17/04/2024
ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ | Δευτέρα 11 Νοεμβρίου 2019 - 01:49

Ανυφαντάκης: «Δίκαιο το αποτέλεσμα, αλλά έπρεπε να κερδίσουμε»

«Καθήκον της Δόξα Δράμας η εξάδα των πλέι οφ ανόδου», υποστήριξε ο σκόρερ Κρητικός * Δείτε όλα όσα ειπώθηκαν στη συνέντευξη Τύπου μέσα από την κάμερα του a-sports.gr

Χαμογελαστός και απόλυτα ικανοποιημένος για την εκτός έδρας ισοπαλία με τον Απόλλωνα Σμύρνης ήταν ο Κώστας Αμυφαντάκης. Ο προπονητής της Δόξας Δράμας, πάντως, αν και χαρακτήρισε δίκαιο το τελικό 1-1 επισήμανε ότι οι «μαυραετοί» έπρεπε να φύγουν με το τρίποντο.

Ο Ανυφαντάκης αρχικά μεταξύ άλλων τόνισε: «Εμείς εξ αρχής γνωρίζοντας ότι παίζουμε με το φαβορί της κατηγορίας, να έρθουμε εδώ να τον κοιτάξουμε… Έπρεπε εκτός από την αμυντική μας λειτουργία να δούμε και τις δικές μας στιγμές. Και νομίζω το κάναμε γιατί σε πολλά σημεία είχαμε και την κατοχή. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τους παίκτες μου. Ήταν ένα κρας τεστ για να δούμε που βρισκόμαστε και το δείγμα ήταν θετικό…

Θεωρώ ότι ξεκινήσαμε πολύ καλά, βάλαμε ένα ωραίο γκολ, στο ημίχρονο χάσαμε κάποια μέτρα, αλλά σιγά σιγά επανήλθαμε και μετά την αποβολή του Απόλλωνα χάσαμε και ευκαιρίες.

Ευχαριστούμε τον κόσμο μας, που μας βοήθησε, συνεχίζουμε…».

-Για το αν ήταν δίκαιο το αποτέλεσμα:

«Θα μπορούσαμε να έχουμε κερδίσει, είχαμε μεγάλες ευκαιρίες, αλλά το αποτέλεσμα είναι δίκαιο γιατί και ο Απόλλων είναι μια πολύ μεγάλη ευκαιρία. Με όλο το σεβασμό στον Απόλλωνα και παρά του ότι είμαστε ικανοποιημένοι, έπρεπε να κερδίσουμε…».

Από την πλευρά των παικτών της Δόξας Δράμας στη συνέντευξη Τύπου μετά το 90λεπτο μίλησε ο σκόρερ της ομάδας, Τάσος Κρητικός, που τόνισε: «Γνωρίζαμε ότι παίζαμε ότι παίζουμε με τον πρωτοπόρο και το φαβορί ανόδου. Παίξαμε πολύ καλά στο α’ ημίχρονο την κόντρα. Στο β’ αρχικά βρεθήκαμε λίγο παθητικά, αλλά μετά την αποβολή χάσαμε ευκαιρίες και είχαμε και την αμφισβητούμενη με το κόρνερ…

«Μπορούμε και είναι καθήκον μας να είμαστε μέσα στους έξι πρώτους για να διεκδικήσουμε το κάτι παραπάνω. Πιστεύω ότι στη συνέχεια θα είμαστε ακόμα πιο ανταγωνιστικοί».