29/03/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 18 Νοεμβρίου 2019 - 19:01

Έπρεπε να μείνουν με δέκα οι Πόντιοι για να τους «καθαρίσει» ο ΠΑΣ

Οι Γιαννιώτες κατάφεραν να κάμψουν (3-0) την αντίσταση του Απόλλωνα στο τέλος του αγώνα στους «Ζωσιμάδες» και μετά την αποβολή του Πουρτουλίδη στο 71’

Γίνεται μία ομάδα στην έδρα της να επικρατήσει με 3-0 και μέχρι να σκοράρει να μην έχει ουσιαστικά απειλήσει την αντίπαλο της; Και όμως γίνεται...

Το αυτό παίχτηκε τη Δευτέρα (18/11) στους «Ζωσιμάδες» στο παιχνίδι του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Απόλλωνα Πόντου με το οποίο έπεσε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι Ηπειρώτες έφτασαν στη νίκη με 3-0, πετυχαίνοντας όλα τα γκολ μετά το 79’ και ενώ νωρίτερα είχαν δημιουργήσει μόλις μία κλασική ευκαιρία, παρότι αντίπαλος τους ήταν ο ουραγός του βαθμολογικού πίνακα.

Και όμως η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη λαχτάρησε απίστευτα για να κάμψει την αντίσταση της ομάδας από την Καλαμαριά η οποία μέχρι το σημείο που έμεινε με δέκα παίκτες ήταν καλύτερη και έπρεπε βάσει της εικόνας του αγώνα να προηγείται.

Πραγματικά μπορεί ο Απόλλωνας Πόντου να είναι ουραγός με μόνο ήττες και να πήγε στα Γιάννενα χωρίς να έχει σκοράρει, όμως στο γήπεδο του ΠΑΣ θα έπρεπε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Οι Πόντιοι μέχρι την αποβολή του Πουρτουλίδη στο 71’ όχι μόνο δεν κινδύνεψαν αλλά είχαν δοκάρι, χαμένη ευκαιρία και πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Σίγουρα πολύ καλή εμφάνιση για την ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη και το εύρος του σκορ σε καμία περίπτωση δεν αποτυπώνει αυτό που παρουσίασαν οι δύο ομάδες στο ματς. Μετά την αποβολή όμως και με το 1-0 του ΠΑΣ στο 79’ οι φιλοξενούμενοι κατέρρευσαν και δέχτηκαν άλλα δύο τέρματα για το τελικό 3-0. Σε ένα ματς όπου ο Καλαϊτζίδης έκανε και δύο αναγκαστικές αλλαγές.

Από την άλλη ο ΠΑΣ μπήκε χωρίς ρυθμό στο παιχνίδι του και δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Πολίτη. Οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη έκαναν πολλά λάθη, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο γλίτωσαν σε 2-3 περιπτώσεις το 0-1, κάτι που αν συνέβαινε θα έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο τους.

Θα περίμενε κανείς ο «Άγιαξ της Ηπείρου» να ανέβει στο δεύτερο μισό, όμως δεν συνέβη ούτε αυτό, με τον Απόλλωνα να μην έχει τις ευκαιρίες που είχε στο πρώτο 45λεπτο, αλλά να κρατά εύκολα το 0-0. Η αποβολή του Πουρτουλίδη στο 71’ άλλαξε τις ισορροπίες και αφού έχασε ο Κρίζμαν μία μοναδική ευκαιρία για το 1-0, αυτό ήρθε στο 79’ με τον Παμλίδη.

Το γρήγορο 2-0, δύο λεπτά μετά έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του «Άγιαξ της Ηπείρου» και μάλιστα οι Γιαννιώτες, οι οποίοι στο ημίχρονο αποδοκιμάστηκαν από τον κόσμο τους, έφτασαν και σε σκορ θριάμβου με το 3-0.

Αγωνιστικά αν κάποιος έβλεπε το πρώτο ημίχρονο και δεν γνώριζε ποια ομάδα διεκδικεί την άνοδο και ποια την σωτηρία θα νόμιζε ότι ο ΠΑΣ είναι η ομάδα για την παραμονή και η Καλαμαριά για την άνοδο.

Στο 8’ από λάθος του αρνητικού Νάουμετς, που όσο έπαιξε ήταν ο χειρότερος των Γιαννιωτών, ο Ολαϊτάν κέρδισε την μπάλα έφτασε στην περιοχή και ενώ ήταν έτοιμος για το 0-1, ο Σκόνδρας έβαλε την προβολή παραχωρώντας κόρνερ.

Τα σουτ των Παμλίδη (11’), Σιόντη (16’) δεν ανησύχησαν τους φιλοξενούμενους οι οποίοι άγγιξαν το γκολ στο 23’ με τον Λουφάκη να εκμεταλλεύεται λάθος του Λιάσου στο κέντρο της άμυνας και με κοντινό σουτ είδε τον Χουτεσιώτη να διώχνει με το πόδι.

Δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα ο αειθαλής Μπρίτο, εκ των κορυφαίων του Απόλλωνα, έπιασε έξω από την περιοχή ένα δυνατό σουτ με την μπάλα να τραντάζει το δεξί δοκάρι του Χουτεσιώτη και τους παίκτες της Καλαμαριάς να μην μπορούν να σκοράρουν στην εξέλιξη.

Η κακή εικόνα του ΠΑΣ έφερε και δύο γρήγορες αλλαγές από τον Γιαννίκη με τον Κρίζμαν να αντικαθιστά στο ημίχρονο τον Νάουμετς, ενώ στο 56’ πέρασε τον Πίτου Γκαρσία στη θέση του Λιάσου που επίσης δεν ήταν καλός. Από την άλλη ο Καλογέρης αποχώρησε τραυματίας στο 52’ και ο Καλαϊτζίδης πέρασε στο ματς.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανεβάσουν στροφές κέρδισαν συνεχόμενα κόρνερ, αλλά όλα πέρασαν ανεκμετάλλευτα με τον 41χρονο Σαμαρά να «καθαρίζει» τα πάντα στα μετόπισθεν όποτε δηλαδή πήγαινε να δημιουργηθεί κίνδυνος.

Στο 67’ η τελευταία κίνηση του Γιαννίκη με τον Σκόνδρα να αφήνει τη θέση του στον Κάστρο, ενώ στο 69’ το πρώτο σουτ στο δεύτερο μέρος από τον ΠΑΣ με τον Σιόντη και την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Πολίτη.

Δύο λεπτά μετά η αποβολή του Πουρτουλίδη άλλαξε τις ισορροπίες και ενώ ο Καλαϊτζίδης προχώρησε στην τρίτη του κίνηση με τον Δόρη, προκειμένου να θωρακίσει τα μετόπισθεν, περιμένοντας φυσιολογικά την πίεση που θα ασκούσε ο ΠΑΣ με τον παίκτη παραπάνω.

Οι Ηπειρώτες τα έπαιξαν όλα για όλα και εγκαταστάθηκαν στην αντίπαλη περιοχή. Έτσι στο 77’ έγινε η πρώτη κλασική ευκαιρία με τον Πίτου Γκαρσία να βγάζει τον Κρίζμαν απέναντι από τον Πολίτη, όμως ο Κροάτης δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα καθώς ο πορτιέρο των Ποντιών έδιωξε τον κίνδυνο.

Δύο λεπτά μετά όμως η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Ο Μπουκουβάλας από τα αριστερά έκανε την σέντρα, ο Παμλίδης με ωραίο κατέβασμα μέσα στην περιοχή και αφού απέφυγε τον Κοντοέ, με ψύχραιμο σουτ έστειλε την μπάλα στην εστία για το 1-0. Δεν πέρασαν δύο λεπτά και ο Κρίζμαν με ωραία ενέργεια και αφού απέφυγε τους Κοντοέ, Σαμάρα, με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0 «καθαρίζοντας» και το ματς.

Τα πάντα είχαν κριθεί στα Ιωάννινα και στο 84’ έγινε και το 3-0, με τον ΠΑΣ να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην αγχώδη νίκη του. Από λάθος των αμυντικών της ομάδας της συμπρωτεύουσας, ο Μπουκουβάλας κέρδισε την μπάλα, την γύρισε στον Λεό, ο οποίος με ωραίο κοντρόλ και σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το τελικό 3-0.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν σίγουρα ο Λεό που δικαιούταν και το γκολ όπως και συνέβη, ο Πίτου Γκαρσία με τον Κρίζμαν που με την είσοδό τους βοήθησαν στο να ανέβει η ομάδα τους, ενώ καλό ματς έκανε και ο Μπουκουβάλας. Για τον Απόλλωνα Πόντου ο 41χρονος Σαμαράς ήταν από τους κορυφαίους, παρά το 3-0, αλλά και οι Μπρίτο, Χασομέρης που προσπάθησαν όσο μπορούσαν για ότι καλύτερο μπροστά.

Κίτρινες: 28' Νάουμετς, 40' Λιάσος, 82' Κρίζμαν - 43' Πουρτουλίδης

Κόκκινες: 71' Πουρτουλίδης (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας), Βοηθοί: Κουβαλάκης (Δράμας), Αρμακόλας (Κυκλάδων), 4ος: Δραγούσης (Κιλκίς).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Σκόνδρας (67’ Κάστρο), Παντελάκης, Σιόντης, Λιάσος (56’ Πίτου Γκαρσία), Ξύδας, Νάουμετς (46’ Κρίζμαν), Παμλίδης, Λεό.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Θεολόγου (34’ λ.τ. Κοντοές), Πουρτουλίδης, Καλογέρης (52’ λ.τ. Καλαϊτζίδης), Λουφάκης (74’ Δόρης), Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν.