23/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2019 - 17:34

«Σίφουνας» ο Απόλλων Λάρισας

Οι Θεσσαλοί επικράτησαν 4-0 του Απόλλωνα Πόντου που συνεχίζει να παραπαίει

Ο ένας έχει πάρει τα πάνω του, ο άλλος συνεχίζει να παραπαίει. Ο Απόλλων Λάρισας πανηγύρισε επιβλητική νίκη την Κυριακή (8/12), επικρατώντας 4-0 του Απόλλωνα Πόντου εντός έδρας.

Πρωτοστάτες της νίκης που φέρνει τους Λαρισαίους στα ψηλά του βαθμολογικού πίνακα ήταν ο Σιφναίος που πέτυχε δύο γκολ και ο Χατζής που ευστόχησε σε πέναλτι και μοίραζε τρεις ασίστ!

Στον αντίποδα, οι Πόντιοι παραμένουν στις τελευταίες θέσεις και... αγχώνονται.

Οι «κυανόλευκοι» είχαν από το ξεκίνημα τον έλεγχο του ματς, με τον Σκούπρα να απειλεί πριν τη συμπλήρωση ενός λεπτού και την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 8' ο Πολίτης εκτοξεύτηκε και έδιωξε την μπάλα σε εκτέλεση φάουλ του Σιφναίου, ενώ επενέβη σωτήρια και τρία λεπτά αργότερα στην προσπάθεια του Ναζίμ.

Το γκολ ήρθε τελικά στο 19', όταν ο Χατζής έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου και βρήκε γρήγορα τον Σιφναίο που μπήκε μέσα στη περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Πολίτη για το 1-0.

Στο δεύτερο γκολ, είχαμε ξανά ανάλογο συνδυασμό, με τον Χατζή να κάνει το συρτό σουτ στο 27', τον Πολίτη να αποκρούει, αλλά το Σιφναίο να παίρνει το... ριμπάουντ για να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα και αυτά της ομάδας του.

Οι Πόντιοι πήραν κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και είχαν μια καλή στιγμή στο 43', αλλά ο Γκέκας μπλόκαρε το σουτ του Μπρίτο μέσα από την περιοχή.

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Απόλλωνα Λάρισας να μην δυσκολεύεται να κρατήσει το υπέρ του σκορ.

Τελικά, η νίκη «σφραγίστηκε» στο 68', όταν ο Χατζής μέσα από την περιοχή έκανε το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι και ο Μπαστακός με προβολή «έγραψε το 3-0.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 77' ο Χατζής με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σε παράβαση που κέρδισε ο Λίταινας σε μαρκάρισμα του Νύκταρη μέσα στην περιοχή.

Ο Απόλλων Πόντου είχε την ευκαιρία για το γκολ της... τιμής στο 86, όταν ο Μπρίτο εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά με τον Καλογέρη να παίρνει την κεφαλιά, αλλά ο Γκέκας έδιωξε εντυπωσιακά, κρατώντας μέχρι τέλους το 4-0.

Διαιτητής ήταν ο Δημήτρης Ψυχούλας (Βοιωτίας), με βοηθούς τους Βασίλη Παγουρά (Βοιωτίας) και Λεωνίδα Δελή (Βοιωτίας), ενώ 4ος ήταν ο Ανδρέας Γκαμαρης (Αθηνών).

Κίτρινες: 39′ Ναζίμ - 80′ Καλαϊτζίδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Άριαν Μπελά): Γκέκας, Γκουστάβο (72′ Νύκταρης), Σουλιώτης, Σκούπρα, Χατζής, Μπαστακός, Λίταινας, Ναζίμ (61′ Νούσιος), Κουρτεσιώτης, Καρρίκι, Σιφναίος (72′ Γκουντρουμπής).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν, Πορτουλίδης (81′ Δαλιανόπουλος), Καλογέρης, Τσουμάνης (70′ Χριστοδούλου), Θεολόγου, Αμαραντίδης, Κοντοές, Καλαϊτζίδης (85′ Δόρης).