ΙΩΝΙΚΟΣ | Τρίτη 31 Δεκεμβρίου 2019 - 14:15

Το 2019 για τον Ιωνικό…

Τα σημαντικότερα γεγονότα της χρονιάς που φεύγει για την πειραϊκή ομάδα

Το 2019 φεύγει και σε πολλές ομάδες αφήνει γλυκιά γεύση σε άλλες πικρή, αναφορικά πάντα με το τι πέτυχαν και τι δεν πέτυχαν μέσα στα γήπεδα.

Στον Ιωνικό σίγουρα αφήνει ευχάριστες αναμνήσεις με την επιστροφή της ομάδας στις επαγγελματικές κατηγορίες και την άνοδο στην Football League. Μάλιστα εκεί βρίσκεται σε τροχιά ανόδου και δεν αποκλείεται να έρθει ακόμα μία άνοδος, αυτή τη φορά στην Σούπερ Λίγκα 2.

Μία χρονιά ορόσημο για τον Ιωνικό κάτι που αποτυπώθηκε και με τις σημαντικές στιγμές της ομάδας στο 2019, μέσα από μία ωραία δουλειά που επιμελήθηκε ο υπεύθυνος Επικοινωνίας των Πειραιωτών, Νίκος Αβραμίδης.

Αναλυτικά:

«2019 . Mία χρονιά αναγέννησης! Μία χρονιά επιστροφής στις επαγγελματικές κατηγορίες για τον Ιωνικό. Μία χρονιά ...ορόσημο.

Πάμε να δούμε κάποιους από τους σημαντικούς σταθμούς του Ionikos story για το 2019.

vs Ατσαλένιος (6-1-2019)

Ενα από τα παιχνίδια -κομβικά για τη συνέχεια ήταν το ματς με τον Ατσαλένιο. Το γκολ του Κουιρουκίδη στο 15, με σουτ, τελείωσε το ματς με μία "επαγγελματική" νίκη.

VS Κερατσίνι(27-1-2019)

Το "Σαλπέας" ήταν παντα ένα δύσκολο μονοπάτι για τον Ιωνικό. Ωστόσο, η ομάδα του Αρναούτη μέσα σε 8 λεπτά με Καλλέργη (κεφαλιά στο 51) και Κουιρουκίδη(59) παίρνει διπλό και κοιτάζει όλο και ψηλότερα.

VS Ιεράπετρα(24-2-2019)

Στο απόλυτο ντέρμπι ο Ιωνικός είναι κυρίαρχος, αλλά στο πρώτο μέρος δεν έχει το γκολ. Αυτό έρχεται με πέναλτι του Κατσικογιάννη στο 50 ,που κέρδισε ο Κουιρουκίδης, ενώ στο 57, ο Βασίλης Πογοσιάν "σφραγίζει" μία νίκη που μοιάζει μισή άνοδος.

VS Αμπελάκι (24-3-2019)

Ενα από τα πιο κομβικά παιχνίδια της σεζόν. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Σταφσουλάι βάζει μπροστά την ομάδα του, αλλά ο Ιωνικός με γκολ των Ατματσίδη (53) ,και Θέου στο 73 πετυχαίνουν την απόλυτη ανατροπή.

VS Επισκοπή(7-4-2019)

Η Επισκοπή έρχεται...με άγριες διαθέσεις ,αλλά ο Ιωνικός "καθαρίζει" τη μπουγάδα σε πέντε λεπτά με Κουιρουκίδη(23) και Πογοσιάν (28).

vs Aιολικός(12-5-2019)

Μετά το 2-2 του πρώτου αγώνα μπαράζ για την άνοδο, η Νεάπολη θυμιζει εποχές 1989! Το αυτογκολ του Μπουζούρα στην κεφαλιά του Μουστάκη(δοκάρι και χτύπησε στον παίκτη του Αιολικού) στο 16 και το σόλο του Κουιρουκίδη στο 38 μετατρέπει το β ημίχρονο σε τυπική διαδικασία. Τα πανηγύρια το δίχως άλλο εντυπωσιακά. Χαιλάιτ η φωτογραφία που δείχνει τον ηγέτη της ομάδας, Γιάννη Τσιριγώτη, στα χέρια των οπαδών. Η απόλυτη δικαίωση για τον άνθρωπο που άλλαξε την ιστορία της ομάδας.

Football League

Η ομάδα αποκλείεται από τη β φάση του Κυπέλλου, με εντός έδρας ήττα από την Παναχαική, και μετά από ένα ξεκίνημα που ο σύλλλογος έψαχνε να βρει ισορροπία αγωνιστική "χτυπημένος" από τραυματισμούς με τη σκληρή δουλειά στη Νεάπολη από το προπονητικό τιμ του κόουτς Αρναούτη και των συνεργατών του, τον επαγγελματισμό των ποδοσφαιριστών και την παρουσία ΣΤΑΘΕΡΗΣ διοίκησης από τον κο Τσιριγώτη, η ομάδα έχει καταφέρει να "κλείσει" το 2019 στην δεύτερη θέση και συνεχίζει να ονειρεύεται.

Καλή Χρονιά με υγεία και το μήνυμα είναι ένα προς τον κόσμο! ΣΑΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΣ!!!!!!».