25/04/2024
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Πέμπτη 14 Νοεμβρίου 2019 - 23:39

Επιστροφή με… γκολ για τον Σουντανί στην Εθνική Αλγερίας

Ο 32χρονος παίκτης του Ολυμπιακού επανήλθε δυναμικά στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του, σκοράροντας στο θρίαμβο με 5-0 επί της Ζάμπιας * Καλός ο Καμαρά με τη Γουϊνέα κόντρα στο Μαλί

Με… γκολ επέστρεψε ο Χιλάλ Σουντανί στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της Εθνικής Αλγερίας.

Ο παίκτης του Ολυμπιακού, ο οποίος τη φετινή σεζόν πραγματοποιεί εξαιρετικές εμφανίσεις με τους «ερυθρόλευκους», όντας ο πρώτος σκόρερ τους στο πρωτάθλημα με πέντε γκολ, αγωνίστηκε την Πέμπτη (14/11) μετά από 11 μήνες με τη φανέλα της Εθνικής Αλγερίας στον αγώνα με τη Ζάμπια για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής και έκανε αυτό που ξέρει καλά και το έχει αποδείξει ουκ ολίγες φορές…

Σκόραρε, γράφοντας το 4-0 υπέρ της ομάδας του, στη νίκη της με τελικό σκορ 5-0.

Μάλιστα, το γκολ του ήρθε μόλις 5 λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, καθώς μπήκε στο 81’ και σκόραρε στο 86’ με σουτ εντός περιοχής.

Ο Αλγερινός επιβεβαίωσε για μία ακόμη φορά την εξαιρετική φόρμα στην οποία βρίσκεται, όντας ένας από τους πιο πολύτιμους παίκτες του Ολυμπιακού τη φετινή περίοδο.

Στο μεταξύ, ο Μαντί Καμαρά αγωνίστηκε επίσης για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, μπαίνοντας ως αλλαγή του Μίκαελ Ντίρεσταμ της Ξάνθης στον αγώνα ανάμεσα στη Γουϊνέα και το Μαλί.

Συγκεκριμένα, μπήκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και πραγματοποίησε μία αρκετά μεστή εμφάνιση στο τελικό 2-2.

Τέλος, Σα, Σεμέδο και Ποντένσε, δε χρησιμοποιήθηκαν από τον Φερνάντο Σάντος στη νίκη της Εθνικής Πορτογαλίας με 6-0 επί της Λιθουανίας για τον 2ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2020.