25/04/2024
Πρωτάθλημα | Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2019 - 17:58

«Μαυραετοί» ανατροπής, έκαναν μεγάλη ζημιά στον Πλατανιά! (video)

Σούπερ «διπλό» με 3-1 για τη Δόξα Δράμας μέσα στα Περιβόλια *Δείτε τα γκολ της αναμέτρησης

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε το απόγευμα της Παρασκευής (22/11) η Δόξα Δράμας μέσα στα Χανιά απέναντι στον Πλατανιά με 3-1 για την αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι Δραμινοί, παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 από την κρητική ομάδα έκαναν την ανατροπή και έφυγαν νικητές από τα Περιβόλια, φτάνοντας τους 9 πόντους, ενώ ο Πλατανιάς παρέμεινε στους 10 χάνοντας έδαφος.

Η ομάδα του Γιάννη Τάτση υπέστη δεύτερη διαδοχική ήττα μετά από αυτή στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα Σμύρνης, ενώ από την άλλη η Δόξα πανηγύρισε το δεύτερο φετινό της τρίποντο και μάλιστα εκτός έδρας καθώς θυμίζουμε τη 2η αγωνιστική είχε νικήσει τον Απόλλωνα Πόντου εκτός έδρας.

Μάλιστα η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη κάνει τη ζημιά σε ομάδα που είναι ψηλά για δεύτερη φορά, καθώς θυμίζουμε ότι στην 4η «στροφή» είχε αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας στη Ριζούπολη απέναντι στον πρωτοπόρο Απόλλωνα Σμύρνης, στη μοναδική απώλεια της αθηναϊκής ομάδας φέτος.

Αγωνιστικά στο πρώτο μέρος το ματς ήταν ισορροπημένο με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τον Νίλι στο 42’ και τους Δραμινούς, που πατούσαν καλύτερα, να ισοφαρίζουν στην τελευταία φάση με τον Ρόβα. Στο δεύτερο 45λεπτο ο Πλατανιάς έδειχνε να πατά καλύτερα, όμως η Δόξα ήταν εκείνη που είχε πιο καλές στιγμές και σε μία από αυτές πήρε το προβάδισμα (1-2). Οι Χανιώτες πίεσαν για το 2-2, ενώ στη τελευταία φάση η ομάδα της Δράμας έκανε και το 1-3 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιωαννίδη.

Η ομάδα του Ανυφαντάκη πατούσε καλύτερα, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις στην εστία του Γκοτ, με την πρώτη τελική να την δημιουργεί ο Πλατανιάς και ήταν στο 22’ όταν ο Ποζατζίδης εκτέλεσε κόρνερ η μπάλα από τις κόντρες έφτασε στον Καραγκούνη ο οποίος υπό την πίεση του Χάμοντ έκανε το γυριστό σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια.

Η απάντηση των Δραμινών ήταν με το σουτ του Ιωαννίδη στο 25’ που πέρασε κόρνερ, ενώ από την εκτέλεσή του με τον Κρητικό, ο Ρόβας με γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι είδε την μπάλα να περνά άουτ. Ο Πλατανιάς θα μπορούσε να προηγηθεί στο 32’ όταν ο Λουκίνας πάσαρε στον Νίλι ο οποίος από τον άξονα έκανε το σουτ αναγκάζοντας τον Μένκα να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

Ότι δεν κατάφερε ο άσος του Πλατανιά στο 32’ το πέτυχε δέκα λεπτά αργότερα όταν δέχτηκε την πάσα από τον Λουκίνα και αφού απέφυγε τον Πλέγα με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μένκα για το 1-0. Νωρίτερα η Δόξα απείλησε με τα σουτ των Πλέγα (36’) και Ιωαννίδη (40’) τα οποία πέρασαν πάνω από τα δοκάρια της εστία του Γκοτ.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι το γκολ του Νίλι θα κρίνει το ημίχρονο, ο Κρητικός από τα δεξιά εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα από τις κόντρες να στρώνεται στον Ρόβα ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να την στείλει στα δίχτυα της χανιώτικης ομάδας για το 1-1.

Η ομάδα του Τάτση μπήκε καλύτερα στο ματς στο δεύτερο μισό και έχασε ευκαιρίες για το 2-1 με ισάριθμες κεφαλιές των Μποσέτι (57’) και Λουκίνα ένα λεπτό μετά οι οποίες πέρασαν πάνω από την εστία του Μένκα. Στο 63’ νέα ευκαιρία για τους νησιώτες με το εξ επαφής σουτ του Νίλι που πέρασε ψηλά άουτ και τον Πλατανιά να φαίνεται ότι ελέγχει το ματς.

Όμως η επικίνδυνη Δόξα θα μπορούσε να κάνει στο 66’ το 1-2 χάνοντας απίστευτη ευκαιρία. Ο Ιωαννίδης με πάσα βρήκε τον Ρόβα ο οποίος απέφυγε τον Γκοτ από τα αριστερά όμως το τελείωμα του δεν ήταν καλό με συνέπεια η μπάλα να πάει παράλληλα και τον Κρητικό να μην μπορεί να την σπρώξει στα δίχτυα.

Η μακεδονική ομάδα είχε ανέβει και αυτό το πιστοποίησε δέκα λεπτά μετά όταν σε ιδανική αντεπίθεση ο Ρόβας πάσαρε στον Ιωαννίδη αυτός κέρδισε την κόντρα και έδωσε ασίστ στον Χάμοντ που είδε την κίνηση του Κρητικού από τα δεξιά και του έδωσε την μπάλα με τον τελευταίο από κοντά να την στέλνει στα δίχτυα του Γκοτ για το 1-2.

Οι γηπεδούχοι παρά το σοκ του 1-2, έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης, αλλά χωρίς αποτέλεσμα και έτσι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Δόξα, που είχε τους χώρους, βγήκε σε αντεπίθεση με τον Ιωαννίδη να μπαίνει στην περιοχή, να ανατρέπεται από τον Καραγκούνη και τον Λάμπρου να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο παθών ανέλαβε την εκτέλεση και πέτυχε το 1-3 σφραγίζοντας τη μεγάλη νίκη της ομάδας του.

Από τους νικητές ξεχώρισαν σίγουρα ο Ιωαννίδης, ο Κρητικός, ο Πλέγας και ο Χάμοντ, ενώ για τους γηπεδούχους ο Ποζατζίδης ήταν ανάμεσα στους κορυφαίους για όσο αγωνίστηκε, αλλά και οι Νίλι, Λεϊρία με τον τελευταίο να προσπαθεί με την είσοδό του να ανεβάσει την ομάδα του.

Κίτρινες: 30’ Καραγκούνης, 50’ Ποζατζίδης – 41’ Ιωαννίδης, 65’ Αργυρόπουλος

Διαιτητής: Λάμπρου (Ευβοίας), Βοηθοί: Πριόνας (Ευβοίας), Αδαμόπουλος (Μεσσηνίας), 4ος: Κολυτάς (Λασιθίου).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Νιαυραδάκης (80’ λ.τ. Πουρζιτίδης), Ρεβυθόπουλος, Σαάντο, Ουές (60’ Λεϊρία), Ποζατζίδης (71’ Λεωνιδόπουλος), Καραγκούνης, Μποσέτι, Νίλι, Μπιανκόνι, Λουκίνας.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κώστας Ανυφαντάκης): Μένκα, Σιώπης (81’ Παρασκευάς), Παπαργυρίου, Κουκόλης, Μαρκοπουλιώτης, Οικονόμου (65’ λ.τ. Αργυρόπουλος), Πλέγας, Κρητικός, Ρόβας (84’ Περέγιο), Χάμοντ, Ιωαννίδης.