28/03/2024
Εθνικές ομάδες | Δευτέρα 18 Νοεμβρίου 2019 - 23:36

Τρίτωσε το... καλό και «αντίο» με ψηλά το κεφάλι η Εθνική

Ωραία μπάλα ξανά από την Ελλάδα που νίκησε με ανατροπή και τη Φινλανδία στο ΟΑΚΑ με 2-1 σκορπίζοντας χαμόγελα αισιοδοξίας για το μέλλον * Τα γκολ Μάνταλος και Γαλανόπουλος

Ελλάδα να την πιεις στο ποτήρι... Πραγματοποιώντας ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση, η Εθνική ποδοσφαίρου επικράτησε με 2-1 της Φινλανδίας το βράδυ της Δευτέρας (18/11) στο ΟΑΚΑ και ολοκλήρωσε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στον 10ο προκριματικό όμιλο του Euro 2020.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, έτσι, έφτασε στην τρίτη συνεχόμενη νίκη του σε επίσημο παιχνίδι, μέτα από εκείνες κόντρα σε Βοσνία και Αρμενία, για πρώτη φορά στη μετά Φερνάντο Σάντος εποχή.

Οι Έλληνες διεθνείς ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και, παραμένοντας πιστοί στο πλάνο του Φαν'τ Σιπ (με κοντά τις γραμμές και προώθηση των ακραίων μπακ), έφτασαν σε μία πέρα για πέρα δίκαιη νίκη. Είναι χαρακτηριστικό πως είχαν 27 τελικές έναντι 5 των αντιπάλων τους!

Και μπορεί να βρέθηκαν να χάνουν με 0-1 από το γκολ του Πούκι στο 27' ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή χάρις στα γκολ των Μάνταλου (47') και Γαλανόπουλου (70').

Ο αρχηγός της ΑΕΚ ήταν ο πολυτιμότερος της Ελλάδας ενώ πολύ καλά τα πήγαν και οι Λημνιός, Μπακασέτας και Μπακάκης. Φοβερό ματς έκανε και ο Χατζηδιάκος ο οποίος ήταν σταθερός στο κέντρο της άμυνας και έχασε ελάχιστες μονομαχίες. Από πλευράς φιλοξενούμενων, ο σκόρερ Πούκι το πάλευε μόνος του ενώ κινητικός αλλά όχι αποτελεσματικός ήταν και ο Λουντ.

Η Ελλάδα ξεκίνησε δυνατά, πιέζοντας ψηλά για να κλέψει μπάλες. Στο 3' απείλησε με ένα σουτ του Γαλανόπουλου, που πέρασε άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε και ένα του Μάνταλου στο 7'. Μετά το 20', οι φιλοξενούμενοι ισσορόπησαν κάπως χωρίς πάντως να φτιαξουν φάσεις. Από το... πουθενά, ωστόσο, ευτύχησαν να προηγηθούν στο 27' όταν ο Πούκι εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικό λάθος του Σταφυλίδη και έγραψε το 0-1. Παρά το «κρύο» γκολ που δέχθηκε, η «γαλανόλευκη» κυνήγησε την ισοφάριση και στο 39' έχασε μία μεγάλη ευκαιρία σε κεφαλιά του Μπακασέτα που εξουδετέρωσε ο Γιόρονεν. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτη ημιχρόνου ανήκε στους Σκανδιναβούς στο 40', με τον Κάουκο να σουτάρει και τον Βλαχοδήμο να του λέει «όχι».

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μπήκε με ορμή και αποφασισμένη να γυρίσει το παιχνίδι. Και στο 47' έβαλε τις βάσεις για την ανατροπή, με τον Μπακασέτα να πασάρει για τον Μάνταλο που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να φέρει το ματς στα... ίσια. Στο 62' η «γαλανόλευκη» απείλησε ξανά με τον Λημνιό ενώ στο 69' η Φινλανδία έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ, με τον Πούκι να βλέπει το σουτ του να καταλήγει λίγο έξω. Ωστόσο, στο αμέσως επόμενο λεπτό έγινε το 2-1... Ο Γαλανόπουλος πήρε το... ριμπάουντ από την απόκρουση του Γιόρονεν σε πλασέ του Κουλούρη και σκόραρε, πετυχαίνοντας παραλλήλα το παρθενικό του τέρμα με το εθνόσημο. Στο τελευταίο τέταρτο η Ελλάδα κατέβασε ταχύτητα, θέλοντας να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ, και θα μπορούσε, μάλιστα, να κάνει και το 3-1 αλλά στο 87' ο Κουλούρης με διπλή προσπάθεια δεν μπόρεσε να χρισθεί σκόρερ.

Διαιτητής ήταν ο Ρώσος Αλεξέι Έσκοφ, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ντμίτρι Μοσιάκιν και Βαλερί Νταντσένκο. Τέταρτος ήταν ο επίσης Ρώσος Βλάντισλαβ Μπεζμπορόντοφ.

Κίτρινες: 34' Κουρμπέλης - 31' Τοΐβιο, 71' Κάουκο

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν'τ Σιπ): Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Χατζηδιάκος, Σταφυλίδης, Γιαννούλης, Κουρμπέλης, Γαλανόπουλος (73' Μπουχαλάκης), Λημνιός, Μπακασέτας, Μάνταλος (90+3' Μασούρας), Παυλίδης (64' Κουλούρης).

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Μάρκου Κάνερβα): Γιόρονεν, Τοΐβιο (59' Λαμ), Λ. Βαϊσάνεν, Σ. Βαϊσάνεν, Ραϊτάλα, Καμαρά, Κάουκο, Λουντ, Σούλερ (77' Γένσεν), Σκραμπ (77' Σοΐρι), Πούκι.