24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2019 - 19:15

Διπλό ημίχρονο, άσο τελικό ο Βόλος…

Νίκη (2-1) με ανατροπή για τους νεοφώτιστους επί του Πανιωνίου στο Πανθεσσαλικό * Με 10 παίκτες από το 83’ οι Νεοσμυρνιώτες λόγω αποβολής του Ευαγγέλου

Την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας 1 πέτυχε την Κυριακή (15/12) ο Βόλος, επικρατώντας στο Πανθεσσαλικό Στάδιο με 2-1 του Πανιωνίου, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Το ματς είχε εκ διαμέτρου αντίθετη εικόνα στα δύο ημίχρονα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας ψηλά τις γραμμές τους για να πιέσουν τους γηπεδούχους.

Ο Βόλος δεν κατάφερε να βρει χώρους για να γίνει απειλητικός και τις ελάχιστες φορές που το κατάφερε απογοήτευσε στην τελική προσπάθεια.

Η ομάδα της Μαγνησίας είχε επί της ουσίας μόλις μία απειλητική στιγμή στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι υπόλοιπες τελικές της προήλθαν όλες από μακρινά σουτ, τα οποία δεν είχαν καμία τύχη.

Στον αντίποδα, ο Πανιώνιος βρήκε αρκετές κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί με ακόμη μεγαλύτερο σκορ.

Η πρώτη κλασική ευκαιρία σημειώθηκε μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Οικονομίδη να υποδέχεται εξαιρετική κάθετη πάσα του Αραμπούλι και με σουτ από θέση μέσα αριστερά στην περιοχή των γηπεδούχων, να βλέπει τον Μελίσσα να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Οι Βολιώτες προσπάθησαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα μετά το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ήταν φλύαροι, χωρίς ιδέες στο δημιουργικό κομμάτι.

Ο Πανιώνιος αποδείχτηκε πιο αποτελεσματικός και έφτασε στην επίτευξη του γκολ στο 27’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά και καραμπόλα στην άμυνα του Βόλου, ο Τσίκας έκανε κάκιστη απομάκρυνση, στέλνοντας την μπάλα πάνω στον Εμμανουηλίδη, ο οποίος από θέση μέσα δεξιά στην περιοχή του Βόλου, πλάσαρε άψογα τον Μελίσσα για το 0-1. Μάλιστα, ο «Ιστορικός» βρήκε και άλλες ευκαιρίες από εκτελέσεις κόρνερ, δείχνοντας την ικανότητα του στο ψηλό παιχνίδι, το οποίο δημιούργησε τεράστια προβλήματα στο Βόλο.

Η μοναδική κλασική ευκαιρία του Βόλου στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 39’, με τον Ντεντάκη να σεντράρει από τα δεξιά και τον Μάντζη να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αναγκάζοντας τον Μαλέρμπ να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση.

Εν τέλει το σκορ δεν άλλαξε, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον Πανιώνιο να βρίσκεται απολύτως δίκαια μπροστά στο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία τελείως διαφορετική υπόθεση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με σαφή διάθεση για να πιέσουν και λίγο έλειψε να φτάσουν στην ισοφάριση στο 55ο λεπτό.

Ο Τσοκάνης πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή του Πανιωνίου και ο Μαντζής ολομόναχος στη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ, χάνοντας μοναδική ευκαιρία για να γράψει το 1-1.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Βόλος άσκησε τεράστια πίεση στον Πανιώνιο, κλείνοντας τους Νεοσμυρνιώτες στην περιοχή τους.

Οι γηπεδούχοι έχασαν νέα… απίστευτη ευκαιρία στο 59’, με τον Μουνίθ να μένει ανενόχλητος στο σημείο του πέναλτι, αλλά στο πλασέ που επιχείρησε, απάντησε ο Μαλέρμπ, αποκρούοντας εντυπωσιακά με το δεξί πόδι σε κόρνερ.

Ο Βόλος συνέχισε την ασφυκτική του πίεση, οδηγώντας τους φιλοξενούμενους σε αρκετά λάθη στο κέντρο. Τελικά, ο Βόλος έφτασε στην ισοφάριση στο 73’ από το σημείο του πέναλτι.

Μάντζης και Ευαγγέλου διεκδίκησαν την μπάλα μέσα στην περιοχή του «Ιστορικού», με τον αμυντικό του Πανιωνίου να κλωτσάει το πόδι του ποδοσφαιριστή του Βόλου.

Ο Παπαδόπουλος κατόπιν υπόδειξης από το VAR και αφού πήγε να ελέγξει και ο ίδιος τη φάση, καταλόγισε ορθώς την παράβαση, με τον Μουνίθ να γράφει το 1-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Και σαν να μην έφτανε αυτό για τον Πανιώνιο, έμεινε και με 10 παίκτες στο 83’ λόγω αποβολής του Ευαγγέλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με την ψυχολογία πλέον στα ύψη, οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε δεύτερο γκολ στο 87’, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Ο Ντεντάκης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τσοκάνης έκανε εντυπωσιακό άλμα στο δεύτερο δοκάρι και με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 2-1, υπογράφοντας την ανατροπή της ομάδας του.

Το σκορ δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά και ο Βόλος έφτασε στη νίκη, ανεβαίνοντας στους 17 βαθμούς.

Από την πλευρά του, ο Πανιώνιος έμεινε στους 6 βαθμούς και χρειάζεται να ανέβει ένα βαθμολογικό... γολγοθά στη συνέχεια της σεζόν.

Κίτρινες: Μουνίθ (61’), Μελίσσας (80’) - Οικονομίδης (50’), Μαλέρμπ (58’), Ευαγγέλου (61’ & 83’), Αραμπούλι (90+2’)

Κόκκινη: Ευαγγέλου (83’)

ΒΟΛΟΣ (Βίκτορ Μπασάντρε): Μελίσσας, Ντεντάκης, Τσίκα, Δημόπουλος (25’ λ.τρ. Διαμαντής), Φεράρι, Μαξ, Τσοκάνης, Τόρες, Μουνίθ, Ζοάο (82’ Τσαούσης), Μάντζης (90+2’ Λύρατζης)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Λυμπεράκης, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Άρτσε (70’ λ.τρ. Τσιλούλης), Οικονομίδης, Εμμανουηλίδης (63’ Ρέντζας), Παπανικολάου (82’ Μιλόγεβιτς), Αραμπούλι