24/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2019 - 18:00

Άλωσε τη Λήμνο ο Ιωνικός

Οι Νικαιώτες επικράτησαν του Ηφαίστου με 79-68

Με τον καλύτερο τρόπο ρέφαρε την εντός έδρας ήττα από τον Κολοσσό ο Ιωνικός, παίρνοντας το διπλό με 79-68 επί του Ηφαίστου το Σάββατο (30/11) για την 9η αγωνιστική της Βasket League.

Οι Νικαιώτες προηγήθηκαν με 40-28 στο α' ημίχρονο, ενώ στο 30' ήταν στο +11 (51-62), για να αντιδράσουν οι νησιώτες στην τελευταία περίοδο και να μειώσουν στον πόντο (65-66).

Έμειναν ψύχραιμοι, πάντως, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα και με κορυφαίους τους Μαυροκεφαλίδη και Μπαρτ Τζούνιορ (σημείωσαν 29 και 20 πόντους αντίστοιχα) έφτασαν στην πέμπτη φετινή τους νίκη, ενώ στο 5-4 βρίσκονται και οι γηπεδούχοι, που είχαν πρώτο σκόρερ τον Έβανς με 17 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 12-16, 28-40, 51-62, 68-79

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 10 (2), Έβανς 17, Σμιθ 4, Πελεκάνος 7 (1), Λιτλ 15 (3), Σταμάτης 7 (1), Τσαϊρέλης 3, Γκίλμπερτ, Χαριτόπουλος 3 (1), Μούρτος 2, Στασινός.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Βετούλας): Τζόουνς 4, Λόρενς, Μαυροκεφαλίδης 29 (4), Σάφτενααρ 12 (2), Δημάκος 2, Στιθ 2, Χαραλαμπόπουλος 10 (2), Μπατής, Μπαρτ Τζούνιορ 20 (3).