29/01/2020
Πρωτάθλημα | Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2019 - 17:05

Αλληλοεξουδετέρωση και ισοπαλία στην Καβάλα

Στο 0-0 οι «Αργοναύτες» με τον Ιωνικό στο «Ανθή Καραγιάννη» * Δοκάρι με τον Καλλέργη είχαν οι Νικαιώτες

Όταν δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώνονται τότε το πιο λογικό είναι να μείνουν και στο μηδέν…

Το αυτό συνέβη το απόγευμα της Κυριακής (8/12) στο παιχνίδι της Καβάλας με τον Ιωνικό στο «Ανθή Καραγιάννη» για την 11η αγωνιστική της Football League.

Το ισόπαλο 0-0 ήταν η φυσιολογική εξέλιξη ενός μέτριου αγώνα με ελάχιστες καλές στιγμές για τις δύο ομάδες, οι οποίες πήραν στο φινάλε από ένα βαθμό στη μάχη της ανόδου στην παραπάνω κατηγορία.

Σίγουρα στον Ιωνικό ο βαθμός αφήνει γλυκόπικρη γεύση καθώς ναι μεν τον πήρε σε μία δύσκολη έδρα και έφτασε τους 21, όμως έμεινε στο -4 από τα Τρίκαλα που είχαν νικήσει το Σάββατο (7/12) στην Καλαμάτα.

Από την άλλη οι «Αργοναύτες» παρέμειναν αήττητοι στην έδρα τους για ακόμα ένα ματς, στους 16 πόντους πλέον η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη, όμως έμειναν για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά από τη νίκη.

Αγωνιστικά στο πρώτο ημίχρονο, οι άμυνες πήραν… άριστα καθώς σημειώθηκε μόλις μία κλασική ευκαιρία, για την Καβάλα, με τον Ιωνικό να πατά καλύτερα στα πρώτα λεπτά και τους Μακεδόνες να ισορροπούν μετά το ημίωρο.

Έτσι στο 34’ καταγράφηκε η πρώτη τους σημαντική στιγμή στο ματς με τον Μαϊδανό να μπαίνει στην περιοχή, από τα αριστερά, όμως το πλασέ του να περνά λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Κουρεπίνη.

Δύο μακρινά σουτ των Παπαδόπουλου (44’) και Κέρθι (45+1’) δεν θα ανησυχήσουν τον Κουρεπίνη, για το 0-0 της ανάπαυλας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο 45λεπτο και στο 50’ έχασαν ευκαιρία για το 1-0 με τον Χαντί που σούταρε με τη μία, μετά από σέντρα του Καθάριου, για να περάσει η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Όμως οι Νικαιώτες ισορρόπησαν και έτσι στο δίλεπτο 59-60 είχαν κλασική ευκαιρία και δοκάρι, ενώ ήδη ο τεχνικός Δημήτρης Αρναούτης είχε περάσει στο ματς τον Γκούφα, αντί του Σμυρλή.

Στο 59’ λοιπόν ο Μουστάκης μέσα στην περιοχή και από τα δεξιά έκανε το σουτ στην κλειστή γωνία του Δήμιζα που έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 60’ ο Καλλέργης με δυνατό σουτ και τον πορτιέρο της Καβάλας να βρίσκει λίγο τη μπάλα, εκείνη κατέληξε στη ρίζα της δεξιάς δοκού.

Ο Παύλος Δερμιτζάκης προχώρησε σε διπλή αλλαγή με τους Μελισσόπουλο και Βόσαλικ να περνούν στο ματς αντί των Χαντί και Παπαδόπουλου, αλλαγές που ανέβασαν τους «γαλάζιους» που έγιναν πιο κινητικοί και απείλησαν με συνεχόμενα κόρνερ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Σε μία από τις λίγες φάσεις των «Αργοναυτών» από εκτέλεση κόρνερ του Μελισσόπουλου στο 71’ ο Γαβριηλίδης έκανε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 75’ πάλι σε κόρνερ του Μελισσόπουλου, ο Στίκας έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ίδια η κατάληξη.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ιωνικός θα μπορούσε να «κλέψει» το «διπλό» με την κεφαλιά του Κρητικού από την σέντρα του Μάναλη να περνά λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Δήμιζα.

Κορυφαίοι για την Καβάλα οι Μελισσόπουλος, Βόσαλικ, Μαϊδανός, ενώ για τον Ιωνικό οι Μακρίδης, Καλλέργης και Μάναλης.

Κίτρινες: 80’ Κέρθι, 90+3’ Bόσαλικ - 58’ Γκούφας

Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), Βοηθοί: Λιόντος (Ηπείρου), Γκιόση (Θράκης), 4ος: Μιχούλιας (Μακεδονίας).

ΚΑΒΑΛΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Δήμιζας, Καζαντζίδης, Παπαστεριανός, Γαβριηλίδης, Μαρκόπουλος, Κέρθι, Καθάριος, Στίκας, Μαϊδανός (82’ Αρναούτογλου), Παπαδόπουλος Β. (61’ Βόσαλικ), Χαντί (61’ Μελισσόπουλος).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Παπουτσογιαννόπουλος, Κολλαράς (78’ Φουρλάνος), Ιωάννου, Παπατζίκος, Γκοτσούλιας, Μουστάκης, Καλλέργης, Κρητικός, Σμυρλής (56’ Γκούφας), Μακρίδης (67’ Μάναλης).