25/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 11 Δεκεμβρίου 2019 - 23:41

Δεν άντεξε ο Προμηθέας

Οι Πατρινοί πάλεψαν, αλλά γνώρισαν την ήττα από τη Βίρτους Μπολόνια με 88-75 για το Eurocup, χάνοντας και τη διαφορά από τη νίκη τους στο πρώτο ματς

Το… έργο ήταν εξαρχής δύσκολο για τον Προμηθέα Πάτρας, ο οποίος την Τετάρτη (11/12) γνώρισε την ήττα με 88-75 από τη Βίρτους Μπολόνια, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του Eurocup.

Οι Πατρινοί έκαναν μεγάλη προσπάθεια, αλλά τελικώς υπέκυψαν στην ανωτερότητα των Ιταλών.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε στο 44-35 υπέρ της Βίρτους, αλλά ο Προμηθέας αντεπιτέθηκε στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας το ματς στα ίσα (51-51) στο 26ο λεπτό.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς με τον Μίλος Τεόντοσιτς να παίρνει… μπρος στην τέταρτη περίοδο κατάφερε να ξεφύγει με 74-62, με τον Προμηθέα να μην έχει άλλες δυνάμεις…

Έτσι, το τελικό 88-75 ήρθε απολύτως φυσιολογικά, με τους Ιταλούς να καλύπτουν και τη διαφορά της ήττας τους στην Πάτρα (-9).

Κορυφαίος για τον Προμηθέα ήταν ο Φίλερ με 20 πόντους, ενώ για τους νικητές ο Γκέινς σημείωσε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-35, 65-59, 88-75

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Γκέινς 16 (1/1 δίποντο, 1/5 τρίποντα, 11/12 βολές), Πατζόλα 6 (2), Μπάλντι Ρόσι 7, Μάρκοβιτς 2, Ρίτσι 8 (2), Ντελία 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές), Κούρνο 4 (1), Χάντερ 5, Γουίμς 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Νίκολιτς, Τεόντοσιτς 8 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκαμπλ 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπαμπ 17 (5/8 τρίποντα), Λίποβι 3 (1), Καφέζας, Αγραβάνης 4, Κασελάκης 8 (1), Κουρουπάκης, Κατσίβελης 7 (1/4 τρίποντα, ασίστ), Φίλερ 20 (3/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 5 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/2 βολές), Έλις 5 (1/5 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας 4, Μπαζίνας 2.