23/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2019 - 21:38

Βουτηγμένος στο άγχος ο Ολυμπιακός και Χ σαν ήττα…

«Κερδισμένος» ο ΠΑΟΚ από το 1-1 μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης», έμεινε στην κορυφή μαζί με τους «ερυθρόλευκους» και διατήρησε το αήττητο σερί του * Με λάθη η διαιτησία, δεν δόθηκε πέναλτι στο 50’ για τους Πειραιώτες, αλλά...

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Ήθελε ο Ολυμπιακός (ειδικά στο β’ ημιχρόνου), αλλά δεν τα κατάφερε… Αντίθετα ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό, που είχε ως βασική-αρχική του επιδίωξη. Κι όλα αυτά περικλείουν την ουσία του ισόπαλου, στο 1-1 ντέρμπι κορυφής στο κατάμεστο «Γ. Καραϊσκάκης» (κόπηκαν 31.616 εισιτήρια) το βράδυ της Κυριακής (1/12).

Ένα Χ, που σίγουρα δεν είναι καλό αποτέλεσμα για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι έδειξαν… βουτηγμένοι στο άγχος και σπατάλησαν ένα ολόκληρο 45λεπτο σε αντιδιαστολή με τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι έφυγαν αλώβητοι από τον Πειραιά κρατώντας παράλληλα το αήττητο σερί τους!

Ως εκ τούτου, είναι φυσικό επακόλουθο το 1-1 να είναι σαν ήττα για τον Ολυμπιακό και να δίνει την αίσθηση ότι «κερδισμένος» βγαίνει ο ΠΑΟΚ. Κι αυτό, καθώς οι «ασπρόμαυροι» έμειναν μαζί με τους «ερυθρόλευκους» στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας 1 με 28 βαθμούς μετά από 12 αγωνιστικές.

Ο αιφνιδιασμός αρχικά και το φορτσάρισμα στη συνέχεια…

Το ματς είχε δύο όψεις… Στο πρώτο μισό ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ουσιαστικός και στα σημεία καλύτερος απέναντι σε έναν Ολυμπιακό, που δεν μπορούσε να ελέγχει με τίποτα το άγχος του…

Οι Θεσσαλονικείς ήταν σταθεροί και κατάφεραν να εξουδετερώσουν τα ατού των γηπεδούχων ειδικά μετά το 15’, κερδίζοντας το χώρο της μεσαίας γραμμής… Και μέσα σε όλα αυτά κατάφεραν να παραβιάσουν και την εστία του Σα, ο οποίος φέρει ευθύνη μέσα στην γενικότερη… υπνοπαιδεία της άμυνας των Πειραιωτών για να γράψει στο 29’ με κοντινή προβολή το 0-1 ο Ίνγκασον.

Το τέρμα του ΠΑΟΚ αιφνιδίασε τους φλύαρους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι σπατάλησαν (το συνηθίζουν) ένα ημίχρονο.

Τα δεδομένα του αγώνα άλλαξαν μετά το 46’ με τον Ολυμπιακό να δείχνει αποφασιστικότητα και να βγάζει αντίδραση.

Και είναι γεγονός ότι το δεύτερο μισό της αναμέτρησης ανήκει τους Πειραιώτες, που έδειξαν μεγαλύτερη συγκέντρωση, έκαναν λιγότερα αβίαστα λάθη και πίεσαν περισσότερο κλείνοντας κατά διαστήματα στα καρέ του τον ΠΑΟΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» δικαιούνται να διαμαρτύρονται για το μη καταλογισμό πέναλτι υπέρ τους στο 50’ σε ανατροπή του Ποντένσε από τον Ελ Καντουρί, που αγνόησε τόσο ο Ισπανός ρέφερι Μαρτίνεθ (γενικά δεν τα πήγε καλά παρά την προσπάθεια του να επιβληθεί…), όσο και οι συμπατριώτες του στο VAR.

Εν τέλει στη δεύτερη παράβαση το πέναλτι δόθηκε στο 63’ όταν ο Γιαννούλης γκρέμισε σε πέναλτι ορισμό τον Ποντενσε, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ το επόμενο λεπτό ο Βαλμπουενά. Ο Γάλλος άσος, που ήταν πολύ καλός και εκ των διακριθέντων των γηπεδούχων, αλλά συνάμα εξαιρετικά άτυχος, καθώς υπέστη τράβηγμα αμέσως μετά την εκτέλεση για να γίνει στη συνέχεια αναγκαστική αλλαγή.

Ο Ολυμπιακός πήρε θάρρος και πίστεψε μετά το 1-1, το πάλεψε, αλλά το πολυπόθητο 2-1 δεν έγινε ποτέ, αν και είχε δύο τουλάχιστον καλές ευκαιρίες για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Πέρα από τον Βαλμπουενά, από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε η αρχοντική παρουσία του Παπαδόπουλου στα μετόπισθεν, αλλά και η κινητικότητα του Σουντανί, ο οποίος βοήθησε, ενώ θετικός ήταν και ο Ελ Αραμπί.

Από τους φιλοξενούμενους η τετράδα των Ίνγκασον, Αουγκούστο, Μίσιτς, Μπίσεσβαρ ήταν ό,τι καλύτερο για την ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ισπανός Σάντσεθ Μαρτίνεθ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Καμπανιέρο Μαρτίνεθ και Πριέτο Λόπεθ ντε Θεραΐν. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο επίσης Ισπανός Χιμένεθ και βοηθός ο συμπατριώτης του Γκαγιέγο Γκαρθία.

Κίτρινες: 65' Γκιλιέρμε, 79' Καμαρά - 21' Μπίσεσβαρ, 36' Αουγκούστο, 52' Μίσιτς, 89' Πέλκας, 90'+4 Ζίβκοβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Παπαδόπουλος, Σεμέδο, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (60' Καμαρά), Ποντένσε, Μασούρας (41' Σουντανί), Βαλμπουενά (66' λ. τρ. Γκερέρο), Ελ Αραμπί.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Γιαννούλης, Κρέσπο, Ίνγκασον, Αουγκούστο, Μίσιτς, Λημνιός, Ελ Καντουρί (67' Μαουρίτσιο), Μπίσεσβαρ (81' Πέλκας), Σβιντέρσκι (67' Άκπομ).