07/12/2019
Πρωτάθλημα | Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2019 - 18:24

«Απέδρασε» στο… 93’ από την Ηγουμενίτσα το Αιγάλεω

Με εξαιρετικό τέρμα του Τσιλιγκίρη το «Σίτι» πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Θεσπρωτού με 0-1 * Με 10 ολοκλήρωσαν το ματς οι γηπεδούχοι

Τρίποντο… χρυσάφι πήρε την Κυριακή (1/12) το Αιγάλεω, κερδίζοντας τον Θεσπρωτό μέσα στην Ηγουμενίτσα με 0-1, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Football League.

Το παιχνίδι είχε σασπένς και εναλλαγή συναισθημάτων κατά τη διάρκεια του, με το Αιγάλεω εν τέλει να… χαμογέλα στις καθυστερήσεις.

Με το… καλημέρα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν, όταν στο 1’ ο Ροτζέριο πλάσαρε μέσα από την περιοχή του Θεσπρωτού, με τον Κωνσταντάκο να κρατάει το 0-0 για τους γηπεδούχους.

Κατά γενική ομολογία, η ομάδα του Ρότσα ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά χωρίς… ουσία στο παιχνίδι της για να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Στον αντίποδα, το Αιγάλεω είχε άλλες δύο απειλητικές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, με σουτ των Τσιλιγκίρη και Σταματάκη, τα οποία έφυγαν άουτ.

Η πιο μεγάλη στιγμή, ήρθε στο 44’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιλιγκίρη, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Κωνσταντάκου.

Ο Θεσπρωτός έφτασε μία… ανάσα από το 1-0, όταν στο 66’ κέρδισε πέναλτι για (καθαρό) χέρι του Συριόπουλου από προσπάθεια του Ραμίρεζ.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ευθυμίου, όμως ο Σικαλιάς κράτησε το 0-0 για την ομάδα του, δίνοντας της και ψυχολογικό πλεονέκτημα μετά από αυτή την εξέλιξη.

Έτσι λοιπόν, στο 90’ ο Θεσπρωτός έμεινε με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Καρβουνής με (σωστή) δεύτερη κίτρινη κάρτα για χέρι στα όρια της περιοχής.

Την εκτέλεση ανέλαβε, ποιος άλλος, ο Τσιλιγκίρης, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα… συστημένη στα δίχτυα του Κωνσταντάκου, δίνοντας τη σπουδαία νίκη στο «Σίτι».

Με αυτόν τον τρόπο, το Αιγάλεω έφτασε τους 11 βαθμούς, ανεβαίνοντας στην 11η θέση της κατάταξης, ενώ ο Θεσπρωτός παρέμεινε στους 8 βαθμούς, προτελευταίος, χάνοντας… έδαφος.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κωνσταντάκος, Δημήτρουλας, Σερβιλάκης, Νόνης, Καρβούνης, Βιγιαφάνιε, Ραμιρεζ (85΄Βασ. Κωνσταντίνου), Γώγος, Ευθύμιου (66΄ Μπίκας), Κολλάς (80΄ Κολτσίδας), Ντάλα Κοστα

ΑΙΓΑΛΕΩ (Θωμάς Γράφας): Σικαλιάς, Σπυρόπουλος, Ψάνης, Συριοπουλος, Παπανικόλας, Τσίτσαρης, Χατζηιωαννίδης (75΄Φαρινόλα), Σταματάκης (74΄ Μπαξεβάνου), Ροτζέριο (90′ Τσαφταρίδης), Λάμπρου, Τσιλιγκιρης