08/12/2019
Πρωτάθλημα | Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019 - 16:10

Έχει πάρει για τα καλά τα πάνω του ο Ολυμπιακός Βόλου

Επικράτησε 2-0 του Ιάλυσου εντός έδρας, «χτυπώντας» με Κουτσιανικούλη και Ντούνη σε κάθε ημίχρονο

Όλο και πιο ανεβασμένος... Ο Ολυμπιακός Βόλου δείχνει σαφώς βελτιωμένο πρόσωπο μετά την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Σούλη Παπαδόπουλο και συνεχίζει την... αναρρίχηση. Οι «ερυθρόλευκοι» της Μαγνησίας επικράτησαν την Κυριακή (10/11) 2-0 του Ιάλυσου εντός έδρας για την 7η αγωνιστική της Football League και πλέον «χτυπούν» κορυφή.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έφτασαν στη νίκη χάρη σε γκολ των Κουτσιανικούλη και Ντούνη, ένα σε κάθε ημίχρονο.

Oι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου μπήκαν δυνατά και απείλησαν μόλις στο 3ο λεπτό, αλλά ο Ανδρούτσος έδιωξε δύσκολα την μπάλα σε κεφαλιά του Τσίτα, ενώ είπε «όχι» και στην καλή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πόζογλου δύο λεπτά αργότερα. Ο Τσίτας απείλησε εκ νέου στο 9ο λεπτό, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, όπως και στο σουτ του Ντούνη στην επόμενη φάση των γηπεδούχων.

Η επιμονή του Ολυμπιακού Βόλου επιβραβεύτηκε στο 31ο λεπτό, όταν ο Πόζογλου πλάσαρε από κοντά τον Ανδρούτσο, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων απέκρουσε, με τη μπάλα να φτάνει στον Κουτσιανικούλη, ο οποίος πλάσαρε ανενόχλητος προ κενής εστίας, κάνοντας το 1-0.

H πρώτη καλή στιγμή για τον Ιάλυσο ήρθε στο 36ο λεπτό, όταν ο Νατσιόπουλος έβγαλε την κάθετη μπαλιά στον Μαραγκουδάκη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε αλλά ο Γιδόπουλος απέκρουσε σωτήρια.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 38', όμως η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ανδρούτσου.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως στην επανάληψη, με τον Ιάλυσο να έχει μια καλή στιγμή στο 68ο λεπτό σε σουτ του Μαραγκουδάκη μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Τελικά, αυτός που έφτασε στο γκολ ήταν ο Ολυμπιακός Βόλου που «σφράγισε» τη νίκη του με τον σουτ του Ντούνη από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 85ο λεπτό.

Κίτρινες: 34' Λάσκαρης, 61' Τσιάρας, 80' Πόζογλου – 26' Μαραγκουδάκης, 57' Νατσιόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σούλης Παπαδόπουλος): Γιδόπουλος, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός, Τσιάρας (76'Κόλα), Ντούνης (88'Ρόκας), Τσίτας, Κουτσιανικούλης, Λάσκαρης, Πόζογλου (94'Στεφάνοβιτς).

ΙΑΛΥΣΟΣ (Νίκος Καραμπετάκης):  Ανδρούτσος, Τερζίου (42'Σερτζίνιο), Μαραγκουδάκης, Γιώργου (81'Κούγιος), Κ. Χειμωνέτος, Ρεκλίτης, Νατσιόπουλος, Μακρυδημήτρης, Μαρτσάκης, Αυγενικού (73'Πετράκης), Χατζηδίμπας.