26/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τρίτη 7 Ιανουαρίου 2020 - 21:24

Ο Ατρόμητος βλέπει από τώρα τους «8» με… τρίμπαλο στο Βόλο

Οι Περιστεριώτες νίκησαν με 0-3 τους νεοφώτιστους της Σούπερ Λίγκας 1 και μετέτρεψαν σε παιχνίδι διαδικαστικού χαρακτήρα τη ρεβάνς του Κυπέλλου Ελλάδας

Με το… 1,5 πόδι στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται από την Τρίτη (7/1) ο Ατρόμητος, καθώς πέρασε με το επιβλητικό 0-3 από την έδρα του Βόλου, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της φάσης των «16» του θεσμού.

Οι Περιστεριώτες έδειξαν σοβαρότητα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και με… κυνικότητα στην επίθεση τους, μετέτρεψαν τη ρεβάνς που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη (14/1) στο Περιστέρι σε… τυπική διαδικασία.

Ο Ατρόμητος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 4ο λεπτό, όταν μετά από άψογη εκτέλεση κόρνερ του Ούμπιντες από τη δεξιά πλευρά, ο Γούτας με εντυπωσιακό άλμα στην «καρδιά» της περιοχής των γηπεδούχων έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Μελίσσα για το 0-1.

Το γρήγορο τέρμα έδωσε άλλον… αέρα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ήταν αρκετά πιο επιθετικοί από τους αντιπάλους τους, εκμεταλλευόμενοι και τα πολλά λάθη της άμυνας του Βόλου, ο οποίος έδειξε να τα… χάνει.

Ο Βόλος βρήκε μία κλασική ευκαιρία στο 9’, με προσωπική ενέργεια του Μουνίθ, ο οποίος νικήθηκε από τον Μέγιερι σε πλασέ από πλεονεκτική θέση που επιχείρησε και έκτοτε… έσβησε.

Αντιθέτως, ο Ατρόμητος πήρε τον έλεγχο του κέντρου και κάλλιστα θα μπορούσε να είχε πετύχει και άλλο τέρμα, αλλά στο 30’ σε τετ α τετ στο οποίο βγήκε ο Γιακουμάκης με τον Μελίσσα, ο… νικητής ήταν ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, κρατώντας το σκορ στο 0-1.

Ο Βόλος στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου ανέβασε την απόδοση του, άσκησε ασφυκτική πίεση στον Ατρόμητο, είχε συντριπτικά την κατοχή στα πόδια του, κλείνοντας τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους, ωστόσο ήταν φλύαρος και σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να απειλήσει πραγματικά την εστία του Μέγιερι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, βελτιώνοντας αισθητά την απόδοση τους, ωστόσο αποδείχτηκαν ξανά… λίγοι στην τελική προσπάθεια.

Δύο λεπτά μετά τη σέντρα του δεύτερου σαρανταπενταλέπτου, ο Γκουαροτσένα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, αλλά η κεφαλιά του έφυγε ψηλά άουτ.

Ο ίδιος παίκτης βρέθηκε σε ακόμα πιο ευνοϊκή θέση στο 55’ αλλά το ευθύβολο σουτ στην κίνηση που επιχείρησε έφυγε λίγο άουτ.

Οι Περιστεριώτες επέτρεψαν στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου στους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους, αλλά δεν το πλήρωσαν και μάλιστα κόντρα στη ροή του παιχνιδιού βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 63’.

Ο Νταβιώτης έκανε μία σέντρα από τα αριστερά, με την μπάλα να καταλήγει στον αμαρκάριστο Βέλλιο, ο οποίος με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Κάπου εκεί… κόπηκαν τα πόδια του Βόλου, ο οποίος στο καλό του διάστημα 45'-65', αντί να σκοράρει, έφαγε γκολ, πληρώνοντας για ακόμη μία φορά τα τραγικά λάθη της άμυνας του.

Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ξανά ο Βέλλιος στο 76’, όταν μετά από μία νέα παράλληλη σέντρα από την αριστερή πλευρά του Χαρίση, η μπάλα πήρε παράξενη τροχιά… μπερδεύοντας τους αμυντικούς του Βόλου και τον Μελίσσα, που νόμιζαν ότι είχε περάσει άουτ. Η μπάλα έφτασε στον εντελώς αφύλαχτο Βέλλιο, ο οποίος σε κενή εστία δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να τη σπρώξει στα δίχτυα για το 0-3, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη… πρόκριση της ομάδας του.

Ο Βόλος έριξε… λευκή πετσέτα στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης και λίγο έλειψε να δεχτεί και το 0-4 στο 85’, με τον Μελίσσα να πραγματοποιεί μία εντυπωσιακή επέμβαση στη δεξιά του γωνία.

Στο τέλος της βραδιάς, ο συμπαγής ανασταλτικά και… κυνικός επιθετικά Ατρόμητος έφτασε σε μία πανηγυρική και δικαιότατη επικράτηση, αποδεικνύοντας την ανωτερότητα του κόντρα στην ομάδα της Μαγνησίας.

Κίτρινες: Μπαλογιάννης (19’), Οικονόμου (26’), Μουνίθ (75’), Μαξ (84’) – Χαρίσης (81’)

ΒΟΛΟΣ (Αλμπέρτο Γκαγιέγκο): Μελίσσας, Ντεντάκης, Φερράρι, Τσοκάνης (56’ Γέντρισεκ), Μουνίθ, Γκουαροτσένα, Τόρες, Οικονόμου, Ραφαέλ (72’ Μάντζης), Διαμαντής, Μπαλογιάννης (46’ Μαξ)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Κιβρακίδης, Κάχιλα, Γούτας, Ταλόχα, Χαρίσης, Μπαένα, Νταβιώτης (65’ Γκάλο), Ούμπιντες (76’ Ανδρούτσος), Γιακουμάκης, Βέλλιος (85’ Μανούσος)