28/03/2024
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ | Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου 2019 - 23:18

Αντωνίου: «Άσχημο αποτέλεσμα για εμάς»

Ο προπονητής του Λεβαδειακού κράτησε τα θετικά στοιχεία παρά την ήττα από τα Χανιά και ανέφερε στη συνέντευξη Τύπου ότι η ομάδα του θα βελτιωθεί στα επόμενα παιχνίδια

Ο Λεβαδειακός έκανε την προσπάθεια του τη Δευτέρα (16/12), αλλά γνώρισε την ήττα με 2-0 από τα Χανιά, στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 2.

Ο τεχνικός του Λεβαδειακού, Σωτήρης Αντωνίου, ανέφερε στη συνέντευξη Τύπου ότι το τελικό αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού και στάθηκε στα λάθη που έγιναν από την ομάδα του, τα οποία οδήγησαν στα γκολ που πέτυχαν τα Χανιά.

Επιπλέον, σημείωσε ότι κρατάει την αυτοπεποίθηση της ομάδας του και το καλό ποδόσφαιρο που παίζει, τονίζοντας ότι θα γίνει ανάλυση των λαθών προκειμένου να υπάρξει βελτίωση στα επόμενα παιχνίδια.

Τέλος, ξεκαθάρισε ότι ο στόχος του Λεβαδειακού είναι μόνο η άνοδος στην κορυφαία κατηγορία της χώρας.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του στη συνέντευξη Τύπου:

«Ήταν ένα άσχημο αποτέλεσμα για εμάς. Ήρθαμε να παίξουμε για τους τρεις πόντους και τη νίκη. Δυστυχώς η εικόνα που είχαμε μέσα στον αγωνιστικό χώρο δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού. Αν εξαιρέσω τα πρώτα δέκα λεπτά νομίζω ότι είχαμε καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού την κυριαρχία και την κατοχή της μπάλας. Στο πρώτο ημίχρονο δημιουργήσαμε τις ευκαιρίες για ένα τέρμα, δυστυχώς όμως γι' άλλη μία φορά δεν τα καταφέραμε, σε στιγμές που ήταν πιο κλασικές. Δεχτήκαμε ένα τέρμα από μία αδράνεια που είχαμε, η οποία δε δικαιολογείται και όταν μένεις πίσω στο σκορ σίγουρα είναι πιο δύσκολο απέναντι σε μία πιο έμπειρη ομάδα όπως είναι τα Χανιά. Είχαμε ηρεμία στο παιχνίδι μας, προσπαθήσαμε να παίξουμε σωστά, με σωστό πλάνο, χωρίς να μπούμε σε μεγάλες μεταβιβάσεις, να παίξουμε από την άκρη και τα καταφέραμε, πλαγιοκοπήσαμε και βγάλαμε στο δεύτερο ημίχρονο και προϋποθέσεις και ευκαιρίες, δυστυχώς όμως το τέρμα δεν ήρθε για την ισοφάριση και στο τέλος του παιχνιδιού δεχτήκαμε πάλι ένα τέρμα, που δεν έπρεπε να το δεχτούμε. Η προσπάθεια έγινε από τους παίκτες, είμαστε μία νεανική ομάδα, μία ομάδα όμως που θέλει και το αποτέλεσμα γιατί έχει υψηλούς στόχους. Αυτό που κρατάω είναι η αυτοπεποίθηση που δείξαμε, τα στοιχεία του παιχνιδιού που έχουν μπει πλέον στην ομάδα και παίζει ένα κυριαρχικό ποδόσφαιρο, αλλά αυτό που μετράει στο ποδόσφαιρο είναι το αποτέλεσμα και εμείς δεν το πήραμε. Θα δούμε τα λάθη μας, τι ακόμα πρέπει να βελτιώσουμε ώστε στα επόμενα παιχνίδια που έρχονται να μπορέσουμε να παίρνουμε και το αποτέλεσμα που είναι το ποθητό στο ποδόσφαιρο».

Για τον στόχο του Λεβαδειακού: «Η άνοδος. Μπορεί να είμαστε κάτω από την 6η θέση αλλά στόχος είναι η άνοδος και θα κυνηγήσουμε μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος, και στην πρώτη φάση στις 22 αγωνιστικές και μετέπειτα, να μπορέσουμε να μπούμε στη διαδικασία, είτε απευθείας, είτε μέσω μπαράζ. Δεν έχει χαθεί κάτι, είμαστε έξι πόντους από τη 2η θέση, η ομάδα παίζει καλό ποδόσφαιρο, έχει νέους παίκτες και έχει μία ταυτότητα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και αυτό θα κοιτάξουμε και στα επόμενα παιχνίδια να το βελτιώσουμε».