10/12/2019
Πρωτάθλημα | Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2019 - 18:46

Διπλό με ανατροπή για την Τρίγλια

Αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 από τον Ιάλυσο, γύρισε το ματς σε 2-1 και πήρε πολύτιμη νίκη

Βαθμολογική ανάσα πήρε την Κυριακή (17/11) η Τρίγλια, επικρατώντας του Ιάλυσου με 2-1 στο «Οικονομίδειο», στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Football League.

Το έργο ωστόσο, κάθε άλλο παρά εύκολο ήταν για την Τρίγλια, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Μαρτσάκης με ωραία προσωπική ενέργεια από τη δεξιά πλευρά, γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Αυγενικού, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής άνοιξε το σκορ με πλασέ.

Και ενώ το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Ιάλυσο για να πάρει μία νίκη που θα τον ξεκόλλαγε από την τελευταία θέση, η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, σε ένα ματς στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο μέρος.

Στο 45’, στην τελευταία χρονικά φάση του πρώτου ημιχρόνου, ο Ζορμπάς μοίρασε στον Ζώτο, ο οποίος έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής με αποδέκτη τον Παπαδημητρίου που με γυριστό σουτ ισοφάρισε σε 1-1, παγώνοντας το «Οικονομίδειο» και δίνοντας ψυχολογική ώθηση στην ομάδα του εν όψει του δεύτερου ημιχρόνου.

Το κυρίαρχο στοιχείο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η ένταση, με τις δύο ομάδες να δείχνουν μεγάλο εκνευρισμό στο παιχνίδι τους.

Στο 50’ ο Ιάλυσος άγγιξε το 2-1, όταν ο Αυγενίκου έδωσε την πάσα στη μεγάλη περιοχή της Τρίγλιας στον Μαραγκουδάκη, ο οποίος νικήθηκε από τον Παλαβράκη, με τον Αυγενίκου σε δεύτερο χρόνο να πλασάρει στο δεξί κάθετο δοκάρι προ κενής εστίας, χάνοντας μοναδική ευκαιρία για να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Η Τρίγλια απάντησε άμεσα στις ευκαιρίες, με τη διαφορά ότι αυτή κατάφερε να αξιοποιήσει τη δικιά της, σκοράροντας για το 1-2.

Έτσι λοιπόν, στο 58’ μετά από αμυντικά λάθη της άμυνας του Ιάλυσου, ο Λεμονής βρήκε χώρο και με ένα εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα σε σημείο που ο Ανδρούτσος δεν μπορούσε να κάνει τίποτα, στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του.

Δύο λεπτά αργότερα, λίγο έλειψε να γίνει το 1-3, όμως το σουτ του Πότσι από θέση βολής πέρασε ψηλά άουτ.

Και σαν να μην έφταναν όλα τα παραπάνω για τους γηπεδούχους, έμειναν και με δέκα παίκτες.

Συγκεκριμένα, στο 81’ ο Αυγενικού είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για τα τελευταία λεπτά.

Στο 87’ η Τρίγλια είχε ευκαιρία με τον Παπαδημητρίου, όμως το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Στο 91’ επανήλθε η αριθμητική ισορροπία στο ματς, με τον Πότσι να αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Μαραγκουδάκη και να αποβάλλεται, όμως πλέον ήταν αργά για τον Ιάλυσο.

Την τελευταία χρονικά καλή στιγμή στο ματς, την είχε και αυτή η Τρίγλια με τον Αμαραντίδη να αστοχεί στο 95’ από πλεονεκτική θέση.

Έτσι, η Τρίγλια πήρε τη νίκη που την ανέβασε στους 9 βαθμούς και τη 10η θέση, ενώ ο Ιάλυσος παρέμεινε τελευταίος με 5 βαθμούς.

Κίτρινες: Αυγενίκου (21’, 81’), Μακρυδημήτρης (68’), Σερτζίνιο (68’), Χειμωνέττος (84’) - Πότσι (17’, 91’), Σαρβανίδης (89’)

Κόκκινες: Αυγενίκου (81’), Πότσι (91’)

ΙΑΛΥΣΟΣ (Αγαπητός Αμπελάς): Ανδρούτσος, Μακρυδημήτρης, Τριποτσέρης, Μαρτσάκης (15’ λ.τρ. Μαραγκουδάκης), Ρεκλειτης (66’ Μπαρέτης), Χατζηδίμπας, Αυγενικού, Χειμωνέττος, Σερτζίνιο, Γιώργου, Νατσιόπουλος (62’ Φράγκος)

ΤΡΙΓΛΙΑ (Γεωργιάδης Κώστας): Παλαβράκης, Ζώτος, Κουρέλλας, Σγούρης, Μιλκουδης, Πότσι, Παπαδημητρίου (87’ Έππας), Ευθυμιάδης (67’ Σαραβίνης), Ζορμπάς, Ντούνγκα (89’ Αμαραντίδης), Λεμονής