19/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου 2019 - 17:54

Έσπασαν την… κατάρα τα Χανιά!

Τα «δελφίνια» νίκησαν για πρώτη φορά στα Περιβόλια, 2-0 τον Λεβαδειακό και σκαρφάλωσαν στην 6η θέση της SL2 * Eίχαν δοκάρι οι Βοιωτοί * Οφθαλμίατρο επειγόντως ο Κορώνας, δίκαια τα παράπονα των ηττημένων

Η.. κατάρα των Περιβολίων «έσπασε»…

Ο λόγος για τα Χανιά τα οποία γεύτηκαν τη χαρά της νίκης για πρώτη φορά στην έδρα τους την φετινή σεζόν καθώς επικράτησαν τη Δευτέρα (16/12) του Λεβαδειακού με 2-0, στο πλαίσιο της 9ης «στροφής» της Σούπερ Λίγκας 2.

Μετά λοιπόν από τρεις… άγονες αγωνιστικές στα Περιβόλια, οι Χανιώτες πανηγύρισαν εντός έδρας και ανέβηκαν στην 6η θέση της κατάταξης φτάνοντας τους 14 βαθμούς, ενώ ο Λεβαδειακός παρέμεινε στους 11 και την 9η θέση.

Μία πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη τόσο για βαθμολογικούς λόγους, όσο και για την ψυχολογία, στη μάχη για είσοδο στα πλέι οφ, καθώς αν τα Χανιά θέλουν να φτάσουν εκεί θα πρέπει ματς σαν αυτό της Δευτέρας να τα κερδίζουν.

Στον αντίποδα ο Λεβαδειακός παρέμεινε χωρίς νίκη μακριά από την έδρα του και στα χαμηλά. Οι Βοιωτοί το πάλεψαν, στάθηκαν άτυχοι με το δοκάρι του Βήχου, ενώ έχουν και δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία.

Αυτά έχουν να κάνουν με τις λανθασμένες υποδείξεις οφ-σάιντ στο πρώτο ημίχρονο, από τον δεύτερο βοηθό, Κορώνα, φάσεις που θα μπορούσαν να αλλάξουν και τη ροή του αγώνα, αν δεν γινόντουσαν τα κραυγαλέα λάθη του Πειραιώτη βοηθού, που μάλλον θέλει... οφθαλμίατρο.

Φυσικά μιλάμε για τις φάσεις του 20’ και του 25’ εκεί που ο Μάντζιος αρχικά και ο Βήχος στη συνέχεια υποδείχθηκαν σε θέση οφ-σάιντ από τον Κορώνα, ενώ η πρώτη περίπτωση ήταν αρκετά εύκολη, τη στιγμή που μάλιστα ο έμπειρος επιθετικός θα έβγαινε σε θέση τετ-α-τετ.

Δίκαια λοιπόν τα παράπονα των φιλοξενούμενων, αλλά και αγωνιστικά στάθηκαν άτυχοι, καθώς το 1-0 σημειώθηκε με αυτογκόλ του Άνγκουα, ενώ το τελικό 2-0 με ένα πολύ ωραίο γκολ του Βρεττού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αγωνιστικά το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλό, με τα Χανιά να στέκονται τυχερά, σε ένα πρώτο μέρος με δύο μόλις τελικές, μία για κάθε ομάδα. Τα Χανιά ήθελαν να εκμεταλλευτούν τον παράγοντα έδρα, ενώ οι Βοιωτοί επιχείρησαν να αιφνιδιάσουν.

Έτσι στο 29’ θα απειλήσουν πρώτοι με το σουτ του Μάντζιου και τον Κουτζαβασίλη να μπλοκάρει τη μπάλα, κάτι που θα κάνει ένα λεπτό μετά και ο κίπερ του Λεβαδειακού, Μπάγιτς, στο σουτ του Δημητριάδη μετά από δική του ωραία ατομική προσπάθεια.

Όμως στο 31’ θα έρθει το γκολ για τους νησιώτες, όταν από πολύ ωραία ενέργεια του Τζιώρα από τα αριστερά και σέντρα στην περιοχή του Λεβαδειακού, με στόχο τον Δημητριάδη, ο Άνγκουα με προβολή θα στείλει αθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

Ο Αντωνίου θα ρίξει στο ματς με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον Ν’ Νομό αντί του Νίκα με στόχο να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, που θα πάρει τα ηνία του αγώνα, αλλά δεν θα μπορέσει να απειλήσει, πλην κάποιων κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Πάντως στο 57’ και σε μαρκάρισμα του Πάνου στον Συμελίδη, ο ρέφερι Πατεμτζής θα μπορούσε να δείξει το φάουλ υπέρ του Λεβαδειακού, με τον παίκτη να πέφτει μεν μέσα, αλλά την παράβαση να είναι στο όριο, συνεπώς φάουλ και όχι περίπτωση πέναλτι.

Ο τεχνικός του Λεβαδειακού θα προχωρήσει σε δεύτερη αλλαγή με τον Ορφανίδη αντί του Αργυρόπουλου, ενώ ο Βοσνιάδης θα φρεσκάρει την επίθεση της ομάδας του με την είσοδο του Κουσκουνά αντί του Τζιώρα.

Με τη συμπλήρωση 67 λεπτών αγώνα ο Λεβαδειακός θα φτάσει κοντά στο 1-1, όμως ο Βήχος με σέντρα-σουτ θα στείλει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία θα περάσει κόρνερ, το οποίο και δεν απέφερε κάτι.

Τα Χανιά θα κάνουν και τη δεύτερη αλλαγή τους με τον πολύ καλό Δημητριάδη να αφήνει τη θέση του στον Παναγιωτούδη, ενώ ο Λεβαδειακός θα συνεχίζει να πιέζει και στο 78’ ο Ιωαννίδης θα απειλήσει με κεφαλιά, αλλά ο Κουτζαβασίλης θα μπλοκάρει τη μπάλα.

Ένα λεπτό μετά ο Κόναν θα περάσει στο ματς σε μια προσπάθεια του Σωτήρη Αντωνίου να αυξηθεί η πίεση στα καρέ των Χανίων, προκειμένου να φτάσει η ομάδα του στο γκολ της ισοφάρισης, αλλά χωρίς όμως αποτέλεσμα, καθώς κάποια κόρνερ που κέρδισαν οι Βοιωτοί δεν απέφεραν κάτι.

Έτσι θα φτάσουμε στο τρίτο λεπτό του εξτρά χρόνου όταν από εκτέλεση κόρνερ που είχαν κερδίσει οι Χανιώτες, ο Σελινιωτάκης, που είχε μπει λίγο νωρίτερα, θα βρει με σέντρα τον Κουσκουνά ο οποίος θα πασάρει στον Βρεττό και εκείνος με ένα ωραίο διαγώνιο σουτ θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπάγιτς για το τελικό 2-0.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Βρεττός, Δημητριάδης, Κάσσος και Ανδρέου, ενώ για τους ηττημένους, οι Βήχος, Ν’ Νομό και Συμελίδης προσπάθησαν για να αποφύγει η ομάδα τους το μοιραίο.

Κίτρινες: 58’ Τριανταφυλλάκος, 63’ Πάνος

Διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου), Βοηθοί: Χρηστάκος (Πειραιά), Κορώνας (Πειραιά), 4ος: Λάμπρου (Εύβοιας).

ΧΑΝΙΑ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Πάνος, Σωτηράκος, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Μουμίν, Τριανταφυλλάκος (85’ Σελινιωτάκης), Κάσσος, Βρεττός, Δημητριάδης (74’ Παναγιωτούδης), Τζιώρας (65’ Κουσκουνάς).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάγιτς, Αργυρόπουλος (60’ Ορφανίδης), Βήχος, Λιάγκας, Άνγκουα (79’ Κόναν), Νίκας (46’ Ν’ Νομό), Καραχάλιος, Κοζορώνης, Συμελίδης, Μάντζιος, Ιωαννίδης.