23/04/2024
Ιταλία | Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019 - 15:56

«Σκόρπισε» και τη Φιορεντίνα η Κάλιαρι

Επιβλητική νίκη με 5-2 * Τίμησαν τη μνήμη του Αστόρι

Τρελαίνει κόσμο η φετινή Κάλιαρι, καθώς την Κυριακή (10/11) κατέγραψε άλλον έναν θρίαμβο, αυτή τη φορά με 5-2 επί της Φιορεντίνα εντός έδρας.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, με τους Ρογκ (17'), Πισατσάνε (26') και Σιμεόνε να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Ο Ζοάο Πέδρο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 στο 54', με τον Ναϊνγκολάν να κάνει το 5-0 στο 65'.

Το μόνο που κατάφεραν οι «βιόλα» ήταν να μειώσουν με τα δύο γκολ του Βλάοβιτς στο 75' και το 87'.

Aξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες τίμησαν τη μνήμη του Νταβιντε Αστόρι που είχε παίξει και στις δύο ομάδες, με ταπαιδιά που συνόδευσαν τους παίκτες να φορούν το νούμερό του, το 13, ενώ οι δύο ομάδες σταμάτησαν το παιχνίδι στο 13ο λεπτό και χειροκρότησαν για ένα λεπτό στη μνήμη του.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Όλσεν, Κατσιατόρε, Πισατσάνε, Κλαβάν, Πελεγκρίνι, Ναντέζ (83' Ραγκάτσου), Τσιγκαρίνι, Ρογκ, Ναϊνγκολάν (78' Κάστρο), Πέδρο, Σιμεόνε (74' Τσέρι).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ντραγκόφσκι, Μιλένκοβιτς, Πετζέλα, Κάσερες, Λιρόλα (46' Σοτίλ), Πούλγκαρ, Μπαντέλ, Καστροβίλι (67' Μπενάσι), Ντάλμπερτ, Βλάχοβιτς, Κιέζα (73' Γκεζάλ).

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

Παρασκευή (8/11)

Σασουόλο - Μπολόνια 3-1(34', 75' Καπούτο, 68' Μπογκά - 70' Ορσολίνι)

Σάββατο (9/11)

Μπρέσια - Τορίνο 0-4 (17' πέν., 26' πέν. Μπελότι, 75', 81' Μπερενγκέρ)

Ίντερ - Βερόνα 2-1(65' Βεσίνο, 83' Μπαρέλα - 19' Βέρε)

Νάπολι - Τζένοα 0-0

Κυριακή (10/11)

Κάλιαρι - Φιορεντίνα 5-2 (17' Ρογκ, 26' Πισακάνε, 34' Σιμεόνε, 54' Ζοάο Πέδρο, 65' Ναϊνγκολάν – 75', 87' Βλάοβιτς)