19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 4 Ιανουαρίου 2020 - 22:00

Με τον Μανούσο… αρχηγό και λυτρωτή ο Ατρόμητος

Ο 32χρονος επιθετικός σκόραρε δις και μάλιστα διαμόρφωσε στο 89’ με εύστοχο πέναλτι το 2-1 επί του Αστέρα Τρίπολης * Αδίκησαν τους εαυτούς τους οι Αρκάδες, που δεν άξιζαν την ήττα * Φωνάζουν για τη διαιτησία, αλλά δεν έχουν δίκιο οι φιλοξενούμενοι

Όποιος βιάστηκε να πει βαρετό το ματς στο Περιστέρι το βράδυ του Σαββάτου (4/1) έπεσε… πανηγυρικά έξω. Όλο το… ζουμί της αναμέτρησης Ατρόμητος - Αστέρας Τρίπολης ήταν στο τελευταίο αγωνιστικό τέταρτο. Τότε έγιναν όλα στο τελικό 2-1 υπέρ των γηπεδούχων, το οποίο μάλιστα διαμορφώθηκε στο 89’!

Βασικός… υπεύθυνος και μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης των «κυανόλευκων» ο Γιώργος Μανούσος, ο οποίος έγραψε το όνομα του και στα δύο τέρματα της ομάδας του.

Από την άλλη πλευρά οι Αρκάδες ήταν καλοί, μάλιστα στο α’ ημίχρονο έδειξαν πιο απειλητικοί και το αποτέλεσμα τους αδικεί με βάση τη συνολική τους εικόνα. Ουσιαστικά, οι φιλοξενούμενοι αδίκησαν τον εαυτού τους, καθώς κάλλιστα θα μπορούσαν να επιστρέψουν με το βαθμό στις αποσκευές τους.

Ο Αστέρας, βέβαια, διαμαρτυρήθηκε έντονα για το πέναλτι από το οποίο προήλθε το 2-1, αλλά δεν έχει δίκιο. Ο Σουάρεθ άτσαλα σκαρφαλώνει πάνω στον Βέλλιο και σωστά ο ρέφερι Κουτσιαύτης υπέδειξε την παράβαση, κάτι που επιβεβαίωσε και το VAR.

Έτσι ο Ατρόμητος επανήλθε στις νίκες και έκανε ιδανικό ποδαρικό στο 2020 με τον Σάββα Παντελίδη από τον πάγκο να δικαιώνεται για το φουλ επιθετικό σχήμα, που έριξε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Με αυτό το τρίποντο οι Περιστεριώτες έφτασαν 22 βαθμούς σε 17 ματς πρωταθλήματος, ενώ οι Αρκάδες έμειναν στους 15 και στα χαμηλά πατώματα της Σούπερ Λίγκας 1.

Κακό πρώτο ημίχρονο, άναψαν τα αίματα στο δεύτερο μισό…

Το πρώτο ημίχρονο ήταν γεμάτο άγχος και λάθη στο Περιστέρι. Ο Ατρόμητος απλά κρατούσε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Την ίδια στιγμή ο Αστέρας Τρίπολης όσο περνούσε η ώρα πατούσε καλύτερα και μάλιστα στο 27’ άγγιξε το γκολ με τον Σίτο, αλλά δεν τα κατάφερε, καθώς νικήθηκε από τον Μέγερι.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα τα δεδομένα άλλαξαν… Οι δύο ομάδες ξύπνησαν και ζέσταναν τους πάντες, αφού τα αίματα άναψαν και το θέαμα ήταν σαφώς καλύτερο…

Στο 75’ και πάλι ο Αστέρας χάνει σπουδαία ευκαιρία με τον γκολκίπερ του Ατρόμητου να λέει όχι αυτή τη φορά στον Λουίς Φερντάντες και το χειρότερο για τους φιλοξενούμενους έρχεται στην αμέσως επόμενη κατεβασιά των γηπεδούχων.

Στο 76’, λοιπόν, μετά από εξαιρετική συνεργασία ο Μανούσος μπαίνει από τα αριστερά στην περιοχή περνά όποιον βρήκε στο διάβα του (ακόμα και τον τερματοφύλακα Παπαδόπουλο) και γράφει με υπέροχη προσπάθεια το 1-0.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί του Ατρόμητου, όμως, ο Μπαράλες με κεφαλιά στο 78’ έφερε το ματς στα ίσα!

Για να φτάσουμε στο 87’ στην φάση του πέναλτι, την οποία μετουσιώσει σε γκολ ο Μανούσος δύο λεπτά αργότερα!

Ένα 2-1 χαρακτηρίζεται ως μεγάλη επιτυχία για τον Ατρόμητο όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα και αποτυχία για τον Αστέρα Τρίπολης, που σίγουρα άξιζε κάτι καλύτερο…

Διαιτητής ο Κουτσιαύτης (Άρτας) Βοηθοί: Μωυσιάδης (Ηπείρου), Χριστακόγλου (Χαλκιδικής). Τέταρτος: Κουκουλάς (Λέσβου). VAR: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας) AVAR: Κοτσάνης (Δράμας).

Κίτρινες: 52’ Μάντσον, 55’ Κατράνης - 45’ Βαλιέντε

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μέγερι, Γούτας, Γκάλο, Ρισβάνης, Κατράνης, Μάντσον, Χαρίσης, Μάνουσος, Ενσικουλού (68’ Ούμπιντες), Ανδρούτσος (68’ Βέλλιος), Ουγκράι (58’ Νταβιώτης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Μαρτίνεζ, Σουάρεθ, Ματρικάρντι, Βαλιέντε, Μουνάφο, Λουίς Φερνάντεθ, Καπίγια (12’ λ.τρ. Μαρκ Φερνάντες, 79’ Τασουλής), Σίτο, Μπαράλες (83’ λ.τρ. Ιγλέσιας).