16/04/2024
Αγγλία | Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2019 - 20:37

Έκανε πλάκα στην Άρσεναλ η Σίτι...

Άνετο διπλό με 3-0 για τους «πολίτες» * Γκέλαρε η Γιουνάιτεντ * Νίκη για την Τότεναμ

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το σπουδαίο κυριακάτικο (15/12) ματς με την Άρσεναλ η Μάντσεστερ Σίτι, κερδίζοντας με 3-0 μέσα στο «Έμιρεϊτς».

Ήδη από το α' ημίχρονο είχαν «καθαρίσει» οι πρωταθλητές Αγγλιας στην αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, με τον Ντε Μπράινε να ανοίγει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, τον Στέρλινγκ να γράφει το 0-2 στο 15' και τον Ντε Μπράινε ξανά να διαμορφώνει από το 40' το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι, οι «πολίτες» με 35 βαθμούς παραμένουν στην 3η θέση, όντας στο -14 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, την ίδια στιγμή που η συμπολίτισσα Γιουνάιτεντ «κόλλησε» στο 1-1 με την Έβερτον στο «Ολντ Τράφορντ».

Τα «ζαχαρωτά» προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Λίντελοφ στο 36', για να ισοφαρίσει στο 77ο λεπτό ο Γκρίνγουντ και με τους «κόκκινους διαβόλους» να μετρούν 25 βαθμούς στην 6η θέση.

Στους 26 πόντους και 5η στην κατάταξη είναι η Τότεναμ, που πήρε διπλό στο «Μολινό» με 2-1 επί της Γουλβς.