28/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2019 - 19:10

Tράβηξε... εξάσφαιρο ο Πανιώνιος

Πανηγυρικά στους «16» του Κυπέλλου οι Νεοσμυρνιώτες, 6-0 τον Ολυμπιακό Βόλου * Χατ τρικ ο Τσιλούλης

Κάτι παραπάνω από ορεξάτος εμφανίστηκε ο Πανιώνιος την Τετάρτη (4/12) στη Νέα Σμύρνη και σάρωσε με 6-0 τον Ολυμπιακό Βόλου, περνώντας πανηγυρικά στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας και σε συνδυασμό με το υπέρ του 0-3 του πρώτου αγώνα.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Εμμανουηλίδης με τακουνάκι βρήκε τον Σαραμαντά στα αριστερά, ο οποίος σέντραρε και ο Δούμτσιος με κεφαλιά ψαράκι άνοιξε το σκορ, για να γράψει το 2-0 ο Τσιλούλης στο 21' με δυνατό διαγώνιο σουτ εντός περιοχής.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τσιλούλης με κεφαλιά βρήκε δίχτυα με τη συνδρομή και του γκολκίπερ Μακρυωνίτη (βρήκε και στο δοκάρι η μπάλα αρχικά), ενώ στο 28' ο Μιλόγεβιτς εκτέλεσε απευθείας φάουλ από δεξιά, σημαδεύοντας το δοκάρι.

Στο 54ο λεπτό ο Τσιλούλης έφτασε στο χατ τρικ, αξιοποιώντας με σουτ την ασίστ του Εμμανουηλίδη, με το πέμπτο γκολ να έρχεται από κεφαλιά του Καμαρά στο 73' κι ενώ κόντραρε η μπάλα και σε αμυνόμενους των Βολιωτών.

Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Παπανικολάου, που σκόραρε στο 89' με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ρέτσου.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κατσικογιάννης του Συνδέσμου Ηπείρουμε βοηθούς τον Πάγκαλο του Συνδέσμου Λασιθίου και τον Κωνστάντιο του Συνδέσμου Εύβοιας.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κότνικ, Ρέντζας, Σαραμαντάς, Παπαγεωργίου (46' Μίκο), Κιάκος, Ρέτσος, Μιλόγεβιτς, Εμμανουηλίδης (67' Παπανικολάου), Γρίβας, Τσιλούλης (57' Καμαρά), Δούμτσιος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σούλης Παπαδόπουλος): Μακρυωνίτης, Πριόνας, Μπουτζίκος, Φαζός, Βοσνακίδης, Κόλα, Ρόκα, Κουτσιανικούλης (88' Μπακουλάτι), Κλεμέν, Δεινόπαπας, Τσίτας.