Ισπανία | Δευτέρα 11 Νοεμβρίου 2019 - 00:29

Τρίποντα για Ατλέτικο Μαδρίτης και Σεβίλλη

Κέρδισαν Εσπανιόλ (3-1) και Μπέτις (1-2) αντίστοιχα

Στο κυνήγι της Μπαρτσελόνα και της Ρεάλ Μαδρίτης παραμένουν η Ατλέτικο Μαδρίτης και η Σεβίλλη στην Πριμέρα Ντιβιθιόν.

Την Κυριακή (10/11) για τη 13η αγωνιστική οι «ροχιμπλάνκος» νίκησαν εντός έδρας την Εσπανιόλ με 3-1 χάρη σε γκολ των Κορέα στο 45'+1, Μοράτα στο 78' και Κόκε στο 90'+1, με τους Καταλανούς να έχουν προηγηθεί με τον Νταρντέρ στο 38ο λεπτό.

Από την πλευρά τους, οι Σεβιγιάνοι ήταν οι μεγάλοι νικητές στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας, επικρατώντας εκτός έδρας της Μπέτις με 2-1.

Ο Οκάμπος άνοιξε το σκορ στο 13', ισοφάρισε ο Μορόν στο 45' και το τρίποντο στην ομάδα του Χουλιέν Λοπετέγκι έδωσε ο Ντε Γιονγκ, σκοράροντας στο 55ο λεπτό.

Ατλέτικο και Σεβίλλη, λοιπόν, έχουν 24 βαθμούς και είναι στο -1 από τους «μπλαουγκράνα» και τη «βασίλισσα».

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

Παρασκευή (8/11)

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Λεγκανές 1-1 (63' Μερίνο 78' Εν Νεσιρί)

Σάββατο (9/11)

Αλαβές - Βαγιαδολίδ 3-0 (26' Χοσέλου, 32' Πίνια, 75' Λούκας Πέρεθ)

Βαλένθια - Γρανάδα 2-0 (74' Βας, 90'+7 Φεράν Τόρες)

Έιμπαρ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-4 (17', 29' πέν. Μπενζεμά, 20' πέν. Σέρχιο Ράμος, 62' Βαλβέρδε)

Μπαρτσελόνα - Θέλτα 4-1(23' πέν., 45'+1, 48' Μέσι, 85' Μπουσκέτς - 42' Ολάθα)

Κυριακή (10/11)

Μαγιόρκα - Βιγιαρεάλ 3-1 (13' πέν. Λάγο, 24' πέν. Ροντρίγκεθ, 53' Κούμπο - 49' πέν. Καθόρλα )

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Λεβάντε 2-1 (57' Μουνιαΐν, 88' Κάπα - 45' Ποστίγκο)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Εσπανιόλ 3-1 (45'+1 Κορέα, 58' Μοράτα, 90'+1 Κόκε - 38' Νταρντέρ)

Χετάφε - Οσασούνα 0-0

Μπέτις - Σεβίλλη 1-2 (45' Μορόν - 13' Οκάμπος, 55' Ντε Γιονγκ)