19/04/2024
Ιταλία | Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2019 - 15:41

Γκέλα για τη Γιουβέντους με γκάφα του Μπουφόν

Οι «μπιανκονέρι» έμειναν στο 2-2 εντός έδρας με τη Σασουόλο με τον έμπειρο γκολκίπερ τους να κάνει λάθος εκτίμηση στο δεύτερο γκολ

Πλήρωσε τα λάθη της η Γιουβέντους. Οι «μπιανκονέρι» υποχρεώθηκαν την Κυριακή (1/12) σε ισοπαλία 2-2 με τη Σασουόλο και επιτρέπουν στην Ίντερ να... αναθαρρήσει.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το δυνατό σουτ του Μπονούτσι εκτός περιοχής στο 21ο λεπτό, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Μπογκά «έσκαψε» την μπάλα πάνω από τον Μπουφόν για το 1-1.

Στο 47' ο Ντε Λιχτ έστειλε ουσιαστικά την μπάλα στον Καπούτο και παρά το γεγονός ότι το σουτ του ήταν ασθενές, ο Μπουφόν δεν υπολόγισε σωστά και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έσωσε έστω τον βαθμό της ισοπαλίας στο 68' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Ντιμπάλα.

Βασικός για τη Σασουόλο ξεκίνησε Γιώργος Κυριακόπουλος που έβγαλε όλο το ματς.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Μπονούτσι, Σάντρο, Ντε Λιχτ, Κουαδράδο Τσαν (54’ Ματουϊντί), Μπεντανκούρ, Πιάνιτς, Μπερναρντέσκι (53’ Ντιμπάλα), Ρονάλντο, Ιγκουαΐν (81’ Ράμσεϊ).

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Τουράτι, Τολιαν, Μαρλόν, Μανιανέλι, Ρομάνια, Κυριακόπουλος, Μπογκά (90’ Πελούζο), Ντζούρισιτς (72’ Μίλντιρ), Λοκατέλι, Τραορέ (62’ Ντάνκαν), Καπούτο.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

Σάββατο (30/11)

Μπρέσια - Αταλάντα 0-3 (26', 61' Πάσαλιτς, 90'+2 Ίλιτσιτς)

Τζένοα - Τορίνο 0-1 (77' Μπρέμερ)

Φιορεντίνα - Λέτσε 0-1 (49' Λα Μαντία)

Κυριακή (1/12)

Γιουβέντους - Σασουόλο 2-2 (21' Μπονούτσι, 68' πεν. Ρονάλντο-23' Μπογκά, 47' Καπούτο)