήταν οι Λεκαβίτσιους και Γουόκαπ με 16 έκαστος.

Οι γηπεδούχοι παρουσίαστηκαν νωθροί αμυντικά στο πρώτο δεκάλεπτο, δίνοντας δικαιώματα... Υπέπεσαν σε λάθη και με τη λιθουανική ομάδα να είναι αλάνθαστη στα σουτ εντός πεδιάς (8/8), βρέθηκαν στο -9 (18-27) στο τέλος του.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να μην πατά καλά ούτε στη δεύτερη περίοδο, με τους παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να διατηρούν σταθερά το προβάδισμά τους. Από το 15' και μέτα ωστόσο, οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν, μείωσαν τέσσερις φορές στον πόντο για να πάνε τελικά στα αποδυτήρια στο -3 (46-49).

Με σκληρή άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός περιόρισε σημαντικά τον - μέχρι τότε - αποτελεσματικό Λεκαβιτσιους. Παράλληλα, ο Καλάθης ανέβασε την απόδοσή του επιθετικά και με τον Ράις να μη σταματά να σκοράρει, οι «πράσινοι» έκλεισαν την περίοδο στο +5 (71-66).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 82-72 στο 35'. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν σε όλο το γήπεδο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Χέιζ μείωσαν στο καλάθι (96-94) στα 7,5 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Στην επαναφορά, ο Τόμας έκανε λάθος όμως ο Παπαπέτρου το διόρθωσε κλέβοντας την πάσα του Λεκαβίτσιους και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 46-49, 71-66, 96-94

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 16 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Ράις 20 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ασίστ), Παπαγιάννης 13 (5 ριμπάουντ), Ράουτινς, Παπαπέτρου 10 (1), Τζόνσον 6 (2), Φριντέτ 11 (1), Καλάθης 14 (6/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 11 ασίστ), Ουάιλι 2, Μήτογλου 2, Μπέντιλ 2.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 16 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ρίβερς 13 (3), Λεκαβίτσιους 16 (5/7 δίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Χέιζ 9 (2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιανκούνας 2, Μιλάκνις 7 (1), Γιοκουμπάιτις, ΛεΝτέι 10 (1), Λαντέιλ 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουλανόβας 10.