24/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 15 Ιανουαρίου 2020 - 21:21

Στα προημιτελικά με σκορ, θέαμα και επιστροφές ο Ολυμπιακός

Δεν έκαναν αγγαρεία οι Πειραιώτες και νίκησαν με 4-1 την Καλαμάτα στο «Γ. Καραϊσκάκης» * Δύο γκολ ο Λοβέρα * Γύρισε και αποθεώθηκε ο Φορτούνης * Μπήκε και ο Γκιλιέρμε

Το «εισιτήριο» για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας σφράγισε το βράδυ της Τετάρτης (15/1) ο Ολυμπιακός, κερδίζοντας με 4-1 την Καλαμάτα στο «Γ. Καραϊσκάκης» και διπλασιάζοντας τις νίκες του στη φάση των «16» μετά το 0-2 του πρώτου αγώνα.

Ίσως να περίμενε κανείς ότι με δεδομένη την τεράστια διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στους δύο αντιπάλους κάπου θα έκαναν αγγαρεία οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς, ωστόσο αυτό δεν ίσχυσε και οι Πειραιώτες είχαν διάθεση, έβαλαν τέσσερα γκολ και θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και περισσότερα.

Τα εύσημα, πάντως, πάνε και στη «Μαύρη Θύελλα», που δεν κλείστηκε, ήταν φιλότιμη και μαχητική και βρήκε κι ένα τέρμα, που πανηγυρίστηκε μάλιστα από τους περίπου 150 οπαδούς της που βρέθηκαν στο φαληρικό γήπεδο (15 έναντι 10 ήταν οι τελικές).

Ο Λοβέρα ήταν ο κορυφαίος των «ερυθρόλευκων» και δις σκόρερ, ενώ δύο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα βρήκε και ο ορεξάτος Γκερέρο, με τον Κούτρη να κάνει με τη σειρά του καλό παιχνίδι κι ενώ βέβαια το σημαντικότερο γεγονός της βραδιάς ήταν η επιστροφή του Κώστα Φορτούνη στη δράση.

Έπαιξε 40 λεπτά στο β' ημίχρονο ο 26χρονος άσος και αποθεώθηκε από τον κόσμο, ενώ λεπτά συμμετοχής μέτρησε και ο Γκιλιέρμε, για να βρει σιγά σιγά και πάλι τα πατήματά του.

Από πλευράς της ομάδας του Βασίλη Βούζα, έδειξε καλά στοιχεία ο νεοαποκτηθείς Ιντρίσι, που σκόραρε κιόλας, ενώ κινητικός ήταν και ο Τριανταφυλλάκης.

Ανοικτό ματς και πέντε γκολ...

Ο Ολυμπιακός, λοιπόν, πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα και μόλις στο 3' ο Λοβέρα με ωραία ατομική προσπάθεια έκανε σεφτέ στα γκολ με τα ερυθρόλευκα, για να γράψει το 2-0 ο Γκερέρο στο 17' μετά από υπέροχη συνεργασία Χριστοδουλόπουλου και Κούτρη.

Οι Μεσσήνιοι, από την πλευρά τους, δεν πτοήθηκαν και παίζοντας ανοικτά προσπάθησαν να μειώσουν, έχοντας μία, δύο καλές στιγμές, με τον Γκερέρο στο 51ο λεπτό να μην συγχωρεί την αμυντική αδράνεια των φιλοξενούμενων και να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Από εκεί και πέρα, συνέχισαν να παίζουν ελεύθερα οι δύο ομάδες και ο Ιντρίσι στο 66' αξιοποίησε το κενό στην «ερυθρόλευκη» οπισθοφυλακή γράφοντας το 3-1, για να διαμορφώσει δύο λεπτά αργότερα το τελικό αποτέλεσμα ο Λοβέρα και πάλι με εξαιρετικό μακρινό σουτ.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Μαρτίνς βρήκε και την ευκαιρία να ρίξει στο ματς τον νεαρό Λιάτσο, κι ενώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι 90λεπτο έβγαλε και ο Ξενιτίδης-επίσης της Κ19-στο χώρο της μεσαίας γραμμής, που δεν τα πήγε και άσχημα.

Οι Πειραιώτες, πλέον, περιμένουν την κλήρωση, για να δουν αν θα προκύψει για εκείνους κάποιο ντέρμπι στα προημιτελικά.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βάτσιος του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής με βοηθούς τον Κωνστάντιο του Συνδέσμου Ευβοίας και τον Παπαδάκη του Συνδέσμου Ηρακλείου.

Κίτρινες: 53' Σισέ.

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Σισέ, Μάρκοβιτς (58' Γκιλιέρμε), Μεριά, Ξενιτίδης, Ραντζέλοβιτς (53' Φορτούνης), Λοβέρα, Χριστοδουλόπουλος (67' Λιάτσος), Γκερέρο.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βασίλης Βούζας): Κασωτάκης, Γαλούπης, Νασέρ, Ζαχαρόπουλος, Ιντρίσι, Πανάγου, Πέεφ (65' Οσμάναγκιτς), Μπουσμπίμπα (63' Αλεξόπουλος), Καντούτσης, Πετσίτης (55' Ηλιόπουλος), Τριανταφυλλάκης.