20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2019 - 17:23

«Σκαρφάλωσε» δεύτερη η Παναχαϊκή

Οι Αχαιοί επικράτησαν 2-0 της Α.Ε. Καραϊσκάκης στην Αγυιά και αναρριχήθηκαν στον βαθμολογικό πίνακα

Έδειξε τα... δόντια της στο «σπίτι» της. Η Παναχαϊκή ήταν ανώτερη την Κυριακή (3/11) και επικράτησε 2-0 της Α.Ε. Καραϊσκάκης στην Αγυιά, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Πλατανιά.

Τα γκολ της νίκης πέτυχαν οι Μωραΐτης και Λινάρδος, «χτυπώντας» σε πρώτο και δεύτερο ημίχρονο.

Η Παναχαϊκή μπήκε δυνατά στο ματς και στο 3ο λεπτό είχε καλή ευκαιρία όταν ο Κολ έβγαλε τη σέντρα, αλλά ο Μωραΐτης δεν κατάφερε με κεφαλιά να νικήσει τον Μέλκα. Παρά το... ορεξάτο ξεκίνημα, ο ρυθμός έπεσε σταδιακά, με τους Αρτινούς να κερδίζουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Η Αγυιά... ξύπνησε ξανά στο 34ο λεπτό, όταν ο Μωραΐτης έκανε εξαιρετική ενέργεια και συρτό σουτ έξω από την περιοχή και νίκησε στη δεξιά γωνία τον Μέλκα.

Ο Κυβελίδης λίγο έλειψε να πετύχει... αυτογκόλ στο 42ο λεπτό, με το 1-0 να διατηρείται τελικά μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος η Α.Ε. Καραϊσκάκης μπήκε πιο δυνατά και απείλησε με ένα σουτ του Γυφτοκώστα στο 51', με την μπάλα να περνά άουτ.

Η Παναχαϊκή, όμως, βρήκε και δεύτερο γκολ, με τον εξαιρετικό στο ματς Λινάρδο να εκμεταλλεύεται το λάθος της αντίπαλης άμυνας στο 53' και να κάνει το 2-0.

Τρία λεπτά αργότερα, οι Αχαιοί είχαν την ευκαιρία και για τρίτο γκολ, με τον Σιατραβάνη να βγάζει ασίστ στον Κολ, ο οποίος, όμως, σούταρε συρτά αδύναμα πάνω στον Μέλκα.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με την Α.Ε. Καραϊσκάκης να έχει μια καλή στιγμή σε σέντρα του Παπανίκου στο 59', με τον αφύλακτο Τσούτση, όμως, να στέλνει άουτ την μπάλα, ενώ η Παναχαϊκή είδε τον Μέλκα να διώχνει δύσολα την κεφαλιά του Μωραΐτη στο 61'.

Τίποτα δεν άλλαξε στον χρόνο που απέμενε, με το 2-0 που φέρνει την ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου στη 2η θέση να παραμένει μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής ήταν ο Mιχαήλ Ματσούκας (Αιτ/νίας), με βοηθούς τους Δαυίδ Πριόνα (Ευβοίας) και Γιώργο Πετρίδη (Χίου), ενώ 4ος ήταν ο Γιώργος Λάμπρου (Ευβοίας).

Κίτρινες: 11' Πατάπης - 12' Παναγιώτου, 21' Τσούτσης

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Σούλης, Πολίμος, Τσελεπίδης, Ιντζόγλου, Κολ (73′ Μουστακόπουλος), Πατάπης, Παπατόλιος, Λινάρδος, Σιατραβάνης, Κυνηγόπουλος (82′ Μαυριάς), Μωραΐτης (87′ Αντωνακόπουλος).

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Μέλκας, Παναγιώτου, Παπανίκου, Καπίας, Βλάχος, Ψιάνος (78′ Τερεζίου), Γυφτοκώστας (56′ Κούστα), Χατζηστραβός, Μέτσε, Τσούτσης (71′ Αλμπάνης), Κυβελίδης.