29/03/2024
ΠΑΟΚ | Τετάρτη 13 Νοεμβρίου 2019 - 18:47

Φιλική τριάρα για τον ΠΑΟΚ στη Δράμα

Οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν της Δόξας με 3-1

Τη νίκη με 3-1 πήρε την Τετάρτη (13/11) ο ΠΑΟΚ στο φιλικό παιχνίδι με τη Δόξα στη Δράμα.

Ο Αμπέλ Φερέιρα έδωσε χρόνο συμμετοχής τόσο σε βασικούς του παίκτες όσο και σε ποδοσφαιριστές της Κ19, ενώ και για την ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη ήταν ένα πολύ δυνατό τεστ αυτό ενάντια στους «ασπρόμαυρους».

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Πέλκας άγγιξε το 0-1, σημαδεύοντας το δεξί δοκάρι με σουτ λίγο έξω από την περιοχή, για να ανοίξουν το σκορ οι «μαυραετοί» στο 20' με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κόντου.

Ο ΠΑΟΚ έψαξε την ισοφάριση, αλλά τα σουτ των Μαουρίσιο στο 31' και Βιεϊρίνια στο 35' ήταν για λίγο άστοχα, με το 1-1 τελικά να έρχεται στο 57ο λεπτό από λάθος του γκολκίπερ Ηλιάδη σε εκτέλεση κόρνερ του Πέλκα.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Άκπομ πέτυχε το δεύτερο τέρμα των Θεσσαλονικέων μετά από συνεργασία των Ζαμπά και Πελκά, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λάμπρου στο 73', νικώντας στο τετ α τετ τον Γουίνεϊ, που είχε αντικαταστήσει τον Ηλιάδη κάτω από τα δοκάρια της Δόξας.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κώστας Ανυφαντάκης): Ηλιάδης, Μαρκοπουλιώτης, Αργυρόπουλος (50' Πλέγας), Οικονόμου (68' Ρούτσης), Περέγιο, Κόντος, Αναστασίου, Αυλωνίτης, Παρασκευάς, Σαμπανίδης, Παπαϊωάννου (78' Τάσιος).

Έπαιξαν στο β' ημίχρονο και οι: Γουίνεϊ, Κρητικός, Παπαργυργίου, Πινδώνης, Σιώπης, Ρόβας.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Παπαδόπουλος, Ροντρίγκο, Καλουτσικίδης (46' Λάμπρου), Βαρέλα (58' Ντάικο), Παναγιώτου, Μαουρίσιο, Στοχ (46' Τσιγγάρας), Πέλκας, Βιεϊρίνια, Ζαμπά, Άκπομ.

Έπαιξαν στο β' ημίχρονο και οι: Σαλαμούρας, Γρόσδης, Τάχατος.