25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2019 - 16:01

Δεν πιάνεται η Α.Ε. Καραϊσκάκης!

Έχανε 1-2 από τον Πλατανιά, αλλά νίκησε με 4-2 και πλησιάζει στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας 2

Σε ευχάριστη έκπληξη της Σούπερ Λίγκας 2 εξελίσσεται η Α.Ε. Καραϊσκάκης, που παρέμεινε σε τροχιά επιτυχιών την Κυριακή (15/12) και επικράτησε εντός έδρας του Πλατανιά με 4-2 για την 9η αγωνιστική.

Ήταν το τρίτο σερί τρίποντο για την ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη, που έκανε σπουδαία ανατροπή γυρνώντας από το εις βάρος της 1-2 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 17 πόντους, τέσσερις λιγότερους από τον πρωτοπόρο ΠΑΣ Γιάννινα.

Από την πλευρά τους, οι Χανιώτες με 13 βαθμούς βρίσκονται στην 6η θέση, μαζί με τον Εργοτέλη και προβληματίζοντας με τα σκαμπανεβάσματά τους.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, στο 11' ο Μπιανκόνι σούταρε από το ύψος της περιοχής κι έδιωξε δύσκολα στη γωνία του ο Μέλκας, για να ανοίξει το σκορ ο Λουκίνας έξι λεπτά αργότερα με κοντινή κεφαλιά.

Στο 19' ο Γκοτ νίκησε τον Χατζηστραβό στο τετ α τετ και απεσόβησε το 1-1, ενώ λίγο έλειψε να γίνει το 0-2 στο 27', όταν ο Λεϊρία πλάσαρε τον εξερχόμενο Μέλκα, για να διώξει πάνω στη γραμμή ο Μέτσε.

Στο 45'+1 ο γκολκίπερ της Α.Ε. Καραϊσκάκης έδειξε τα αντανακλαστικά του σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεϊρία, για να έρθει η ισοφάριση στο 58', με τον Κούστα να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Πλατανιά και με πλασέ να γράφει το 1-1.

Ένα λεπτό μετά ο Κούστα πάσαρε στον Κυβελίδη που πλάσαρε σε κενή εστία, για να διώξουν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων, ενώ στο 60' ο Κούστα έκανε το πλασέ από πλάγια θέση κι έφυγε άουτ η μπάλα.

Δεν έγινε το 2-1 και, αντίθετα, στο 62' ο Λουκίνας βρήκε ξανά δίχτυα για το 1-2, αξιοποιώντας με κοντινή προβολή την παράλληλη μπαλιά του Ποζατζίδη.

Στο 67' ο Κυβελίδης σούταρε από καλή θέση και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, με τον Λεϊρία να αγγίζει το 1-3 στο 69ο λεπτό, σημαδεύοντας το δοκάρι με πλασέ.

Στο 79' ο Τσούτσης έφερε και πάλι το ματς ατα ίσα, μετρώντας μάλιστα μόλις τρία λεπτά συμμετοχής (είχε αντικαταστήσει τον Κούστα στο 76ο λεπτό), καθώς συνεργάστηκε με τον Κυβελίδη και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Κι ενώ το παιχνίδι όδευε προς το «Χ» στο δίλεπτο 90'+1 και 90'+2 οι «πράσινοι» έφτασαν σε μια μεγαλειώδη, όπως αποδείχθηκε, νίκη.

To τρίτο γκολ των γηπεδούχων, λοιπόν, ήρθε με συρτό σουτ του Χατζηστραβού εντός περιοχής μετά από πάσα του Αλμπάνη, ενώ ο τελευταίος χρίστηκε σκόρερ ένα λεπτό αργότερα, κλέβοντας την μπάλα στο κέντρο και πλασάροντας εύστοχα τον Γκοτ για το τελικό 4-2.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καλατζής του Συνδέσμου Θεσσαλίας με βοηθούς τον Κουρέντα του Συνδέσμου Τρικάλων και τον Στάικο του Συνδέσμου Λάρισας.

Κίτρινες: 7' Βλάχος, 24' Καπίας, 45'+1 Γιαννιώτης, 85' Kυβελίδης -27' Μποσέτι, 41' Κωστίκος, 42' Λεϊρία.

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Μέλκας, Παπανίκου, Παναγιώτου, Καπίας, Βλάχος, Γιαννιώτης (46' Ψιάνος), Μασούρας (70' Αλμπάνης), Μέτσε, Κυβελίδης, Χατζηστραβός, Κούστα (76' Τσούτσης).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ρεβυθόπουλος (61' Σάαντο), Ποζατζίδης (87' Παπαδόπουλος), Τσαμούρης, Ουές, Πουρζιτίδης, Μποσέτι, Παπουτσογιαννόπουλος (31' Κωστίκος), Λεϊρία, Μπιανκόνι, Λουκίνας.