13/12/2019
Πρωτάθλημα | Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019 - 17:05

Νικητής ο Ιωνικός σε ντέρμπι που τα είχε όλα

Η ομάδα του Αρναούτη επικράτησε με 2-1 του «Σίτι» στο Αιγάλεω από το πρώτο ημίχρονο * Έβγαλαν πάθος οι γηπεδούχοι στο δεύτερο, αλλά έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Κουρεπίνη

Ήταν ένα ντέρμπι που τα είχε όλα… Γκολ, πάθος, ένταση, δυνατές μονομαχίες και μεγάλο νικητή τον Ιωνικό μέσα στο Αιγάλεω.

Η ομάδα του Δημήτρη Αρναούτη πήρε μία πολύ σπουδαία νίκη το μεσημέρι της Κυριακής (10/11) με 2-1 στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης» για την 7η αγωνιστική της Football League.

Νίκη η οποία φέρνει τον Ιωνικό στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς μαζί με τα Τρίκαλα και στο -1 από τον πρωτοπόρο Ο.Φ. Ιεράπετρας, ενώ το Αιγάλεω παρέμεινε στους 8 πόντους γνωρίζοντας την τρίτη του ήττα.

Το παιχνίδι όπως είπαμε τα είχε όλα. Γκολ, όλα στο πρώτο ημίχρονο, πάθος και δυνατές μονομαχίες, το Αιγάλεω να απειλεί με ισοφάριση στο δεύτερο μέρος, αλλά να πέφτει πάνω σε έναν εξαιρετικό Κουρεπίνη που κράτησε με τις επεμβάσεις του το τρίποντο.

Το Αιγάλεω μπήκε πιο δυνατά και ευτύχησε στην πρώτη του φάση να προηγηθεί, όμως το γκολ αυτό δεν έδωσε πνοή στην ομάδα του Καραδήμου, αφυπνίζοντας παράλληλα τον Ιωνικό ο οποίος πήρε το κέντρο και κατάφερε μέχρι την ανάπαυλα να έχει φέρει τούμπα το ματς.

Στο δεύτερο μισό, το «Σίτι» έβγαλε πάθος και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Μάρτινς που μπήκε αλλαγή. Όμως από την άλλη ο κέρβερος του Ιωνικού, Κουρεπίνης όποτε χρειάστηκε δήλωσε «παρών» κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του.

Μέσα σε όλα και ένας τραγικός στην επανάληψη διαιτητής ο οποίος σε φάση που ο Βλαχομήτρος έκανε επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Γκότοβο, ο Γρεβενιώτης ρέφερι έδειξε κίτρινη κάρτα στον δεύτερο (πήγε να ζητήσει τον λόγο από τον Γκότοβο), αλλά και στους Σικαλιά, Γκοτσούλια και όχι!!! στον παίκτη που έκανε την παράβαση.

Γενικά στο δεύτερο μισό πολλά ήταν τα σκληρά μαρκαρίσματα και οι δυναμικές μονομαχίες, ωστόσο δεν μοίρασε ούτε μία κίτρινη σε τέτοιες περιπτώσεις, παρότι αρκετές ήταν για κάρτα.

Αφού έχασε την πρώτη ευκαιρία στο ματς ο Ιωνικός με την κεφαλιά του Σμυρλή στο 2’, άουτ η μπάλα, το «Σίτι» στην αμέσως επόμενη φάση στο 3’ πήρε το προβάδισμα. Πιο συγκεκριμένα ο Σπυρόπουλος από τα δεξιά έκανε την σέντρα, ο Σταματάκης έκανε το σουτ με τον Κουρεπίνη να σταματά την προσπάθειά του, όμως ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά βρήκε στόχο για το 1-0.

Ο Ιωνικός έφερε το ματς στα ίσια στο 20’ και ενώ ένα λεπτό νωρίτερα το Αιγάλεω προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή με τον Κατσικογιάννη να αποχωρεί και τον Μπαξεβάνου να περνά στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι με εκτέλεση φάουλ του Καλλέργη και καρφωτή κεφαλιά του Κρητικού στην καρδιά της άμυνας έκαναν το 1-1 μετουσιώνοντας σε γκολ την κυριαρχία τους μετά το 1-0.

Αφού χάθηκαν κάποιες ευκαιρίες εκατέρωθεν, ο Ιωνικός πήρε το προβάδισμα στο 37’ όταν από σέντρα του Παπουτσογιαννόπουλου από τα αριστερά, ο Μάναλης με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου με το Αιγάλεω να απειλεί στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με την κεφαλιά του Γκότοβου να περνά άουτ από φάουλ του Τσιλιγγίρη.

Το Αιγάλεω μπήκε δυνατά για να φτάσει γρήγορα σε ένα γκολ με τον Ιωνικό να αμύνεται και να μην βγαίνει μπροστά, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Κουρεπίνη. Πρώτη καλή φάση για τους γηπεδούχους στο 49’ με το σουτ του Τσαφταρίδη να περνά άουτ.

Από στατική φάση θα απειλήσουν οι του Αιγάλεω με το απευθείας κτύπημα φάουλ του Τσιλιγγίρη να διώχνει ο Κουρεπίνης με υπερένταση, με τον Καραδήμο να φορτώνει την επίθεσή του περνώντας στο ματς και τον Πετρόπουλο, μετά τον Μάρτινς στην ανάπαυλα.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο αλλά δεν μπορούσαν μέχρι το 87’ να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Κουρεπίνη, όμως από το σημείο εκείνο μέχρι το 95’ που ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση, έχασαν τέσσερις ευκαιρίες για να φτάσουν στην ισοφάριση στις οποίες πρωταγωνίστησε ο Μάρτινς.

Αρχικά στο 87’ ο Μάρτινς μέσα από την περιοχή δεν μπορεί με κοντινό σουτ να νικήσει τον Κουρεπίνη που έδιωξε σε κόρνερ με υπερένταση, ενώ στο 90’ ο ίδιος παίκτης πάσαρε στον Τσιλιγγίρη που έκανε το παράλληλο γύρισμα για να διώξει και πάλι ο πορτιέρο του Ιωνικού.

Τρίτη φάση με πρωταγωνιστή τον Μάρτινς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με την γυριστή κεφαλιά του από την σέντρα του Μπαξεβάνου να περνά άουτ, ενώ στο πέμπτο λεπτό του εξτρά χρόνου ο Βραζιλιάνος πάσαρε στον Τσιλιγγίρη όμως το σουτ του ήταν απελπιστικά άστοχο με την μπάλα να περνά άουτ.

Κίτρινες: 15’ Τσαφταρίδης, 53’ Τσιλιγγίρης, 81’ Γκότοβος, 81’ Σικαλιάς, - 9’ Φουρλάνος, 15’ Παπουτσογιαννόπουλος, 45+1’ Τιεντσέ, 81’ Γκοτσούλιας, 90+5’ Κρητικός.

Διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών), Βοηθοί: Αδαμόπουλος (Μεσσηνίας), Χατζημανώλης (Δωδεκανήσου), 4ος: Ρούσσος (Κορινθίας).

ΑΙΓΑΛΕΩ (Λουκάς Καραδήμος): Σικαλιάς, Σπυρόπουλος, Ψάνης, Γκότοβος, Παπανικόλας, Λάμπρου (46’ Μάρτινς), Τσαφταρίδης, Κατσικογιάννης (19’ λ.τ. Μπαξεβάνου), Ντιατά, Σταματάκης (73’ Πετρόπουλος), Τσιλιγγίρης.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Μουστάκης, Παπουτσογιαννόπουλος, Ιωάννου, Φουρλάνος, Γκοτσούλιας, Τιεντσέ, Μάναλης (54’ Κολλαράς), Καλλέργης (73’ λ.τ. Βλαχομήτρος), Σμυρλής (64’ Καλογέρης), Κρητικός.