23/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 13 Νοεμβρίου 2019 - 21:01

Σοβαρεύτηκε στο τέλος και νίκησε η ΑΕΚ

Επιβλήθηκε της Μπούργος για το Τσάμπιονς Λιγκ με 74-66

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε η ΑΕΚ στο Τσάμπιονς Λιγκ, ξεπερνώντας με 74-66 το εμπόδιο της Μπούργος την Τετάρτη (13/11).

Στο κλειστό του ΟΑΚΑ οι «κιτρινόμαυροι» έκλεισαν στο +9 το α' ημίχρονο (42-33) και μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου ήλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι, όντας στο +8 (58-50).

Κάπου χαλάρωσαν, ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι Ισπανοί δεν έχασαν την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα στο σκορ 3 λεπτά πριν το φινάλε (64-66), αλλά η Ένωση ξύπνησε και με σερί 10-0 πήρε την 4η νίκη της σε 5 αγωνιστικές στον 2ο όμιλο.

Εκπληκτικός ήταν ο Λάνγκφορντ για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, τελειώνοντας τον αγώνα με 30 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 42-33, 58-50, 74-66.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γκίκας 5 (1), Λάνγκφορντ 30 (5), Ματσιούλις 7 (1), Σαντ-Ρος 12 (1), Σλότερ 5, Τσάλμερς 2, Χρυσικόπουλος 2, Γιαννόπουλος 3 (1), Γιάνκοβιτς 8 (2), Κακλαμανάκης, Μαυροειδής.

ΜΠΟΥΡΓΟΣ (Πενιαρόγια): Μπενίτε 6, Κλαρκ 7, Φιτιπάλντο 12 (2), Χούσκιτς 10, ΜακΦάντεν 11 (1), Μπάσας 11 (1), Λίμα 2, Σάλβο, Τοκότο 2, Βέγκα 5 (1).