29/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2019 - 19:11

Διπλό ημίχρονο, άσο τελικό στο Βόλο…

Νίκη με ανατροπή για την ομάδα του Φεράντο, 3-2 τον Παναιτωλικό που έπαιζε από το 64’ με δέκα παίκτες

Στις νίκες επέστρεψε το απόγευμα του Σαββάτου (9/11) ο Βόλος καθώς επικράτησε με 3-2 του Παναιτωλικού στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση για την 10η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Μία νίκη, η πρώτη μετά από πέντε σερί ήττες για την ομάδα της Μαγνησίας, η οποία ξεκόλλησε από τους εννιά βαθμούς και ανέβηκε στους δώδεκα, ενώ ο Παναιτωλικός παρέμεινε στους τρεις και σε δύσκολη βαθμολογικά θέση, στη μάχη της παραμονής.

Ένα παιχνίδι στο οποίο η ομάδα του Χουάν Φεράντο βρέθηκε να χάνει με 0-1 δεχόμενη ένα γκολ λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, όμως η αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Σιέστεντ στο 64’ άλλαξε τις ισορροπίες καθώς δύο λεπτά μετά ο Βόλος πήρε το προβάδισμα.

Έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα και την ψυχολογία υπέρ τους, οι Βολιώτες έδειχναν να έχουν «καθαρίσει» το ματς, όμως ο Παναιτωλικός με ψυχή έφερε το ματς στα ίσια και άγχωσε απίστευτα τον Βόλο. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν μία στατική φάση για να πάρουν τη νίκη.

Μία νίκη με άγχος για τους Θεσσαλούς που ανάσαναν βαθμολογικά, ενώ σίγουρα πιο άνετος μπορεί να νιώθει και ο Χουάν Φεράντο καθώς αν υπήρχε νέο αρνητικό αποτέλεσμα, πολύ δύσκολα θα παρέμενε στο τιμόνι του συλλόγου.

Σε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός βρέθηκε να προηγείται με 0-1 του Βόλου καθώς είχε την ουσία και με τέρμα του Σανιά πήρε το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά με στόχο ένα γρήγορο γκολ, ενώ ο Παναιτωλικός έψαξε και εκείνος το γκολ αξιοποιώντας μία από τις φάσεις που δημιούργησε.

Το παιχνίδι στο πρώτο του μισό, είχε φάσεις εκατέρωθεν στο πρώτο τέταρτο, όμως στο μισάωρο μέχρι την ανάπαυλα πλην του γκολ, δεν δημιουργήθηκε άλλη σημαντική ευκαιρία, με τις δύο ομάδες πάντως να προσπαθούν να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Το σουτ του Μπαλογιάννη στο 3’ για τους γηπεδούχους πέρασε άουτ, ενώ ο Μελίσσας αντέδρασε σωστά στο 7’ στο κοντινό πλασέ του Ντίας, μπλοκάροντας την μπάλα. Τέσσερα λεπτά μετά τα «καναρίνια» άγγιξαν το 0-1 με τον Ντίας να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά να κάνει το γύρισμα στον Ντάλσιο που δεν μπόρεσε να σουτάρει για να γίνει αποδέκτης ο Ταχάρ που έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να περνά κόρνερ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Βόλου χάθηκε στο 13’ με τον Ζοάο να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Γιαννακόπουλο μετά από λάθος των παικτών του Παναιτωλικού, όμως ο πορτιέρο του Παναιτωλικού σταμάτησε την προσπάθεια του άσου των γηπεδούχων, διώχνοντας την μπάλα κόρνερ. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν νέο κόρνερ, με τον Τσοκάνη να πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο κόρνερ, όμως τον Γιαννακόπουλο να μπλοκάρει την μπάλα.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τις δύο ομάδες πάντως να θέλουν να απειλήσουν με αξιώσεις. Τελικά αυτή που τα κατάφερε ήταν ο Παναιτωλικός φτάνοντας στο γκολ στο 38’ με τον Σανιά. Πιο συγκεκριμένα ο Μιμίτο από τα αριστερά πάσαρε στον Ταχάρ και εκείνος βρήκε ωραία τον Σανιά στα δεξιά, με τον αμυντικό του Παναιτωλικού να κάνει με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή το 0-1 για την ομάδα του, το οποίο δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος μπήκε δυνατά με στόχο την ισοφάριση και την πέτυχε με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ, ενώ στο 64’ η αποβολή του Σιέστεντ με δεύτερη κίτρινη άλλαξε τις ισορροπίες καθώς στη φάση αυτή έγινε και το 2-1.

Παρά τον παίκτη λιγότερο, αλλά και το εις βάρος του 2-1, ο Παναιτωλικός απάντησε άμεσα και έφτασε στο 2-2, όμως το λάθος του Γιαννακόπουλου που δεν μπλόκαρε την μπάλα στο φάουλ του Μουνίθ, έδωσε τη δυνατότητα στους Βολιώτες να φτάσουν στο 3-2 και στη νίκη.

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Μουνίθ με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Γιαννακόπουλου κάνοντας το 1-1. Μάλιστα ο Ισπανός βρήκε δίχτυα μετά το ματς της πρεμιέρας με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη στο 2-1 του Βόλου.

Ο Μουνίθ στο 57’ παραλίγο να κάνει το 2-1 με τακουνάκι, αλλά ο Γιαννακόπουλος έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ, ενώ ο συνάδελφος του, στο 60’ σταμάτησε δις τους παίκτες του Παναιτωλικού. Αρχικά είπε «όχι» στον Μιμίτο και εν συνεχεία στον Ντίας στην μεγαλύτερη ευκαιρία για τα «καναρίνια» στο δεύτερο μισό.

Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 64’ με τη δεύτερη κίτρινη που αντίκρισε ο Σιέστεντ για φάουλ στον Ζοάο, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Μάλιστα και η πρώτη κίτρινη στον Σουηδό αμυντικό ήταν για φάουλ στον ίδιο παίκτη.

Δύο λεπτά μετά η ομάδα του Φεράντο πήρε το προβάδισμα. Από εκτέλεση κόρνερ του Μουνίθ, ο Μάντζης στην καρδιά της άμυνας δεν μπόρεσε αρχικά να πιάσει το σουτ, όμως ταυτόχρονα δεν μπόρεσε να διώξει ο Μπάλμπι, με την μπάλα να φτάνει εκ νέου στον Μάντζη που ψύχραιμα αυτή τη φορά την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1.

Όλα έδειχναν Βόλο αλλά στο 68’ ο Παναιτωλικός έκανε το 2-2 με τον Αριγίμπι από τα αριστερά να αποφεύγει τον Μπαλογιάννη, να κάνει το σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Τσοκάνη και να καταλήγει στα δίχτυα του Μελίσσα για το 2-2.

Τελικά στο 78’ ο Γέντρισεκ λύτρωσε την ομάδα του κάνοντας το 3-2. Πιο συγκεκριμένα από εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ ο Γιαννακόπουλος δεν μπόρεσε να μπλοκάρει την μπάλα, που έφτασε στον Ζοάο, ο οποίος με κεφαλιά-πάσα βρήκε τον Σλοβάκο φορ που με νέα κεφαλιά στο κενό τέρμα έκανε το 3-2.

Σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και έφερε στο Βόλο τη νίκη μετά από πέντε ματς όλα με ήττες. Η νίκη ήρθε με ανατροπή για τους Μαγνησιώτες ή πολύ απλά στη… γλώσσα του στοιχήματος, διπλό ημίχρονο, άσο τελικό.

Πολύ καλό παιχνίδι για τον Βόλο έκαναν οι Γέντρισεκ, Μάντζης, Ζοάο και Μπαλογιάννης (όσο αγωνίστηκε), ενώ από πλευράς Παναιτωλικού οι Αριγίμπι, Μπιμάι, Σανιά ξεχώρισαν αλλά δεν έφταναν για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 27’ Τσοκάνης, 62’ Μουνίθ, 85’ Μάντζης, 90+3’ Μελίσσας - 22’ Σιέστεντ, 40’ Λουσέρο, 85΄ Γιοβάνοβιτς

Κόκκινες: 64’ Σιέστεντ (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας), Βοηθοί: Χριστακόγλου (Χαλκιδικής), Καλύβας (Φθιώτιδας), 4ος: Σέζος (Κιλκίς), VAR: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας), AVAR: Πετρόπουλος (Αρκαδίας).

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Μελίσσας, Ντεντάκης, Τσίκα, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης (46’ Μάντζης), Τόρες (71’ Μαξ Αουγκούστο), Μουνίθ, Ζοάο Ράφαελ, Γέντρισεκ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Γιαννακόπουλος, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Σίεστεντ, Λουσέρο (46’ Μπάλμπι), Ντάλσιο (82’ Ρομάν), Ντίας, Μιμίτο (67’ Τσιγγάρας), Σανιά, Ταχάρ, Αριγίμπι.