24/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2019 - 19:12

Με… σπασμένα φρένα και στο Κύπελλο ο ΑΟΤ!

Πανηγυρικά στους «16» τα Τρίκαλα, πέταξαν εκτός με δύο νίκες τον Εργοτέλη * Οι Θεσσαλοί επικράτησαν με 1-0 και στο Παγκρήτιο

Τεράστια πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος πανηγύρισε την Τρίτη (3/12) ο ΑΟΤ, επικρατώντας μέσα στο Παγκρήτιο Στάδιο του Εργοτέλη με 1-0, στο πλαίσιο του επαναληπτικού αγώνα των δύο ομάδων για την 5η φάση της διοργάνωσης.

Το επίτευγμα των Τρικάλων γίνεται ακόμα πιο σημαντικό από τη στιγμή που απέκλεισε μία ομάδα υψηλότερης κατηγορίας, καθώς ο Εργοτέλης αγωνίζεται στη Σούπερ Λίγκα 2, ενώ τα Τρίκαλα στην Football League.

Οι Θεσσαλοί, αν και κατέβηκαν με αρκετές αλλαγές στο βασικό τους σχήμα από επιλογή του Περικλή Αμανατίδη, ο οποίος επέλεξε να αφήσει εκτός αποστολής τους Σταματή, Τεγούση και Σανδραβέλη για να τους έχει… φρέσκους στον αγώνα με την Καλαμάτα στην Football League, έδειξαν στοιχεία αρκετά οργανωμένης και συγκροτημένης ομάδας στα μετόπισθεν, με τον Εργοτέλη επί της ουσίας να μην καταφέρνει να γίνει απειλητικός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αν και είχε συντριπτικά την κατοχή της μπάλας με το μέρος του.

Οι «κιτρινόμαυροι» αναλώθηκαν σε πολλές σέντρες, οι οποίες δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα, ενώ δεν μπορούσαν με τίποτα να παίξουν με την μπάλα χαμηλά.

Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση σημειώθηκε μόλις στο 7ο λεπτό, με τον Βέρτζο να υποδέχεται την μπάλα στην καρδιά της περιοχής του Εργότελη, μετά από συνεχόμενες κόντρες και… καραμπόλα.

Ο παίκτης των Τρικάλων με έξοχη κίνηση με πλάτη, γύρισε και σκόραρε για το 0-1, το οποίο έδωσε αβαντάζ δύο γκολ στους Θεσσαλούς.

Ο Εργοτέλης προσπάθησε να αντεπιτεθεί, όμως δεν είχε καμία αρχή στο επιθετικό κομμάτι, κάτι που οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και στην αμυντική λειτουργία των Τρικάλων.

Στο 32’ τα Τρίκαλα έφτασαν πολύ κοντά και σε δεύτερο τέρμα, όταν ο Γρηγορόπουλος πραγματοποίησε φανταστική κούρσα 30 μέτρων από τη δεξιά πλευρά και μοίρασε στον Παπαγεωργίου, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι δεν κατάφερε να νικήσει τον Καλογεράκη.

Ο Εργοτέλης άσκησε μεγάλη πίεση στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, όμως, με εξαίρεση μία κεφαλιά του Έφορντ από καλή θέση μέσα στην περιοχή, την οποία μπλόκαρε με δυσκολία ο Ζαρόπουλος, δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια άλλη μεγάλη ευκαιρία.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο γινόντουσαν απειλητικοί μόνο με μακρινά σουτ, καθώς η άμυνα των Τρικάλων θύμιζε… μπετόν αρμέ.

Ο χρόνος δε λειτουργούσε υπέρ των Κρητικών, οι οποίοι τα έπαιξαν όλα για όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να γίνουν απειλητικοί, σε αντίθεση με ό, τι συνέβαινε προηγουμένως.

Ο Τσέλιος είχε δύο εξαιρετικές στιγμές σε διάστημα δύο λεπτών, αλλά σε καμία εξ αυτών δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 88’, μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, δοκίμασε σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ζαρόπουλου.

Δύο λεπτά αργότερα, ήρθε η πιο σημαντική ευκαιρία για τον Εργοτέλη στο ματς.

Ο Τσέλιος βρέθηκε στη μικρή περιοχή με αντίπαλο τον Ζαρόπουλο, όμως στο πλασέ που επιχείρησε, ο τερματοφύλακας είχε απάντηση με το δεξί πόδι, σε μία άκρως εντυπωσιακή επέμβαση.

Εν τέλει το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και τα Τρίκαλα πανηγύρισαν μία παλικαρίσια πρόκριση στη φάση των «16» και μάλιστα με το απόλυτo των νικών.

Κίτρινες: Μπότε (23’) – Ντόσης (90+3’)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Μπότε, Σπίριακ, Οικονόμου (68’ Κοιλιάρας), Πέιος, Μπρους, Μπουτσάκης, Τσέλιος, Έφορντ, Σταθόπουλος (46’ Κουάτενγκ), Μανουσάκης (46’ Ροβίθης)

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Ζαρόπουλος, Γρηγορόπουλος, Ντόσης, Γιαννίτσης, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Πέλκας (77’ Οικονομόπουλος), Παπαγεωργίου, Ελευθεριάδης (64’ Πελάεθ), Άλεξιτς (82’ Λώττας), Τσίπρας