29/03/2024
Champions League | Τρίτη 10 Δεκεμβρίου 2019 - 21:58

«Καθάρισε» σε δύο λεπτά η Λίβερπουλ

Διπλό με 2-0 επί της Σάλτσμπουργκ και πρόκριση με πρωτιά στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ * Πέρασε και η Νάπολι

Την παρουσία της στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ σφράγισε η Λίβερπουλ την Τρίτη (10/12), κερδίζοντας εκτός έδρας τη Σάλτσμπουργκ με 2-0 και τερματίζοντας πρώτη στον 5ο όμιλο με 13 βαθμούς.

Oι πρωταθλητές Ευρώπης έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τον Σαλάχ στο α' ημίχρονο και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, για να δώσει τελικά τη λύση ο Κεϊτά στο 57'.

Ένα λεπτό αργότερα ο Σαλάχ κατάφερε τελικά να βρει δίχτυα, και από δύσκολη θέση μάλιστα, με τους «κόκκινους» να «καθαρίζουν» την πρόκριση και την πρωτιά.

Στους «16» συνεχίζει και η Νάπολι, που γύρισε μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα στις νίκες και με το άνετο 4-0 επί της Γκενκ στο «Σαν Πάολο» κατέλαβε τη δεύτερη θέση με 12 βαθμούς.

Ο Μίλικ έκανε από νωρίς χατ τρικ, σκοράροντας στο 3ο, το 26ο και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 37ο λεπτό, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε, επίσης από την άσπρη βούλα, ο Μέρτενς στο 74'.

Η Σάλτσμπουργκ θα παίξει στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ, η Γκενκ είχε μείνει ήδη εκτός Ευρώπης.