20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019 - 16:46

Δεν τους χάλασε η ισοπαλία στην Άρτα

Δίκαιη μοιρασιά, 0-0 για Α.Ε. Καραισκάκης και Χανιά * Δοκάρι είχαν οι γηπεδούχοι * Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι οι δύο ομάδες σωστά δεν δόθηκε κάτι

Στην ισοπαλία ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της Κυριακής (24/11) στην Άρτα ανάμεσα στην Α.Ε. Καραϊσκάκης και τα Χανιά, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας 2.

Ένα παιχνίδι το οποίο παρά το 0-0 είχε ορισμένες καλές περιπτώσεις για τις δύο ομάδες, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ το τελικό αποτέλεσμα τους δίνει από έναν βαθμό με τον οποίο πάνε αμφότερες στους 8 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Αποστόλη Χαραλαμπίδη να μπαίνει καλύτερα και να της ανήκουν τα πρώτα λεπτά, ενώ από την άλλη εκείνη του Αλέξανδρου Βοσνιάδη απείλησε εις διπλούν λίγο πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν κυρίως κέντρου με δυνατές μονομαχίες και πολλά κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα, ενώ παρά τις κινήσεις των δύο προπονητών από τον πάγκο, το ματς δεν ξέφυγε από το μηδέν. Προς το φινάλε τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, όμως σωστά δεν δόθηκε κάτι στις δύο περιπτώσεις.

Μόλις στο 7’ ο Παναγιώτου από τα αριστερά έκανε την σέντρα με τον Κυβελίδη να πιάνει την κεφαλιά και τον Κουτζαβασίλη να διώχνει σε κόρνερ, ενώ στην εκτέλεσή του με τους ίδιους πρωταγωνιστές η κεφαλιά του έμπειρου φορ πέρασε άουτ. Στο 12’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Μέτσε σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Κουτζαβασίλη σε φάση που θα μπορούσε να γίνει το 1-0.

Η πρώτη ευκαιρία των Χανίων στο 20’ δεν προβλημάτισε τον Μέλκα καθώς το σουτ του Κουσκουνά ήταν απελπιστικά άστοχο, ενώ στο 35’ η κεφαλιά του Σεληνιωτάκη πέρασε άουτ. Τα Χανιά θα μπορούσαν να κάνουν το 0-1 στο 42’ όμως από το γύρισμα του Παπαχρήστου, ο Κουσκουνάς δεν μπόρεσε εξ επαφής να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε με συνέπεια αυτή να περάσει ψηλά άουτ. Ακριβώς στο 45λεπτο και πάλι ο Κουσκουνάς έκανε το σουτ με τον Μέλκα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Παιχνίδι κέντρου στο δεύτερο μισό με την αρτινή ομάδα να απειλεί πάντως εις διπλούν στο 57’ με το σουτ του Χατζηστραβού να περνά κόρνερ, ενώ από την εκτέλεσή του, ο Καπίας πρόλαβε στην έξοδο τον Κουτζαβασίλη όμως η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Πάντως θα πρέπει να φτάσουμε στο 73’ για να γίνει καλή φάση όταν ο Κυβελίδης βγήκε τετ-α-τετ με τον Κουτζαβασίλη ο οποίος απέκρουσε το σουτ του φορ του Καραϊσκάκη, ο οποίος επιχείρησε με τη δεύτερη για το 1-0, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο.

Η… απάντηση των Χανίων ήρθε τέσσερα λεπτά μετά με τον Κουσκουνά να εκμεταλλεύεται το λάθος του Βλάχου όμως το πλασέ του δεν ήταν καλό με αποτέλεσμα ο Μέλκας να μπλοκάρει την μπάλα κρατώντας το «0».

Τα Χανιά σκόραραν στο 83’ όμως σωστά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ καθώς ο Ναζλίδης έστω και οριακά ήταν εκτεθειμένος. Μάλιστα στο 86’ οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για πέναλτι σε πτώση του Παπαχρήστου στην περιοχή, όμως σωστά δεν δόθηκε κάτι καθώς ο παίκτης των Χανίων έπεσε εύκολα από το μαρκάρισμα του Καψάλη.

Ένα λεπτό μετά σειρά των Αρτινών να διαμαρτυρηθούν για πέναλτι για πτώση του Ψιάνου, σωστά και εδώ ο διαιτητής έδειξε «παίζετε». Η Α.Ε. Καραϊσκάκης είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά η μπάλα στην κεφαλιά του Μασούρα στο 88’ μετά την σέντρα του Καψάλη πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κουτζαβασίλη.

Κίτρινες: 45’ Καπίας, 48’ Τσούτσης, 85’ Κούστα - 25’ Σεληνιωτάκης, 50’ Μουμίν, 56’ Σωτηράκος

Διαιτητής: Πανυτσίδης (Κοζάνης), Βοηθοί: Φράγιος (Μακεδονίας), Φαλτάκας (Γρεβενών), 4ος: Μπεκιάρης (Καρδίτσας).

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Αποστόλης Χαραλαμπίδης): Μέλκα, Καπίας, Παναγιώτου, Χατζηστραβός, Ψιάνος, Μέτσε, Μασούρας, Βλάχος, Παπανίκου, Κυβελίδης (78’ Κούστα), Τσούτσης (64’ Καψάλης).

ΧΑΝΙΑ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Σελινιωτάκης, Σωτηράκος, Κάσσος, Παπαχρήστος, Μουμίν, Παναγιωτούδης (85’ Χύσι), Δημητριάδης (64’ Λεοζίνιο), Τζιώρας (64’΄Ναζλίδης), Κουσκουνάς.