26/04/2024
Ισπανία | Σάββατο 21 Δεκεμβρίου 2019 - 00:25

Νίκη «ανάσα» για την Έιμπαρ

Η Γρανάδα πλήρωσε τα… σπασμένα των προηγούμενων αγωνιστικών, γνωρίζοντας βαριά ήττα με 3-0

Μεγάλη νίκη με 3-0 επί της Γρανάδα πέτυχε την Παρασκευή (20/12) η Έιμπαρ, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 18ης αγωνιστικής της La Liga.

Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο γήπεδο, φτάνοντας σε καθαρή νίκη από… νωρίς.

Το σκορ άνοιξε στο 21’ ο Ένριχ με κοντινή προβολή από σέντρα του Εσκαλάντε και πέντε λεπτά αργότερα ο Κίκε με διαγώνιο πλασέ έγραψε το 2-0.

Οι γηπεδούχοι συντήρησαν το υπέρ του προβάδισμα στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης και έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους με γκολ του Ινουί στο 87’ για το 3-0.

Ως εκ τούτου, ανέβηκαν στους 19 βαθμούς και απομακρύνθηκαν με πέντε βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.

Αντιθέτως, η Γρανάδα έμεινε στους 24 βαθμούς και έχασε πολύτιμο βαθμολογικό έδαφος.