26/04/2024
Champions League | Τετάρτη 11 Δεκεμβρίου 2019 - 23:55

Σωστό και δίκαιο, συνεχίζει στην Ευρώπη ο Θρύλος!

Αν και πλημμυρισμένος από άγχος και χωρίς καθαρό μυαλό, ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 με εύστοχο πέναλτι του 87’ του Ελ Αραμπί τον πολύ κατώτερο του Ερυθρό Αστέρα και παίζει τον Φεβρουάριο στο Γιουρόπα Λιγκ

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗTΡΙΟΥ

Υπάρχει ποδοσφαιρική δικαιοσύνη… Ο Ολυμπιακός με όλη του την παρουσία φέτος στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ έδειξε ότι αξίζει να βρίσκεται εκεί, αλλά και να συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία. Αυτή η πρόκριση στο Γιουρόπα Λιγκ μέσω της τρίτης θέσης πέρασε βέβαια από 40 κύματα, αλλά επιτεύχθηκε με ένα γλυκό φινάλε το άκρως χειμωνιάτικο βράδυ της 11ης Δεκεμβρίου 2019. Εκεί, που στο κατάμεστο «Γ. Καραϊσκάκης» οι «ερυθρόλευκοι» παρά το άγχος τους και την έλλειψη καθαρού μυαλού σκόραραν στο 87’ με το εύστοχο πέναλτι του Ελ Αραμπί και νίκησαν τον Ερυθρό Αστέρα με 1-0.

Οι Πειραιώτες, που το άξιζαν, που ήταν σωστό και δίκαιο να παίζουν και τον Φεβρουάριο του 2020 στην Ευρώπη παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν κυρίως από τον δικό τους εαυτό κόντρα σε μια ομάδα πολύ κατώτερη τους αγωνιστικά.

Έχασε το πέναλτι ο Ερυθρός Αστέρας, έβαλε το πέναλτι ο Ελ Αραμπί...

Στο φαληρικό γήπεδο, λοιπόν, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ήταν το αφεντικό του αγώνα από τα πρώτα λεπτά κι έψαξε το γρήγορο γκολ, που θα της έδιωχνε το άγχος.

Ωστόσο, δεν υπήρχε καθαρό μυαλό και ψυχραιμία στην τελική προσπάθεια, εκεί τα χαλούσαν οι γηπεδούχοι και η υπεροχή τους δεν μπορούσε να μετουσιωθεί με το πολυπόθητο γκολ.

Τη χαρακτηριστικότερη ευκαιρία τη σπατάλησε ο Ελ Αραμπί στο 35' με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, που ήταν άστοχη, και ξαφνικά οι Σέρβοι στο 40' βρήκαν ανοργάνωτη την άμυνα του Ολυμπιακού, ο Γκιλιέρμε ανέτρεψε τον Μάριν, το πέναλτι καταλογίστηκε, αλλά ο Τομανέ δύο λεπτά αργότερα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Στάθηκαν τυχεροί οι Πειραιώτες σε καίριο χρονικό σημείο και στο β' ημίχρονο η υπεροχή τους ήταν ακόμη πιο ξεκάθαρη ενάντια σε έναν αντίπαλο, που ήταν πραγματικά πολύ κατώτερός τους.

Ακόμη πιο έντονη όμως ήταν και η αδυναμία των «ερυθρόλευκων» να βρουν το γκολ, με τον Ελ Αραμπί στο 59' να στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι με κεφαλιά και τον Ποντένσε να χάνει δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες.

Ο Μαρτίνς έκανε όλο και πιο επιθετικό το σχήμα του με την είσοδο των Γκερέρο και Λοβέρα στο ματς και η λύτρωση ήρθε στο 86', όταν ο Γιάντερ έκανε χαζό πέναλτι σταματώντας την μπάλα με το χέρι εντός περιοχής.

Ο Ελ Αραμπί ευστόχησε από την άσπρη βούλα ένα λεπτό αργότερα, ο Ολυμπιακός βρήκε επιτέλους το τέρμα που τόσο άξιζε και το σφύριγμα της λήξης έφερε την αποθέωση από την εξέδρα για τους Πειραιώτες.

Ήταν βέβαια από την αρχή μέχρι το τέλος υπέροχη η ατμόσφαιρα στο «Γ. Καραϊσκάκης», ένεκα και των εξαιρετικών σχέσεων που έχουν οι οπαδοί των δύο συλλόγων, και η ελληνική ομάδα περιμένει πια την κλήρωση της προσεχούς Δευτέρας (16/12) για να μάθει τον αντίπαλό της στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Γκιλιέρμε και ο Ελ Αραμπί ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ ο Ποντένσε αναστάτωσε ουκ ολίγες φορές τη σερβική άμυνα, επρεπε να ειναι πιο ομαδικός, αλλά δεν τον ηθελε κιόλας η μπάλα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ιταλός Ντανιέλε Ορσάτο με βοηθούς τους συμπατριώτες του Λορέντζο Μανγκανέλι και Αλεσάντρο Τζιαλατίνι. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο επίσης Ιταλός Μάρκο Γκουίντα και βοηθός ο συμπατριώτης του Τσίρο Καρμπόνε.

Κίτρινες: 29' Καμαρά, 41' Γκιλιέρμε, 45' Ποντένσε, 90+3 Γκερέρο - 59' Ρόντιτς, 70' Ντέγκενεκ, 81' Μπόριαν, 86' Γιάντερ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μεριά, Γκιλιέρμε, Καμαρά (61' Γκερέρο), Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Μασούρας (70' Λοβέρα), Ελ Αραμπί (90'+1 Μπενζιά).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπόριαν, Γκόμπελιτς, Ρόντιτς (82' Γιάντερ), Ντέγκενεκ, Μιλούνοβιτς, Πέτροβιτς, Ίβανιτς, Βουκάνοβιτς (65' Μποάκιε), Γκαρσία, Μάριν, Τομανέ (58' Φαν λα Πάρα).