20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2019 - 17:28

Ανατροπή και νίκη για την Α.Ε. Καραϊσκάκης

Σε ένα παιχνίδι που για 60 λεπτά δεν είχε τον έλεγχο, κατάφερε να γυρίσει το 0-1 σε 2-1 κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου, παίρνοντας το πολύτιμο τρίποντο

Βρέθηκε πίσω στο σκορ, έδειξε να βρίσκεται σε κακή μέρα μέχρι το 60’, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησης, η Α.Ε. Καραϊσκάκης πήρε μία σπουδαία νίκη με ανατροπή, επικρατώντας την Κυριακή (1/12) στην Άρτα με 2-1 του Απόλλωνα Πόντου, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές δε διεκδικεί… δάφνες ποιότητας, με τις φάσεις να είναι λιγοστές και το θέαμα αρκετά φτωχό, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο.

Το αρχικό εικοσάλεπτο ήταν αναγνωριστικό, με την πρώτη αξιόλογη φάση να σημειώνεται μόλις στο 25’ με τον Ολαϊτάν με ωραία ατομική ενέργεια να σουτάρει άουτ.

Χρειάστηκε να περάσουν 35 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο για να καταφέρει η Α.Ε. Καραϊσκάκης να σημειώσει τελική προσπάθεια, με τον Ψιάνο να σουτάρει ψηλά άουτ από καλή θέση.

Στο 44’ ο Απόλλων έριξε την… προειδοποιητική βολή για αυτό που θα ακολουθούσε…

Ο Δαλιανόπουλος βρέθηκε σε εξαιρετική θέση μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων, όμως δεν κατάφερε με εξ επαφής κεφαλιά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Εντούτοις, μόλις ένα λεπτό αργότερα, στο 45’, ήρθε και το γκολ για τους φιλοξενούμενους.

Ο Μπρίτο εκτέλεσε κόρνερ και ο αμαρκάριστος Κοντοές είχε εύκολο έργο για να γράψει το 0-1 με κεφαλιά.

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια, με την ψυχολογία τους στα ύψη.

Η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 59’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Χατζηστραβού, ο Πολίτης απομάκρυνε με υπερένταση.

Στο 64’ η Α.Ε. Καραϊσκάκης είχε δοκάρι, με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Ψιάνου.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους μετά το 60’, ασκώντας πίεση στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σαν να… κουράστηκαν με βάση την απόδοση τους μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο.

Παρ’ όλα αυτά, στο 72’ λίγο έλειψε να γίνει το 0-2, όταν μετά από εξαίσια προσωπική ενέργεια του Λουφάκη, ο Δαλιανόπουλος… καταφέρε να αστοχήσει από το ύψος του πέναλτι.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, ένα λεπτό αργότερα ήρθε η ισοφάριση…

Ο Κυβελίδης κέρδισε όλες τις μονομαχίες από θέση μέσα αριστερά στην περιοχή του Απόλλωνα και με συρτό δυνατό σουτ έφερε το ματς στα ίσα, σκοράροντας για το 1-1.

Πέντε λεπτά αργότερα, το ματς γύρισε τούμπα…

Ο Αλμπάνης, ο οποίος ήταν από τους κορυφαίους της ομάδας του, με εκπληκτική κούρσα από δεξιά και γύρισμα, βρήκε τον Κούστα που είχε περάσει ως αλλαγή, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ σημείωσε το 2-1.

Ο Απόλλων Πόντου προσπάθησε να… ανασυνταχθεί, αγγίζοντας την ισοφάριση στο 83’ με τον Μπρίτο από θέση τετ α τετ μέσα στην περιοχή να μην καταφέρνει να κοντρολάρει την μπάλα για να σκοράρει.

Στο 88’ οι Πόντιοι απείλησαν με σουτ του Τσουμάνη, με τον Μέλκα να έχει απάντηση, διώχνοντας σε κόρνερ.

Στα εναπομείναντα λεπτά το σκορ δεν άλλαξε, με την Α.Ε. Καραϊσκάκης να παίρνει μία σπουδαία νίκη με ανατροπή, ανεβαίνοντας στους 11 βαθμούς.

Ο Απόλλων Πόντου ηττήθηκε σε ένα ματς που είχε τον έλεγχο μέχρι το 60’, πληρώνοντας για μία ακόμη φορά τα λάθη του.

Ως εκ τούτου, παρέμεινε στους -3 βαθμούς λόγω της τιμωρίας που του έχει επιβληθεί από την Ομοσπονδία και βρίσκεται μαζί με την Κέρκυρα στον πάτο της βαθμολογίας

Κίτρινες: Μασούρας (16’), Κυβελίδης (31’) - Καλαϊτζίδης (4’), Γεωργιάδης (55’), Πουρτουλίδης (69’), Σαμαράς (86’)

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Αποστόλης Χαραλαμπίδης): Μέλκας, Παπανίκου, Παναγιώτου, Βλάχος (60’ Αλμπάνης), Καπίας, Μασούρας, Τσούτσης (46’ Κούστα), Ψιάνος, Κυβελίδης, Χατζηστραβός (90’ Καψάλης), Μέτσε

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Γεωργιάδης, Λουφάκης (86’ Τσουμάνης), Αμαραντίδης, Κοντοές, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης (81’ Καλογέρης), Πουρτουλίδης, Ολαϊτάν (26’ λ.τρ. Δαλιανόπουλος), Χασομέρης, Μπρίτο

ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: artagoal.gr