25/04/2024
Γερμανία | Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2019 - 00:17

Γλίτωσε το… κάζο στο 93’ η Ντόρτμουντ

Η ουραγός της Μπουντεσλίγκα, Πάντερμπορν, προηγήθηκε με 0-3 μέσα στο Ζίγκναλ Ιντούνα Παρκ, ωστόσο οι γηπεδούχοι σώθηκαν στις καθυστερήσεις για το τελικό 3-3

Η Μπουντεσλίγκα παραμένει πάντα ένα από τα κορυφαία πρωταθλήματα του κόσμου και αυτό αποδείχτηκε άλλη μία φορά την Παρασκευή (22/11), στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής.

Η ουραγός της βαθμολογίας, Πάντερμπορν, έκανε την έκπληξη και βρέθηκε να προηγείται με 0-3 στο 43’ μέσα στην έδρα της Ντόρτμουντ, στο Ζίγκναλ Ιντούνα Παρκ.

Η Ντόρτμουντ με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να… επιζήσει, όμως αποδοκιμάστηκε έντονα από τους οπαδούς της για το κακό αποτέλεσμα.

Ο Στρέλι Μάμπα με δύο γκολ στο 5’ και 37’ εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο, γράφοντας το 0-2, ενώ στο 43’ ο Χόλτμαν πέτυχε το 0-3, το οποίο έφερε έντονες αποδοκιμασίες στο γήπεδο κατά την αποχώρηση των δύο ομάδων για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η Ντόρτμουντ αντέδρασε σαν μεγάλη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε έστω να σώσει το ένα βαθμό της ισοπαλίες με γκολ των Σάντσο στο 47’, Βιτσέλ στο 84’ και Ρόις στο 90+3’.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ντόρτμουντ έχασε πολύτιμο βαθμολογικό έδαφος, ανεβαίνοντας στους 20 βαθμούς, ενώ η Πάντερμπορν παρέμεινε τελευταία με 5 βαθμούς.

Το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα:

Παρασκευή 22 Νοεμβρίου

Ντόρτμουντ - Πάντερμπορν 3-3 (47' Σάντσο, 84' Βιτσέλ, 90+3' Ρόις / 5', 37' Μάμπα, 43' Χόλτμαν)