16/04/2024
Γερμανία | Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019 - 18:12

Ασταμάτητη η Γκλάντμπαχ

Επικράτησε 3-1 της Βέρντερ Βρέμης και αποσπάστηκε 4 βαθμούς από Μπάγερν και Λειψία * Χαμένο πέναλτι για τους ηττημένους

Ποιος θα την σταματήσει; Η Γκλάντμπαχ συνέχισε την ξέφρενη πορεία της προς τον τίτλο, επικρατώντας την Κυριακή (10/11) 3-1 της Βέρντερ Βρέμης και πλέον απέχει 4 βαθμούς από Μπάγερν και Λειψία.

Ο Χέρμαν πέτυχε δύο γκολ στο 22ο και το 59ο λεπτό, ενώ είχε προηγηθεί το γκολ του Μπενσεμπαϊνί στο 20'.

Στο 2-0, η Βέρντερ είχε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς με το πέναλτι που κέρδισε ο Οζάκο σε ανατροπή του από τον Μπενσεμπαϊνί στο 53', αλλά ο Ζόμερ απέκρουσε με το πόδι την εκτέλεση του Κλάασεν.

Τελικά, το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπιτενκούρ και ενώ στο 87' οι γηπεδούχοι είχαν μείνει με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Μπενσεμπαϊνί.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Λάινερ, Γκίντερ, Ελβέντι, Μπενσεμπαϊνί, Κράμερ (34' Κράμερ), Ζακάρια, Χέρμαν, Τουράμ, Πλεά (81' Στιντλ), Μπένες (59' Νόιχαουζ).

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Παβλένκα, Γκεμπρέ Σελασιέ, Βελίκοβιτς, Τοπράκ, Φριντλ (81' Σάρτζεντ), Μ. Έγκεσταϊν, Σαχίν (73' Γκόλερ), Κλάασεν, Μπίτενκουρτ, Ράσιτσα, Οζάκο.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

Παρασκευή (8/11)

Κολωνία - Χόφενχαϊμ 1-2 (34' Κόρδομπα - 48' Ανταμιάν, 90'+8' πέν. Λοκαντία)

Σάββατο (9/11)

Μάιντς - Ουνιόν Βερολίνου 2-3 (81' Ονισίουο, 90'+4 Μπροζίνκσι - 30' Ίνγκβαρτσεν, 45'+3, 51' Άντερσον)

Σάλκε - Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-3 (33' Καλιτζούρι, 67' Καμπάκ, 79' Σερντάρ - 62' πέν., 72', 85' Χένινγκς)

Χέρτα Βερολίνου - Λειψία 2-4 (32' Μίτελστατ, 90'+2 Ζέλκε - 38' πέν., 90'+1 Βέρνερ, 45'+1 Σάμπιτσερ, 87' Καμπλ)

Πάντερμπορν - Άουγκσμπουργκ 0-1 (41' Μαξ)

Μπάγερν Μονάχου - Μπορούσια Ντόρτμουντ 4-0 (17', 76' Λεβαντόφσκι, 47' Γκνάμπρι, 80' αυτ. Χούμελς)