29/01/2020
Πρωτάθλημα | Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2019 - 17:37

Αγχώθηκε, αλλά πήρε το τρίποντο ο Ασπρόπυργος

Ο Ιάλυσος πούλησε... ακριβά το «τομάρι» του, αλλά γνώρισε την ήττα με 1-0 από την ομάδα της Δυτικής Αττικής

Εντός έδρας νίκη πέτυχε το Σάββατο (30/11) ο Ασπρόπυργος, επικρατώντας με 1-0 του Ιάλυσου, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Football League.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να είναι σαφώς ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και τους φιλοξενούμενους να… ισορροπούν κάπως την κατάσταση στο δεύτερο.

Το γκολ που έκρινε και την αναμέτρηση σημειώθηκε μόλις στο 15΄, όταν ο Γκουγκούδης με έξοχη ατομική ενέργεια, έβγαλε στον Πίντο, ο οποίος ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα, λίγο έλειψε να σημειωθεί και δεύτερο γκολ από τη μεριά των γηπεδούχων με τον Κάκκο να σεντράρει από τα αριστερά και τον Σρέσκοβιτς να κάνει την κεφαλιά, απειλώντας την εστία του Ανδρούτσου.

Ο Ασπρόπυργος απείλησε εκ νέου στο 23’, με σουτ του Βασιλείου που μπλόκαρε ο Ανδρούτσος.

Στο 44’ ο Σρέτσκοβιτς έχασε μοναδική ευκαιρία για το 2-0, αστοχώντας από ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή του Ιάλυσου.

Στο ίδιο… μοτίβο ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Γκουγκούδη στο 55’ να μην καταφέρνει να κερδίσει σε τετ α τετ τον Ανδρούτσο, ο οποίος πραγματοποίησε άλλη μία εξαιρετική επέμβαση.

Στο 61’ ήταν η σειρά του Ιάλυσου να απειλήσει, όταν ο Σερτζίνιο βγήκε στην κόντρα και έφτασε σε ευνοϊκή θέση για να σκοράρει, αλλά τα… χάλασε στην τελική προσπάθεια, με το σουτ του να καταλήγει άουτ.

Ο Βασιλείου έγινε απειλητικός στο 64’, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε μόλις άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Ιάλυσος, εμφανώς ανεβασμένος στο δεύτερο μισό, απείλησε και στο 67’, με τον Νατσιόπουλο να σουτάρει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Παναγόπουλου.

Στο 88’ ο Πίντο βγήκε σε τετ α τετ με τον Ανδρούτσο, αλλά για μία ακόμη φορά ο γκολκίπερ του Ιάλυσου βγήκε νικητής από την προσωπική τους… μάχη.

Στο 92’ ο Μπαρέττας που είχε περάσει στον αγώνα ως αναγκαστική αλλαγή του Κουγιού, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, όμως πλέον ήταν ήδη πολύ αργά για να αλλάξει το οτιδήποτε στην αναμέτρηση από αυτή την εξέλιξη.

Έτσι, ο Ασπρόπυργος πήρε το θετικό αποτέλεσμα και ανέβηκε στους 14 βαθμούς, ενώ ο Ιάλυσος παρέμεινε στους 6 βαθμούς, όντας τελευταίος.

Κίτρινες: Νικολακάκης (35’) - Γιώργου (20’), Μακρυδημήτρης (73’), Μπαρέττας (92’)

Κόκκινη: Μπαρέττας (92’)

ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Παναγόπουλος, Γκουγκούδης, Ιωαννίδης, Λογοθέτης, Νικολακάκης, Νικολάου, Γκατζολάρι (92’ Καμπούρης), Κάκκο (89’ Σγκούρι), Πίντο, Σρέσκοβιτς, Βασιλείου (73’ Ζαχαρός).

ΙΑΛΥΣΟΣ (Μαρσέλο Τροΐζι): Ανδρούτσος, Μακρυδημήτρης, Τερζίου, Χειμωνέττος Κ., Ρεκλείτης (41’ λ.τρ. Αυγενικού), Χατζηδήμπας, Μαραγκουδάκης (10’ λ.τρ. Κουγιός, 33’ λ.τρ. Μπαρέττας), Σερτζίνιο, Νατσιόπουλος, Γιώργου, Φράγκος.