25/04/2024
Πρωτάθλημα | Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου 2019 - 18:49

Ψεκάστε, σκουπίσατε, τελειώσατε ο ΠΑΣ στην Κέρκυρα (video)

Άνετη επικράτηση του «Άγιαξ της Ηπείρου», 4-0 τους Φαίακες στο νησί του Ιονίου * Μεγάλος πρωταγωνιστής με χατ-τρικ ο Νάουμετς * Δείτε τα γκολ

Εύκολη υπόθεση αποδείχθηκε ότι είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι Γιαννιώτες νίκησαν με 4-0 την Κέρκυρα στο νησί των Φαιάκων, το απόγευμα της Παρασκευής (13/12) και παρέμειναν στη κορυφή του πρωταθλήματος με 21 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Ιονίου παρέμεινε στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα με -3 πόντους.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη καθάρισε από νωρίς το παιχνίδι στην όμορφη Κέρκυρα και ήδη από το δεκάλεπτο ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0, πριν φτάσει και σε τρίτο γκολ πριν την ανάπαυλα και βάλει το «κερασάκι στην τούρτα» ο Νάουμετς στις καθυστερήσεις.

Οι Γιαννιώτες γνώριζαν εξ αρχής ότι κουβαλούσε τον τίτλο του φαβορί. Κάτι που έδειξε από τα πρώτα λεπτά όταν στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με 2-0. Στο ημίωρο έκανε τρία τα τέρματά της, απέναντι σε μία πάντως φιλότιμη και μαχητική Κέρκυρα.

Το ματς ήταν τυπική διαδικασία στο δεύτερο μισό, με τους Φαίακες να προσπαθούν για το γκολ της τιμής, ενώ γκολ πέτυχε στο τελευταίο λεπτό ο Νάουμετς, με τον Ουκρανό να φτάνει στο χατ-τρικ για το τελικό 0-4.

Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» ήξερε ότι ένα δυνατό ξεκίνημα και ένα γρήγορο γκολ θα κάνει πιο εύκολο το έργο του, όπερ και εγένετο, με τους Κερκυραίους να ισορροπούν πάντως. Πάντως αξίζουν συγχαρητήρια στους γηπεδούχους με τα τόσα αγωνιστικά και οικονομικά προβλήματα και με το αύριο να είναι αβέβαιο, που προσπαθούν σε κάθε ματς, πρώτα από όλα για την αξιοπρέπειά τους.

Μόλις στο 3’ ο Λεό κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και δεξιά με τον Νάουμετς να το εκτελεί και τον Παγκράτη να μην μπορεί να αποσοβήσει τη μπάλα σε μία ιδανική εκτέλεση, με την οποία έγινε το 0-1 που διακαώς επιθυμούσαν οι Γιαννιώτες.

Αφού ο Λεό απώλεσε ευκαιρία στο 7’, δύο λεπτά μετά είχε συμβολή στο δεύτερο γκολ καθώς από δική του πάσα, βγάζοντας ιδανικά σε θέση βολής τον Ξύδα που με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα και πάλι στα δίχτυα του Παγκράτη για το 0-2 και το σημαντικό προβάδισμα του ΠΑΣ.

Η Κέρκυρα θα απειλήσει στο 22’ με μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μίσκο που δεν θα ανησυχήσει τον Χουτεσιώτη, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Λεό με τακουνάκι θα βρει τον Αποστολόπουλο και εκείνος από τα αριστερά θα κάνει την σέντρα με τον Κρίζμαν να στέλνει τη μπάλα άουτ με γυριστό σουτ.

Με τη συμπλήρωση του ημιώρου οι Γιαννιώτες θα φτάσουν και στο 0-3 μετά από ωραία συνεργασία Κάστρο, Νάουμετς και σουτ του δεύτερου που δεν μπόρεσε να αποσοβήσει ο Παγκράτης. Το ματς είχε ήδη βρει νικητή και ήταν τυπική διαδικασία στη συνέχεια.

Οι Φαίακες θα μπορούσαν να φτάσουν στο 1-3 στο 37’ με το ωραίο σουτ του Γεωργακόπουλου από τον άξονα και τη μπάλα να περνά λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι, ενώ στο 40’ ο ΠΑΣ να φτάσει στο 0-4 με το κοντινό σουτ του Κρίζμαν που απέκρουσε ο Παγκράτης.

Στο δεύτερο 45λεπτο το παιχνίδι θύμιζε περισσότερο φιλική αναμέτρηση καθώς λίγο το 0-3, λίγο η αδυναμία των γηπεδούχων και λίγο οι τρεις αλλαγές στην ανάπαυλα (δύο για ΠΑΣ, μία για Κέρκυρα) είχε δώσει την αίσθηση της αγγαρείας και στους παίκτες των δύο ομάδων.

Ο ΠΑΣ θα απειλήσει στο δίλεπτο 55-56 αρχικά με τον Μπουκουβάλα και εν συνεχεία με τον Κρίζμαν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, για να έχει και η Κέρκυρα τις στιγμές της με τη βολίδα του Γεωργακόπουλου Κ.Π. στο 68’ και τη κεφαλιά του Λεπενιώτη, ένα λεπτό μετά.

Το σουτ του Νάουμετς στο 76’ θα περάσει πάνω από τα δοκάρια, ενώ εκείνο του Βασιλούδη στο 81’ δεν θα ανησυχήσει τον Χουτεσιώτη, για να φτάσουμε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με το άπιαστο σουτ του Νάουμετς από θέση μέσα δεξιά, που δεν μπόρεσε να αποκρούσει ο Παγκράτης για το τελικό 0-4.

Κορυφαίος για τους νικητές σίγουρα ο Νάουμετς, αλλά και οι Λεό, Παντελάκης, Ξύδας. Από πλευράς Κέρκυρας οι Βασιλούδης, Μίσκο και Ενγκάν προσπάθησαν για ότι το καλύτερο.

Κίτρινες: 90+2’ Παναγιωτίδης,29’ Κάστρο, 34’ Γεωργακόπουλος

Διαιτητής: Τσοπουλίδης (Ξάνθης), Βοηθοί: Καραγιάννης (Θράκης), Τερζόπουλος (Έβρου), 4ος: Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας).

ΚΕΡΚΥΡΑ (Ρομπέρτο Μπολάνο): Παγκράτης, Πιαστόπουλος, Παναγιωτίδης, Αγιώτης, Ζερβόπουλος, Αμαραντίδης (46’ Ενγκάν), Γεωργακόπουλος Κ.Π. , Λεπενιώτης, Βασιλούδης, Μίσκο (67’ Νικολούδης), Γεωργακόπουλος Κ.Λ (71’ Ντονασιμέντο).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Αποστολόπουλος (46’ Οικονομόπουλος), Μπουκουβάλας, Παντελάκης, Σκόνδρας, Σιόντης, Κάστρο (46’ Πίτου Γκαρσία), Νάουμετς, Ξύδας (73’ Ράντοβατς), Λεό, Κρίζμαν.