18/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2019 - 16:59

Μετά κόπων και βασάνων ο Παναθηναϊκός

Νίκη 1-0 με το στανιό για τους «πράσινους» στο ΟΑΚΑ κόντρα στον μαχητικό Αστέρα Τρίπολης * Σκόρερ ο Χατζηγιοβάνης στο 8' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι

Τα χρειάστηκε, αλλά στο τέλος χαμογέλασε... Έστω κι αν δυσκολεύτηκε ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης το απόγευμα της Κυριακής (1/12) στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1, και μπήκε σε... τροχιά εξάδας.

Πλέον, το «τριφύλλι» έφτασε τους 16 βαθμούς και βρίσκεται στο -2 από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα της Τρίπολης διατηρήθηκε στα χαμηλά στρώματα της κατάταξης με 11 βαθμούς και έμεινε χωρίς νίκη σε 15 επισκέψεις στην έδρα των «πρασίνων».

Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη παρουσίασαν δύο αγωνιστικά πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλοί, δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να κάνουν το παιχνίδι τους και προηγήθηκαν με γκολ - πέναλτι του Χατζηγιοβάνη στο 8'. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο υπέπεσαν σε πολλά εύκολα λαθή, έδωσαν χώρο στους αντιπάλους τους και λίγο έλειψε να το πληρώσουν ακριβά. Είναι χαρακτηστικό δε πως δεν δημιούργησαν υποψία φάσης!

Μόλις στο 8' ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ, με τον Χατζηγιοβάνη να μετατρέπει σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Περέα από τον Σουάρεθ και υποδείχθηκε σωστά μετά από έλεγχο VAR. Μάλιστα, οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να έχουν και μεγαλύτερο προβάδισμα καθώς έχασαν και δύο καλές ευκαιρίες με τον Περέα στο 19' και στο 27'. Και όλα αυτά σε ένα πρώτο ημίχρονο που οι Αρκάδες δεν έκαναν ούτε σουτ στην αντίπαλη εστία!

Η ομάδα του Μπόρχα Χιμένεθ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και στο 46' απείλησε με την κεφαλιά του Σουάρεθ. Όσο περνούσε η ώρα, οι φιλοξενούμενοι πίεζαν ακόμα περισσότερο και στο 69' έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Κρέσπι ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό έχασαν διπλή ευκαιρία με Λουίς Φερνάντεθ και Κρέσπι ξανά. Από το 70' και έπειτα, ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά την κατοχή όμως ήταν νωχελικός και ανίκανος να δημιουργήσει. Μάλιστα, οι Αρκάδες ήταν εκείνοι που θα μπορούσαν να σκοράρουν καθώς στο 76' ο Καπίγια δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα από την πάσα του Μαρτίνεθ. Στο τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων πάντως σκόραραν με τον Μπαράλες, με το τέρμα να ακυρώνεται σωστά για οφσάιντ.

Ο Χατζηγιοβάνης ως σκόρερ κρίνεται ως ο πολυτιμότερος των νικητών ενώ θετικοί ήταν και οι Μπουζούκης, Κουρμπέλης, Μακέντα και Δώνης. Στον αντίποδα, καλύτερος του Αστέρα Τρίπολης ήταν ο Λουίς Φερνάντεθ ενώ καλά τα πήγε και ο Κρέσπι που πέρασε ως αλλαγή στο 67'.

Τον αγώνα διηύθυνε ο Σέζος (Κιλκίς), με βοηθούς τους Σπυρόπουλο (Ανατολικής Αττικής) και Σάββα (Σερρών). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Τζοβάρας (Φθιώτιδας) και AVAR ο Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής). Τέταρτος ήταν ο Τσαμούρης (Πειραιά).

Κίτρινες: 62' Κουρμπέλης, 80' Γιόχανσον - 7' Σουάρεθ, 23' Μπόρχα Φερνάντεθ, 58' Καπίγια

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (79' Κολοβός), Χατζηγιοβάνης (88' Κολοβέτσιος), Περέα (61' Καμπετσής), Μακέντα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ (60' Σίτο), Ματρικάρντι, Μαρτίνεθ (79' Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Μπόρχα Φερνάντεθ, Καπίγια, Λουίς Φερνάντεθ, Χαουρέγκι (67' Κρέσπι), Μπαράλες.