17/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2019 - 16:45

Χωρίς προβλήματα ο Λεβαδειακός!

Εύκολα και απλά οι Βοιωτοί, 2-0 τον Απόλλωνα Πόντου με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο

Πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο ο Λεβαδειακός έφτασε σε μία άνετη νίκη με σκορ 2-0 το απόγευμα της Κυριακής (22/12) κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου για τη 10η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι Βοιωτοί σε ένα ματς που διεξήχθη κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες έφτασαν σε μία άνετη επικράτηση και πέτυχε την τέταρτη διαδοχική νίκη εντός έδρας φτάνοντας τους 14 βαθμούς, ήτοι οι 12 πόντοι προέρχονται από την έδρα.

Από την άλλη ο αξιόμαχος Απόλλων Πόντου, των πολλών προβλημάτων και των μόλις 15 παικτών αποστολή γνώρισε ακόμα μία ήττα, την ένατη φετινή και παρέμεινε στην προτελευταία θέση με -3 βαθμούς.

Το παιχνίδι έγινε απλό από τους γηπεδούχους οι οποίοι μπήκαν δυνατά από νωρίς και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων επιδιώκοντας ένα γρήγορο γκολ προκειμένου να απαλλαγούν από το άγχος.

Ο Λεβαδειακός ήθελε να πετύχει νωρίς ένα γκολ, αλλά αυτό ήρθε τελικά στο 37’ και ενώ νωρίτερα οι παίκτες του Σωτήρη Αντωνίου θα μπορούσαν να προηγηθούν, ειδικά στην κραυγαλέα ευκαιρία του 33’ με τον Εν’ Νομό.

Μόλις στο 3’ από την εκτέλεση φάουλ του Βήχου ο Κοζορώνης με κεφαλιά απείλησε για το 1-0, όμως ο Πολίτης αντέδρασε σωστά διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ, ενώ στο 7’ στο σουτ του Βήχου έξω από την περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ.

Την ίδια κατάληξη είχε και το φάουλ που εκτέλεσε στο 15’ ο Μπρίτο στην πρώτη επίσκεψη της ομάδας από την Καλαμαριά, στην εστία του Μπάγιτς, ενώ ο πορτιέρο του Λεβαδειακού θα μπλοκάρει τη μπάλα στο 21’ στη γυριστή κεφαλιά του Θεολόγου.

Οι Βοιωτοί θα ανεβάσουν και άλλο την απόδοσή τους και έτσι στο ημίωρο θα αγγίξουν το 1-0 όμως ο Ιωαννίδης δεν θα πλασάρει σωστά τον Πολίτη που απομάκρυνε δύσκολα τη μπάλα. Τρία λεπτά μετά ο παίκτης που είχε την ευκαιρία θα βρει ωραία τον Εν’ Νομό αλλά αυτός από κοντά έστειλε με πλασέ τη μπάλα άουτ.

Τελικά στο 38’ ο Λεβαδειακός έφτασε στο 1-0 με τον Καραχάλιο από τα δεξιά να κάνει την πάσα στον Ιωαννίδη, ο οποίος μέσα στην περιοχή απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με ιδανικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Λεβαδειακός μπήκε δυνατά με στόχο το δεύτερο γκολ προκειμένου να «καθαρίσει» το ματς και στη πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Πολίτη διπλασίασε τα τέρματά του. Ήταν το 52’ της αναμέτρησης με τον Εν’ Νομό να κάνει ωραία προσωπική ενέργεια και αφού πέρασε τους Αμαραντίδη και Θεολόγου, με σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-0.

Το γρήγορο 2-0 έδιωξε κάθε ενδιαφέρον από το ματς με τη δυνατή βροχή και τον αέρα να στέκονται ανασταλτικοί παράγοντες για να δούμε κάτι καλό στη συνέχεια, με τον Λεβαδειακό πάντως να φτάνει κοντά και σε τρίτο γκολ, αρχικά με την σέντρα σουτ του Βήχου στο 83΄ που πέρασε άουτ και στο 90’ με το τετ-α-τετ του Χατζηλάμπρου που απέκρουσε ο Πολίτης.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Εν’ Νομό, Ιωαννίδης και ο πανταχού παρών Βήχος, ενώ για τον Απόλλωνα Πόντου οι Μπρίτο και Ολαϊτάν προσπάθησαν για το κάτι παραπάνω χωρίς αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 64’ Καραχάλιος, 84’ Ιωαννίδης - 41’ Θεολόγου, 45’ Αμαραντίδης

Διαιτητής: Τζαμουτζαντώνης (Χίου), Βοηθοί: Νικολάου (Αθηνών), Κοκμοτός (Δωδεανήσου), 4ος: Ντάουλας (Δυτικής Αττικής).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάγιτς, Αργυρόπουλος, Βήχος, Τσάπρας, Λιάγκας, Καραχάλιος, Κοζορώνης (67’ Ορφανίδης), Συμελίδης, Νίκας (83’ Χατζηλάμπρος), Ιωαννίδης, Εν' Νομό (58’ Μακρής).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Τσουμάνης (46’ Δαλιανόπουλος), Αμαραντίδης, Καλογέρης, Θεολόγου, Καλαϊτζίδης (74’ λ.τ. Δόρης), Πουρτουλίδης, Λουφάκης (88’ Χριστοδούλου), Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν.