19/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 9 Ιανουαρίου 2020 - 21:30

Ο Ρόμανιτς έκανε τη διαφορά για τη Λαμία στα Τρίκαλα

Οι «κυανόλευκοι» με γκολ του Σέρβου πέρασαν νικηφόρα με 1-0 από την έδρα του ΑΟΤ και έχουν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου

Τον πρώτο λόγο για πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος έχει η Λαμία η οποία επικράτησε με 1-0 των Τρικάλων στη θεσσαλική πόλη το βράδυ της Πέμπτης (9/1) στο τελευταίο χρονικά από τα πρώτα παιχνίδια της φάσης των «16» του θεσμού.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου νίκησε τα Τρίκαλα στην έδρα τους, πετυχαίνοντας ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο στο οποίο ανέβασε και την απόδοσή της και έτσι είναι πολύ κοντά στο να βρεθεί για τρίτη διαδοχική σεζόν στους «8» της δεύτερης τη τάξει διοργάνωσης της χώρας μας.

Από την άλλη τα Τρίκαλα, παρότι βρίσκονται δύο κατηγορίες παρακάτω, πάλεψαν το ματς και είχαν τις στιγμές τους, είτε για να προηγηθούν στο σκορ, είτε για να ισοφαρίσουν και έδειξαν και εκείνα αγωνιστικότητα επιβεβαιώνοντας στο ακέραιο και το ότι δίκαια βρίσκονται στη κορυφή της Football League.

Το παιχνίδι στο Δημοτικό Στάδιο των Τρικάλων δεν ήταν καλό στο πρώτο ημίχρονο, με τους Λαμιώτες να μπαίνουν πιο δυνατά στο δεύτερο και στα πρώτα λεπτά να βρίσκουν τέρμα, το οποίο έμελλε να τους χαρίσει και τη νίκη. Βέβαια οι Θεσσαλοί θα μπορούσαν προς το τέλος σε δύο περιπτώσεις να φέρουν το ματς στα ίσια, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Τρίκαλα και Λαμία αλληλοεξουδετερώθηκαν στα πρώτα 45 λεπτά με συνέπεια να μην υπάρξουν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, εκτός από μία περίπτωση για κάθε ομάδα, αλλά χωρίς και αυτές να είναι στην εστία. Οι δύο ομάδες τα πήγαν εξαιρετικά ανασταλτικά και πρόσεχαν κυρίως τις άμυνες τους.

Άριστα στημένα στον αγωνιστικό χώρο τα Τρίκαλα μπήκαν ελαφρώς καλύτερα, όμως άμεσα η Λαμία πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσε να βγει μπροστά ποντάροντας και στις δύο κατηγορίες παραπάνω που την χωρίζουν με τον ΑΟΤ, τον οποίο αρχικά απείλησε με τα σουτ των Καραμάνου (10’), Σκόνδρα (15’) που ήταν εντελώς άστοχα.

Με τη συμπλήρωση του εικοσαλέπτου οι φιλοξενούμενοι έκαναν την πρώτη τους ουσιαστική φάση με το «ψαλιδάκι» του Βασιλόγιαννη, λίγο έξω από την περιοχή και τη μπάλα να περνά λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι. Η απάντηση των Τρικάλων ήταν στο 42’ όταν ο Τσίπρας με κάθετη βρήκε τον Ριζογιάννη και εκείνος με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι.

Η είσοδος του Ρόμανιτς αντί του φανερά επηρεασμένου από τη μακρά περίοδο απουσίας του Ανάκογλου στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν και η κίνηση που άλλαξε και το παιχνίδι καθώς ο Σέρβος φορ και ήταν ο σκόρερ της Λαμίας λίγα λεπτά αργότερα και ταλαιπώρησε ουκ ολίγες φορές την άμυνα των Τρικάλων.

Έτσι στο 51’ ο Μπαχανάκ από τα αριστερά έκανε το γύρισμα στον Ρόμανιτς και ο Σέρβος επιθετικός με σουτ είδε τη μπάλα να βρίσκει στον Οικονομόπουλο και να καταλήγει στα δίχτυα του Ζαρόπουλου, παρά τη προσπάθεια του Έλληνα τερματοφύλακα να αποσοβήσει το 0-1.

Η Λαμία είχε πάρει τα ηνία του ματς και προσπάθησε και για το 0-2 αλλά χωρίς αποτέλεσμα καθώς ο Ζαρόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα στο 57’ στην κεφαλιά του Σάλιακα, ενώ στο 65’ ο Ρόμανιτς με ωραία προσπάθεια και σέντρα-σουτ είδε τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ από την εστία του ΑΟΤ.

Τα Τρίκαλα δεν μπορούσαν να απειλήσουν εκτός από μακρινά σουτ τα οποία εξουδετέρωνε εύκολα ο Καχριμάν όπως συνέβη με τον Λώττα στο 58’ και τον Τεγούση στο 67’ και ενώ ο Περικλής Αμανατίδης από τον πάγκο έριξε στη μάχη τους Γρηγορόπουλο, Πελάεθ για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του.

Χωρίς όμως αποτέλεσμα καθώς η Λαμία ήλεγχε το ματς, αν και οι Τρικαλινοί θα μπορούσαν σε δύο περιπτώσεις στις καθυστερήσεις να φτάσουν στο 1-1. Αρχικά στο πρώτο λεπτό του εξτρά χρόνου όταν στο σουτ του Ντόση από τα αριστερά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι και στο τρίτο λεπτό με την ωραία ενέργεια και το σουτ του Ριζογιάννη με τον Καχριμάν να μπλοκάρει τη μπάλα.

Έτσι το 0-1 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με την ομάδα της Λαμίας να έχει σαν κορυφαίους τον σκόρερ Ρόμανιτς, τον πανταχού παρών Μπαχανάκ και τον πολύ δραστήριο Σάλιακα, ενώ τα Τρίκαλα τους Λώττα, Ριζογιάννη και Τσίπρα που όμως δεν έφταναν για την ομάδα τους.

Κίτρινες: 36’ Πέλκας, 50’ Λώττας - 28’ Ανάκογλου, 47’ Τζανετόπουλος, 62’ Σάλιακας, 88’ Βασιλόγιαννης

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας), Βοηθοί: Δημόπουλος (Φλώρινας), Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), 4ος: Μελτζανίδης (Ημαθίας).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Ζαρόπουλος, Σανδραβέλης, Ντόσης, Οικονομόπουλος, Γιαννίτσης, Ριζογιάννης, Τεγούσης, Πέλκας (74’ Πελάεθ), Λώττας, Ελευθεριάδης (67’ Γρηγορόπουλος), Τσίπρας (78’ Παπαγεωργίου).

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Καχριμάν, Ασίγκμπα, Μπαχανάκ, Βύντρα, Τζανετόπουλος, Μπουλούλης (63’ Δημούτσος), Σκόνδρας, Σάλιακας (83’ Βλαχομήτρος), Βασιλόγιαννης, Ανάκογλου (46’ Ρόμανιτς), Καραμάνος.