16/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 17 Ιανουαρίου 2020 - 22:16

Ξέσπασμα στο φινάλε και… ανάσα ελπίδας για Ολυμπιακό

Με λύσεις από τους παγκίτες οι Πειραιώτες νίκησαν με 89-72 την Μπάγερν στο ΣΕΦ * Οργίασε στα τρίποντα ο Βεζένκοφ * Μεγάλο παιχνίδι ο Ρότσεστι

Είναι ο Ολυμπιακός ακόμα και αυτή την πιο… ανώμαλη σεζόν και είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει. Δεν γίνεται να βγει από την 20η αγωνιστική της Ευρωλίγκας νοκ άουτ από τη διεκδίκηση της πρόκρισης στην 8άδα. Και αυτό επιβεβαιώθηκε το βράδυ της Παρασκευής (17/1) στο ΣΕΦ όπου οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 89-72 την Μπάγερν Μονάχου.

Μια επικράτηση, που ήρθε από τους παγκίτες του Γιώργου Μπαρτζώκα και σφραγίστηκε στο τελευταίο 10λεπτο. Εκεί κρίθηκαν όλα!

Οι Πειραιώτες, που βρέθηκαν να χάνουν και με έξι πόντους διαφορά στην τρίτη περίοδο στην τέταρτη έβγαλαν αντίδραση και έφτασαν ακόμα και στο +20!

Μορφή του αγώνα ο Βεζένκοφ… Ο πολιτογραφημένος Έλληνας πλέον με αλλεπάλληλα τρίποντα οργίασε και άνοιξε την απόσταση με τη γερμανική ομάδα. Πέτυχε 20 πόντους (εννοείται πρώτος σκόρερ των «ερυθρολεύκων») με πέντε τρίποντα σε έξι προσπάθειες! Ακόμα, εξαιρετικό ματς με 12 ασίσιτ έκανε ο Ρότσεστι, ενώ βοήθησε πολύ τόσο ο Ρούμπιτ όσο και ο Κόνιαρης.

Η νίκη αυτή έχει μεγάλη σημασία για τον Ολυμπιακό, που έκανε το σκορ του 8-12 και θα δώσει τη μάχη του μέχρι τέλους…

Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-14, 37-32 (ημίχρονο), 54-53, 89-72.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 2, Μπάλντουιν 10 (2), Χαραλαμπόπουλος, Κόνιαρης 10 (2), Σπανούλης 6 (1), Μιλουτίνοφ 6, Βεζένκοφ 20 (5), Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 1, Ρούμπιτ 14 (2).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Όλιβερ Κόστιτς): Μπρέι 15 (2), Κόπονεν 8 (2), Μονρό 11, Λούτσιτς 15 (3), Τσίπσερ 5, Μπάρτελ 5 (1), Λεσόρ, Χιούστις 5 (1), Ραντόσεβιτς.