23/01/2020
Πρωτάθλημα | Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020 - 18:02

Νίκησε και… βλέπει κορυφή η Βέροια

Η «Βασίλισσα του Βορρά» επιβλήθηκε με 1-0 του Ολυμπιακού Βόλου και μείωσε στο -3 τη διαφορά της από την πρώτη θέση της Football League

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο εκμεταλλεύτηκε η Βέροια τόσο το στραβοπάτημα των Τρικάλων κόντρα στον Διαγόρα, όσο και αυτό του Ιωνικού με αντίπαλο τον Θεσπρωτό.

Η «Βασίλισσα του Βορρά» νίκησε την Κυριακή (12/1) με 1-0 τον Ολυμπιακό Βόλου στο Δημοτικό Στάδιο Βέροιας για την 15η αγωνιστική της Football League και ανέβηκε στους 28 βαθμούς και στη δεύτερη θέση της κατάταξης, μειώνοντας στο -3 από την πρώτη θέση, στην οποία βρίσκονται τα Τρίκαλα με 31 βαθμούς.

Από την πλευρά του, ο αξιόμαχος Ολυμπιακός Βόλου έμεινε στους 23 βαθμούς που τον φέρνουν στην 5η θέση.

Η Βέροια ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και έφτασε δίκαια στη νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Βέροια να μπαίνει πολύ δυνατά, αλλά και με… διαιτητικό λάθος. Μόλις στο 12ο λεπτό ο Πασάς με μία έξοχη κίνηση μπήκε στην περιοχή των «ερυθρόλευκων» και ανατράπηκε, με τον διαιτητή Περράκη να δείχνει να συνεχιστεί το ματς.

Ένα λεπτό αργότερα, ήρθε η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, με την κεφαλιά του Πασά από καλή θέση να περνάει λίγο άουτ.

Όμως, αυτό που δεν κατάφερε ο Πασάς στο 13’, το κατάφερε ένα λεπτό αργότερα ο Κανούλας. Αυτή τη φορά ο Πασάς έβγαλε όμορφη σέντρα στον συμπαίκτη του, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Βέροια συνέχισε την ασφυκτική της πίεση, με τον Ολυμπιακό Βόλου να δείχνει ανήμπορος να αντιδράσει, μετά το γκολ που δέχτηκε.

Στο 17’ ο Στάμος αστόχησε από πλεονεκτική θέση, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πέντα πέρασε λίγο άουτ.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 32’, ο Βεργώνης έδωσε πάσα στον Πέντα, ο οποίος με φαλτσαριστό σουτ από θέση μέσα αριστερά έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το… σφυροκόπημα, χάνοντας άλλες τρεις κλασικές ευκαιρίες μέσα σε τρία λεπτά (37’, 38’ & 39’) με τους Πέντα, Πεταυράκη και Πασά αντίστοιχα.

Εν τέλει, το αποτέλεσμα δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός Βόλου προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο, μπαίνοντας με μεγαλύτερη διάθεση για να απειλήσει.

Στο 47’ ο Μπουτζίκος δοκίμασε το πόδι του με την μπάλα νε περνάει ελάχιστα άουτ, ενώ στο 50’ το σουτ του Ράντι είχε την ίδια κατάληξη.

Στο 52’ ο Ολυμπιακός Βόλου έφτασε μία… ανάσα από την ισοφάριση, με το σουτ του Μητρόπουλου από ευνοϊκή θέση να περνάει μόλις άουτ.

Η πρώτη καλή στιγμή της Βέροιας στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο σημειώθηκε στο 57’, με τον Ζούρκο από πλεονεκτική θέση να μην καταφέρνει να σκοράρει.

Οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν εκ νέου στο 64’, όταν ο Ράντι έβγαλε ολομόναχο τον Μπουτζίκο, αλλά τελευταία στιγμή παρενέβη ο Στάμου.

Ο ρυθμός έπεσε στα επόμενα λεπτά, με τον Ολυμπιακό Βόλου να παίρνει και άλλα μέτρα στο γήπεδο σε μία προσπάθεια να φτάσει στην ισοφάριση.

Από την πλευρά της, η Βέροια αδικαιολογήτως… έκατσε πίσω, προσπαθώντας να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις.

Στο 75’ ο Πόζογλου βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή της Βέροιας, αλλά το σουτ που επιχείρησε δε βρήκε στόχο.

Η «Βασίλισσα του Βορρά» είχε τη δική της καλή στιγμή στο 82’ με ένα σουτ στην κίνηση του Κανούλα που απέκρουσε ο Γιδόπουλος, ενώ στο 84’ νέο σουτ του Κανούλα από πλάγια θέση κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Η τελευταία καλή στιγμή για την ομάδα της Βέροιας ήρθε στο 87’, αλλά οι Μπλέτσας και Πασάς δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από γύρισμα του Κανούλα.

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε, με τη Βέροια να φτάνει στη νίκη… χρυσάφι, η οποία τη φέρνει μία… ανάσα από την κορυφή.

Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος είχε και τη συμπαράσταση των οπαδών του, κρατάει την εμφάνιση του στο δεύτερο ημίχρονο, σε μία δύσκολή έδρα.

Κίτρινες: Κανούλας (24'), Βεργώνης (56'), Μουχάλης (69')  - Μπουτζίκος (20'), Βοασνακίδης (48'), Παπαϊωάννου (61'), Ράντι (86')

ΒΕΡΟΙΑ (Κώστας Γεωργιάδης): Βοσνιάδης, Μουχάλης, Στάμου, Μαραγκός, Πεταυράκης, Πολύζος, Βεργώνης, Ζούρκος (76' Ταϊρης), Πέντα, Κανούλας, Πασάς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σούλης Παπαδόπουλος): Γιδόπουλος, Τσιάρας, Ράντι, Βοσνακίδης, Γραικός, Κουτσιανικούλης, Μητρόπουλος (69' Τσίτας), Μπουτζίκος, Ντούνης (46' Κέρι), Παπαϊωάννου, Πόζογλου (83' Ναβαλόν)